פינים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פינים
Suomalaiset
Finnish people around the world.svg
אוכלוסייה
6-7 מיליון
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
פינלנדפינלנד  פינלנד - 4.7-5.1 מיליון
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית - 653,222
שוודיהשוודיה  שוודיה - 156,045-712,000
קנדהקנדה  קנדה - 143,645
רוסיהרוסיה  רוסיה - 127,600
אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה - 30,359
גרמניהגרמניה  גרמניה - 16,000 (ב-2002)
נורווגיהנורווגיה  נורווגיה - 15,000-60,000
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת - 15,000-30,000
ספרדספרד  ספרד - 12,961 (ב-2016)
שפות
פינית והדיאלקטים שלה
דת
בדרך כלל לותרניזם
קבוצות אתניות קשורות
קוונים, טורנדלינים, פינים אינגריאניים, פינים שודים

פינים או אנשים פיניםפינית: suomalaisett אוˈs̠uo̯mɑlɑi̯s̠et̪) הם קבוצה אתנית פינית-בלטית (אנ') ילידי מדינת פינלנד.

חוץ מפינלנד עצמה, הפינים מחולקים באופן מסורתי לקבוצות אזוריות קטנות יותר המשתרעות על פני כמה מדינות הסמוכות לפינלנד, יש קבוצות אזוריות שמקורן במדינות אלה יש כאלו שהתיישבו בהן. כמו כן, חלק מהקבוצות עלולות להיות מסווגות כקבוצות אתניות נפרדות, ולאו דווקא אנשים פינלנדים במלואם. קבוצות אלו כוללות את הקוונים (אנ') בנורווגיה, את הטורנדלינים (אנ') בשוודיה ואת הפינים האינגריאניים (אנ') ברוסיה.

פינית, השפה המדוברת על ידי הפינים, קשורה בקשר הדוק לשפות בלטו-פיניות אחרות, למשל, אסטונית וקרלית. השפות הפיניות הן תת-קבוצה ממשפחת השפות האוראליות הגדולה יותר, הכוללת גם הונגרית. שפות אלה שונות באופן ניכר מרוב השפות האחרות המדוברות באירופה, השייכות למשפחת השפות ההודו-אירופית. ניתן לחלק את ילידי מדינת פינלנד גם על פי דיאלקט לתתי-קבוצות המכונות לפעמים "היימו", אם כי חלוקות כאלה הפכו לאי-רלוונטיות עקב הגירות.

כיום ישנם כ-6–7 מיליון פינים אתניים הכוללים צאצאים פינים אתניים ברחבי העולם, כאשר רובם גרים בפינלנד ובמדינות הסביבה, כלומר שוודיה, רוסיה ונורווגיה. פינים התפזרו גם מעבר לים עוד מזמנים עתיקים ביבשות כמו אמריקה ואוקיאניה, בעוד שמהגרים גרים בהם בעיקר, כלומר אוסטרליה, קנדה, ניו זילנד, ברזיל וארצות הברית.

קבוצות אתניות

פינים שוודים

הפינים השוודים הם פינים שנולדו בשוודיה או פינים שהיגרו מפינלנד לשוודיה. על פי הערכות, 450,000 מהגרים מהדור הראשון או השני מפינלנד מתגוררים בשוודיה, מתוכם רק כ-מחצית הם דוברי פינית. הרוב עברו מפינלנד לשוודיה לאחר מלחמת העולם השנייה וניצלו את הכלכלה השוודית שהתרחבה במהירות. הגירה זו הגיעה לשיאה בשנת 1970 ומאז היא הולכת ופוחתת. קיים גם מיעוט מולד של דוברי פינית בשוודיה, הטורנדלינים באזור הגבול הקיצוני של שוודיה. לשפה הפינית מעמד רשמי כאחת מחמש שפות המיעוט בשוודיה, אך רק בחמש העיריות הצפוניות ביותר בשוודיה.

קבוצות אחרות

המונח פינים משמש גם עבור קבוצות של פינים-בלטיים אחרים, כולל אזוריאנים באינגריה, קרליאנים בקארליה וופים, כולם ברוסיה. בקרב קבוצות אלה, הקארלים הם המאוכלסים ביותר ואחריהם האנגלים. על פי מפקד האוכלוסין משנת 2002, נמצא כי האנגלים מזדהים גם עם זהות אתנית פינית, כשהם מכנים את עצמם פינים אינגריאנים.

טרמינולוגיה

לפינים קוראים פינים מהמילה מהמילה של המדינה פינלנד ומהמילה של שפת המדינה פינית.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0