ערכת פיתוח תוכנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערכת פיתוח תוכנהאנגלית: Software development kit; נקרא בקיצור SDK או devkit) היא סט של כלים לפיתוח תוכנה ולהעשרת יכולות תוכנה, בשירות יישומים עבור פלטפורמה מסוימת, כגון סביבת עבודה, פלטפורמת חומרה, מחשב, קונסולת משחקים, או מערכת הפעלה. במרבית המקרים, המושג - SDK מתייחס לתוספי קוד עבור יישומיי מובייל (אפליקציות)

SDK יכול להיות משהו פשוט כמו ממשק תכנות יישומים (API) בצורה של קבצים מסוימים לשפת תכנות ספציפית או לכלול חומרה מתוחכמת כדי לתקשר עם מערכת משובצת מחשב מסוימת. כלים נפוצים כוללים עזרי איתור באגים ושירותים אחרים המוצגים לעיתים קרובות בסביבת פיתוח משולבת (IDE).‏ SDK כולל לעיתים קרובות קוד לדוגמה והערות טכניות או תיעוד אחר לתמיכה.

SDK עשוי להכיל רישיון שהופך אותו למתאים לבניית תוכנה המפותחת תחת רישיון תואם. לדוגמה, SDK קניינית לרוב לא יתאים לפיתוח תוכנה חופשית, ואילו SDK-GPL המכיל את הרישיון הציבורי הכללי של גנו לא יתאים לפיתוח תוכנה קניינית. לעומת זאת, SDK-LGPL תחת הרישיון הציבורי הכללי המוקטן של גנו בדרך כלל יתאים לפיתוח כזה.

מהנדס תוכנה בדרך כלל מקבל SDK ממפתחי מערכת היעד. לעיתים קרובות ניתן להוריד את ה-SDK ישירות דרך האינטרנט. ערכות רבות ניתנות בחינם על מנת לעודד מפתחים להשתמש במערכת או בשפה מסוימת, באופן שמשמש ככלי שיווק או כחלק ממודל עסקי המבוסס על מידע. לדוגמה, חברה המפתחת ערכת פיתוח תוכנה להוספת יכולות מיקום לאפליקציות, יכולה להציע את הערכה בחינם תמורת אישור מפתח האפליקציה לעשות שימוש במידע הנאסף (מיקום המשתמשים).

לעיתים SDK מפותחת למטרה יותר ספציפית, כגון למערכות או תת-מערכות. לדוגמה, גם מיקרוסופט ואפל יספקו ערכות פיתוח של מנהל התקנים (DDK) לפיתוח מנהל התקן.

מכיוון שמפתחי ישומים לטלפונים ניידים (אפליקציות מובייל) קורסים תחת הנטל הפיתוחי, ומכיוון שרבים מהם מחפשים אותם כלים להעשרת היישומים שלהם, התפתחה לה תעשייה רחבה לערכות פיתוח תוכנה, והיום ניתן למצוא אלפי חברות SDK, רבות מהן מציעות יכולות פרימיום בעלויות לא נמוכות, אך לא מעט מציעות ערכות הניתנות לשימוש בחינם. מפתחים המחפשים הוספת יכולות מיקום, שליחת נוטיפיקציות, יכולות ניתוח ומדידה, אבחון ביצועים, חיבור לרשתות פרסום ועוד, מטמיעים ערכות פיתוח בקוד המקור שלהם וזאת על מנת להוסיף יכולות מתקדמות במהירות וללא פנייה למשאבי הפיתוח המוגבלים לרוב.

התפתחות תעשיית ערכות הפיתוח החיצוניות מאפשרת למפתחי אפליקציות להעלות משמעותית את איכות היישומים שהם מפתחים בזמן קצר. מפתחי ערכות הפיתוח, מצידם, ממשיכים להוסיף יכולות מתקדמות (על מנת למשוך מפתחים לעשות שימוש בערכות שלהם) ובכך תורמים רבות לקדמה הטכנולוגית ולהתקדמות המטאורית בתעשיית פיתוח התוכנה.

עם זאת, ניהול ערכות הפיתוח הוא עניין מורכב בפני עצמו, מכיוון שבעת הטמעת ערכת פיתוח תוכנה, המפתח מוסיף קוד צד שלישי על קוד המקור שלו, ועל כן התוכנה שלו הופכת רגישה לבעיות מסוגים שונים העלולות לצוץ, מירידה באיכות הביצועים של התוכנה ועד לגניבת מידע. מכיוון שמפתחי תוכנה מטמיעים ערכות פיתוח רבות (לטובת הוספת יכולות מגוונות) עניין ניטור וניהול ערכות הפיתוח הופך למעמסה. לכן, ישנם כלים (גם כלים אלו מבוססים, למעשה, ערכות פיתוח תוכנה חיצוניות) המסייעים למפתחים לנהל ולנטר ערכות פיתוח בזמן אמת, על מנת למזער נזקים.

ניתן ללמוד על הפופולריות של חברות ערכות פיתוח כאלו ואחרות בקרב מפתחי אנדרואיד, דרך עיון בדוח"ות סטטיסטיים ומאמרים אשר מפורסמים מעת לעת.

ראו גם