עמודי מסינה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
העמוד שעל חוף סיציליה

עמודי מסינה הם זוג עמודי מתח גבוה בגובה של 232 מטרים, הניצבים על חוף הים התיכון משני צידיו של מצר מסינה שבין איטליה לסיציליה.[1] בשנים 1955 עד 1994 נשאו העמודים קווי מתח גבוה שהובילו חשמל מקלבריה לסיציליה. עד שנת 1978 היו אלו עמודי המתח הגבוה הגבוהים ביותר בעולם.

עמודי הפלדה, שהושלמו ב-1955, מתנשאים לגובה של 232 מטרים, וניצבים על בסיסי בטון בגובה של 8 מטרים. לכל עמוד זרוע אופקית בגובה של 212 מטרים, שנשאה ארבעה כבלי חשמל. בנוסף קבועות בראש כל עמוד שתי זרועות בצורת V שנשאו שני כבלי חשמל נוספים. בשונה מבעמודים דומים ניצבות פאות העמודים באלכסון לכיוון הכבלים שנישאו על ידיהם. בצד כל עמוד נבנתה תחנת מיתוג. העמודים ניצבים במרחק של 3,646 מטרים זה מזה.

עד 1971 נשאו העמודים ארבעה כבלים שהוליכו חשמל במתח של 150 קילו-וולט. באותה שנה הועלה המתח ל-220 קילו-וולט והוספו לעמודים שני כבלים נוספים, באופן שכושר ההולכה של העמודים הגיע ל-300 מגה ואט. הכבלים נמתחו מעל מיצר מסינה בגובה מינימלי של 70 מטרים, על מנת לאפשר לכלי שיט גדולים לחלוף תחתיהם.

בראשית שנות השמונים כבר לא היה די בכושר ההולכה של העמודים ומסיבות טכניות ובטיחותיות לא ניתן היה להגדיל אותו. ב-1985 הונח על קרקעית מצר מסינה כבל חשמל תת-ימי בעל כושר הולכה של 1000 מגה ואט. ב-1993 הופסקה הובלת החשמל בכבלים שבין שני העמודים והכבלים הוסרו מהם בשנה שלאחר מכן.

לאחר הסרת הכבלים הושארו העמודים על עמדם וניתן להם מעמד של מונומנטים היסטוריים. הם משמשים למדידות מטאורולוגיות, לאימוני חילוץ בגובה רב ולטלקומוניקציה. מאז 2006 ניתן למבקרים לטפס עד לראש העמוד שעל חוף סיציליה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עמודי מסינה בוויקישיתוף

הערות שוליים