פירמידת גילים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פירמידת גילאים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
התפתחות פירמידת הגילים של ספרד מ-1950
פירמידת גילאים עבור אוכלוסיית אנגולה בשנת 2005.

פירמידת גילים, או פירמידת אוכלוסייה, היא תרשים המציג את התפלגות האוכלוסייה לפי קבוצות גיל ומגדר, לרוב בתחום מדינה או חטיבה גאוגרפית. תרשים זה משמש לניתוח דמוגרפי של האוכלוסייה.

קיימים ארבעה טיפוסים מאופיינים של פירמידות גילים:

  • פירמידה יציבה – פירמידה שבה דפוסי הילודה והתמותה לא משתנים
  • פירמידה נייחת – פירמידה האופיינית לאוכלוסיות שבהן שיעורי ילודה ותמותה נמוכים
  • פירמידה מתרחבת – פירמידה בעלת בסיס רחב וקודקוד צר, האופיינית לאוכלוסיות עם שיעורי ילודה ותמותה גבוהים ותוחלת חיים קצרה, כמו במדינות מתפתחות
  • פירמידה מצטמצמת – פירמידה בעלת בסיס צר מחלקיה האמצעיים, האופיינית לאוכלוסיות מזדקנות עם תוחלת חיים גבוהה ושיעור ילודה נמוך, כמו במדינות מפותחות מאוד.

פירמידות גילים משמשות לבחינת התלות של אוכלוסיות נתמכות בכוח העבודה. אוכלוסייה נתמכת מוגדרת כקבוצות הגיל שמתחת לגיל 14 ומעל גיל 65. מדינות מתפתחות הן בעלות מאפיינים של אוכלוסייה נתמכת גדולה.

בפרמידת הגילים יש בדרך כלל סימטריה בין הצד הימני לצד השמאלי של הפרמידה מכיוון שצד אחד של הפרמידה מייצג את הנשים באוכלוסייה והצד השני את הגברים, והחלוקה לנשים וגברים כמעט זהה. עם זאת, בפרמידת הגילים של מדינות מפותחות בקבוצת הגיל של הקשישים, מעל גיל 65, ניכרת עליה משמעותית בקבוצת הנשים לעומת הגברים, וזאת מכיוון שבמדינות מפותחות תוחלת החיים של הגברים נמוכה מתוחלת החיים של הנשים. מרווין האריס טוען שהמצואיזם הגברי הוא שמוביל להפרש זה בתוחלת החיים. כאשר מתקיימת אסימטריה בולטת בין נשים לגברים, כמו בכווית, צריך לבדוק את הנתונים הכלכליים וההיסטוריים כדי לזהות את הסיבה לכך. לדוגמה, בכווית בגלל הנפט יש להם צורך בידיים עובדות וגברים צעירים רבים מהגרים לכווית לעבוד בתעשיית הנפט.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פירמידת גילים בוויקישיתוף
Logo sociology.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0