פורום רומאנום

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הפורום" מפנה לכאן. לערך העוסק במועדון הלילה, ראו פורום באר שבע.
הפורום וגבעת פלטין ברקע. הקשת משמאל היא שער ספטימוס סברוס, מימין ניתן לראות את שלושת עמודי מקדש אספסיאנוס וטיטוס, ומאחוריהם מקדש סטורנוס.
Archeology.jpg
מפת מרכז רומא בשיאה של האימפריה הרומית
עמוד פוקאס, שהוקם בשנת 608 הוא המבנה האחרון שנבנה בפורום

הפורום הרומאילטינית: forum romanum - פורום רומאנום) אשר שרידיו נמצאים ברומא היווה את מרכז רומא העתיקה ומרכז האימפריה הרומית. הפורום נקרא בתקופה הרומית "הפורום הגדול" - פורום מאגנום (forum magnum) או פשוט הפורום. הפורום, החשוב ביותר באימפריה הרומית, השתרע במשטח הישר, שבין שתי גבעות[1] גבעת הקפיטולין (Capitoline) - מושב הממשל - לבין גבעת הפלטין (Palatine) - מושב האצולה הרומאית. הפורום שימש מרכז לאסיפות עם, לבתי המשפט, שהיו פומביים, ולקרבות גלדיאטורים בימי הרפובליקה הרומית. לאורך הפורום היו חנויות מקורות ושווקים. בנוסף, היה הפורום מרכז לטקסים דתיים והוצבו בו מונומנטים חשובים של העיר. במרכז הפורום עברה הויה סקרה - הדרך ה"קדושה" בה עברו התהלוכות הדתיות ותהלוכות הניצחון.

המונח פורום הפך למקובל לתיאור מקומות דומים בעולם המערבי, ובהשאלה, לתיאור מקום בו נערך דיון ציבורי.

מבני הפורום

הפורום כולל שרידים של הבניינים הבאים:

חפירות ושימור

תיאורים מן המאה ה-8 המתארים את הפורום מציינים כי מבני הפורום החלו להיהרס מחוסר תחזוקה ושימוש. במהלך ימי הביניים, מרבית מבני הפורום נקברו מתחת להריסותיו ולערמות האדמה שהצטברו בעמק, והעמק נקרא "קאמפו ואצ'ינו" ("Campo Vaccino"), באיטלקית "שדה הבקר".

שובו של האפיפיור אורבנוס החמישי מאביניון בשנת 1367 הביא לעניין חדש של הציבור בפורום - הן מטעמים אומנותיים והן תוך רצון להשתמש במבנים בשימוש משני, כחומרי בנייה לבניית מבנים חדשים ברומא.

אמנים ציירו את הפורום במאות ה-15 וה-16, ובמאה ה-18 החלו ארכאולוגים חובבים לחפור בשרידי הפורום.

החפירה הארכאולוגית הראשונה נערכה על ידי קארלו פיאה בשנת 1803 אשר גילה את קשת ספטימוס סוורוס. חשיפתו של הפורום, כמו כל מרכז העיר רומא בוצעה על ידי השלטון הפשיסטי בשנות ה-40 של המאה ה-20 כדי לסמל את שובה של רומא למעמדה בעולם העתיק.

פורומים נוספים שהיו ברומא

ברחבי העיר רומא היו מספר פורומים נוספים. החשובים שבהם הם הפורומים הקיסריים הכוללים את פורום קיסר (פורום איליאום), פורום אוגוסטוס (פורום אוגוסטום), פורום נרבה, ופורום טראיאנוס.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פורום רומאנום בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ מתוך השבע עליהן בנויה רומא העתיקה


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0