פרידריך פון אינגנול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גוסטב היינריך ארנסט פרידריך פון אינגנול
Gustav Heinrich Ernst Friedrich von Ingenohl
Friedrich von Ingenohl pre-1915.jpg
פרידריך פון אינגנול
לידה 30 ביוני 1857
נויוויד, ממלכת פרוסיה פרוסיהפרוסיה
פטירה 19 בדצמבר 1933 (בגיל 76)
ברלין, גרמניה הנאצית גרמניה הנאצית (1933-1935)גרמניה הנאצית (1933-1935)
השתייכות הצי הגרמני הקיסריהצי הגרמני הקיסרי הצי הגרמני הקיסרי
תקופת הפעילות 18741915 (כ־41 שנים)
דרגה אדמירל
תפקידים בשירות
מפקד צי הים הפתוח
פעולות ומבצעים
עיטורים
צלב הברזל, דרגה שנייה וראשונה
מסדר הבז הלבן

גוסטב היינריך ארנסט פרידריך פון אינגנולגרמנית: Gustav Heinrich Ernst Friedrich von Ingenohl;‏ 30 ביוני 1857 - 19 בדצמבר 1933) היה אדמירל בצי הקיסרי הגרמני, שנודע בעיקר כמפקד צי הים הפתוח, עיקרו של הצי הגרמני, בתחילת מלחמת העולם הראשונה.

פעילותו

עם תחילת המלחמה שאף אינגנול להגיע במהירות לקרב מכריע מול הצי המלכותי הבריטי, אך הפיקוד העליון הגרמני התנגד לכך. בשל כך החל הצי הגרמני בפיקודו לשאוף ליזום קרבות קטנים, שבהם יגיב הצי הבריטי בפזיזות, יסבול אבדות, וכך ישחק יתרונו המספרי. מטרה זו לא הושגה; ב-29 באוגוסט 1914 התחולל הקרב הראשון במלחמה מול הצי הבריטי, קרב מפרץ הלגולנד. בקרב איבדו הגרמנים שלוש סיירות קלות ומשחתת, לעומת אבדות קלות בהרבה לבריטים.

גם בקרבות הבאים לא הצליח אינגנול להביא לשחיקה הבריטית לה ייחל; בפשיטה על סקרבורו, הרטליפול וויטבי ב-16 בדצמבר 1914 הצליחה שייטת סיירות המערכה של צי הים הפתוח בפיקודו של תת אדמירל פרנץ פון היפר להפגיז ערי חוף באנגליה ולחמוק מסיירות המערכה הבריטיות של תת-אדמירל דייוויד ביטי וחמש אוניות מערכה שנלוו אליהן. ואולם, הגרמנים החמיצו הזדמנות בלתי חוזרת: צי הים הפתוח, בפיקודו של אינגנול, היה סמוך לזירה והיה בעל עדיפות מספרית מכריעה, שיכולה הייתה להביא להשמדת האוניות הבריטיות. השמדת השייטות הללו יכולה הייתה להביא את הגרמנים לשוויון מול הבריטים, אך אינגנול לא ניצל את ההזדמנות: הוא פעל תחת הגבלות כבדות שהוטלו עליו על ידי הפיקוד הגרמני והקיסר עצמו, וחשש להתקדם לכיון השייטת הבריטית. אדמירל אלפרד פון טירפיץ, מפקד הצי הקיסרי הגרמני, העיר שגורלה של גרמניה היה נתון בידיו של אינגנול.

ב-24 בינואר 1915 יצא היפר שוב לתקיפת כוחות בריטיים קלים בים הצפוני. מידע מודיעיני מוקדם שהיה לבריטים איפשר לביטי לארוב לו. בקרב שהתפתח, קרב שרטון דוגר, הוטבעה הסיירת המשוריינת "בליכר", ושאר אוניותיו של היפר חמקו רק בשל טעויות בריטיות. בעקבות כישלון זה ויתר אינגנול על תפקידו, וב-2 בפברואר הוחלף בידי אדמירל הוגו פון פול.

אינגנול נפטר בברלין.