עלפון מים רדודים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף עילפון מים רדודים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


עלפון מים רדודים היא תופעה מסוכנת ביותר לכל צולל חופשי, הנגרמת מכך שהצולל החופשי מבצע אוורור יתר של מחזור הדם (נשימות עמוקות) לפני צלילתו.

מחזור הדם מוביל חמצן לתאי הגוף והמוח, החמצן מנוצל בתאי הגוף בנשימה תאית וכתוצאה מכך נפלט פחמן דו-חמצני. במוח האדם אין איבר היכול לחוש את חוסר החמצן, אך ישנו איבר היכול לחוש בעודף בפחמן דו-חמצני (ברגע שאותו איבר חש בעודף פחמן דו-חמצני המוח מבין שישנו חוסר בחמצן ומעודד את רפלקס הנשימה).

נשימות עמוקות לפני הצלילה מורידות את כמות הפחמן הדו-חמצני בגוף ולכן, על אף העלייה בזמן שריפת החמצן, רמת הפחמן הדו-חמצני תישאר נמוכה ולא משמעותית (לא תהווה "עודף" פחמן דו-חמצני בגוף). המוח אינו קולט שקיים מצב של חוסר בחמצן ואינו מפעיל את רפלקס הנשימה, כלומר, הצולל לא חש שהוא צריך לעלות מעל פני המים על מנת לנשום.

במקרה בו הלחץ החלקי של החמצן נמוך מ-0.1 אטמוספירות, המוח חש בחוסר חמצון ו"מכבה" את פעילות הגוף (התעלפות) מלבד האיברים החיוניים לחמצון המוח. התעלפות במהלך צלילה היא הרת אסון, מאחר שהצולל חשוף לטביעה.

כדי למנוע מצב זה דרוש תדרוך מתאים לצלילה חופשית שיזהיר מפני נשימות עמוקות לפני צלילה חופשית וכמו כן מומלץ לצלול עם בן זוג שיוכל להגיש עזרה ראשונה ולעזור במצב חירום.

גרף המראה את כמות החמצן בגוף ביחס לכמות הפחמן דו-חמצני במצב של צלילה תקינה
גרף המראה את כמות החמצן בגוף ביחס לכמות הפחמן דו-חמצני במצב של צלילה לא תקינה (לאחר לקיחת נשימות עמוקות)

קישורים חיצוניים

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0