פוספוליפאז C

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: יש לנסח בצורה ברורה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Phospholipase Cδ-1

פוספו-אינוסטידי פוספולפאז C המוכר בראשי התיבות (PLC) הוא אנזים אאוקריוטי תוך תאי בעל חשיבות בתהליך מעבר אותות.

אנזימים אלו מכונים פופוליפאז C אף על פי ששלוש משפחות שונות של אנזימי פוספוליפאז C התגלו בבקטריה וטריפנסומה.

פוספוליפאז C שונים משתתפים במטבוליזם של phosphatidylinositol bisphosphate (PIP2), ובנתיבי lipid signaling בתצורה תלוית קלציום. PLC מייצג משפחה המכילה שש תת-משפחות סך הכל 13 איופורמים שונים הנבדלים במצב הפעולה שלהם, רגולציה קטליטית, מיקום תאי, קישור ממברנה ופיזור ריקמה. כל האיזופורמים הנ"ל מסוגלים לזרוז ההידרוליזיס של ה-PIP2 לשתי מולקולות שליח שניוני חשובות אשר ממשיכות, לשנות תגובות תאיות כדוגמת, התרבות מהירה, אבחנה, אפיפוטוזה, עיצוב שלד התא, ניקוזתעלות יוניות, תנועה שלפוחית, פעולות אנדוקריניות, וונירוטרנסמיטור.

מיקום תאי

PLC מבצעים את הפעילות הקטליטית שלהם בממברנת הפלסמה מקום אשר בו PIP2 נמצא, ממברנה זו עוגנת לרוב בתווך אשר בתחום של קישור ליפידים (לדוגמה תחום PH, תחום C2), היא מציגה משיכה למרכיבים השונים של הפוספוליפידים בממברנת הפלסמה, חשוב לציין שחוקרים גילו שבנוסף לממברנת הפלסמה PLC קיים באברוני תא נוספים כדוגמת ציטופלסמה והגרעין. נכון ל-2008 לא ברור תפקידי אנזימים אלו במיוחד בגרעין.

תפקוד

מולקולות אלו ממשיכות כדי לווסת פעילות inositol triphosphate ו-diacylglycerol. פוספוליפאז C מרכיב מכניזם קטליטי היוצר inositol חלבונית בהמשך הזרם זה חשוב לאותות התא. inositol triphosphate מסיס ועובר בדיפיוזיה דרך הציטופלסמה עד אשר נקשר לרצפטורים המיועדים לו רשתית תוך-פלזמית, חיבור זה מוביל לשחרור סידן והעלת רמת הסידן בתוך התא.

ראו גם

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0