פרדניזון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרדניזון
Prednisone.svg
שם IUPAC
17-hydroxy-17-(2-hydroxyacetyl)-10,13-dimethyl- 7,8,9,10,12,13,14,15,16,17-decahydro-6H- cyclopenta[a]phenanthrene-3,11-dione
שמות מסחריים בישראל
פרדניזון
נתונים כימיים
כתיב כימי C21H26O5
מסה מולרית 358.428 g/mol
נתונים פרמוקוקינטיים
זמינות ביולוגית 70%
מטבוליזם בכבד לפרדניזולון
זמן מחצית חיים שעה אחת
הפרשה כליתית
בטיחות
מעמד חוקי Rx
קטגוריית סיכון בהיריון C
סיכון לתלות ישנה תלות פיזית גבוהה, אין חשש להתמכרות
דרכי מתן פומי, נאזלי, רקטאלי, זריקה
אינטראקציות עם תרופות אחרות יש

פרדניזוןאנגלית: Prednisone) היא תרופה סינתטית, קורטיקוסטרואיד, הניטלת בדרך כלל במתן פומי או תוך שריר עורי. התרופה משמשת לטיפול במצבים רפואיים רבים. האפקט העיקרי של פרדניזון הוא תגובה פרמקולוגית אנטידלקתית רב מערכתית, על ידי אפקט גלוקוקורטיקואידי. פרדניזון הוא קדם-תרופה: בכבד הפרדניזון הופך לפרדניזולון שהוא הסטרואיד הפעיל.

שימוש

פרדניזון יעיל במיוחד בדיכוי מערכת החיסון, כלומר הוא תרופה אימונוסופרסיבית. הוא משפיע על כלל מערכת החיסון ולכן משתמשים בו במקרים של צורך לדכא או להפחית את התגובה הדלקתית של הגוף. הוא משמש במחלות אוטואימוניות, מחלות דלקתיות חריפות שאינן ממקור זיהומי (לדוגמה אסתמה), במניעת דחיית שתל ועוד.

היסטוריה

הפרדניזון הומצא בראשית שנות ה-50, על ידי ארתור נובל במעבדות חברת התרופות שרינג (Schering). נובל הראה שחלק גדול מתופעות הלוואי של קורטיזון, אגירת מים, עליית לחץ דם, והחלשות שרירים, יכולים להימנע על ידי חימצון מולקולת הקורטיזון לפרדניזון. התרופה שווקה לראשונה על ידי שרינג באמצע שנות השישים.

תלות

בנטילה ממושכת של מעל 7 ימים, נוצרת תופעה של דיכוי בלוטת האדרנל, מצב שבו הגוף לא יכול לייצר קורטיקוסטרואידים אנדוגניים. החוסר ביצור אנדוגני גורם לתלות בהמשך אספקת הפרדניזון על ידי הנוטל. מסיבה זאת ועוד, יש להמעיט בנטילת קורטיקוסטראוידים. במקרה של נטילה ממושכת ישנה חשיבות קריטית להורדה הדרגתית במינון לפני ההפסקה המוחלטת. הפסקה חדה של נטילת פרדניזון לאחר תקופה ממושכת עלולה להוביל למחלת אדיסון המופיעה בצורה חריפה, מצב המסכן חיים.

תופעות לוואי

תופעות לוואי לטווח קצר: תחושת ריחוף וסחרור קל, עליה ברמות גלוקוז בדם, בצקות, הפרעות שינה ולעיתים נדירות מאוד מאניה. תופעות לוואי לטווח ארוך: תסמונת קושינג, תחושת רעב וצמא, שתן לעיתים קרובות, השמנה מוגזמת, דלדול עצם, גלאוקומה, קטרקט, סוכרת סוג II, דיכאון בזמן ההפסקה וסיכון מוגבר להתקף לב.

הוראות הנוגעות לתופעות לוואי שיש לשים אליהם תשומת לב יתרה:

  • אולקוס - לכן יש לקחת פרדניזון על קיבה מלאה או בלוויית כדורים למניעת חומציות בקיבה.
  • זיהום - פרדניזון מחליש את יכולת הגוף להגיב לזיהומים ולכן אסור בזמן זיהום.
  • אינסומניה - על מנת לחקות את משטר הסטרואידים האנדוגני מומלץ ליטול את התרופה בבוקר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0