צים אסיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צים אסיה
סוג אונייה אוניית מכולות
חברת ספנות צים שירותי ספנות משולבים
סדרה HDW 2
סדרה קודמת HDW 1
אוניות בסדרה צים צ'ינה, צים יו אס אי,
צים אירופה, צים איבריה, צים אטלנטיק, צים פסיפיק, צים ג'מיקה
ציוני דרך עיקריים
מספנה HDW, קיל שבגרמניה
הושקה 1997
תקופת הפעילות 1997–הווה (כ־25 שנים)
נתונים כלליים
הֶדְחֶק 55,900 טון
תפוסה 3,845 מכולות (TEU)
אורך 253.7 מטר
רוחב 32.2 מטר
שוקע 11.8 מטר
מהירות מקסימלית 21 קשר, מהירות שיוט 19 קשר
גודל הצוות 20
הנעה מנוע דיזל בהספק 28,350 קילוואט ו-102 סל"ד
צורת הנעה מדחף
מתקני התפלה יכולת התפלת מים, שני מכלים של 278 טון כל אחד
אמצעי גילוי ול"א ציוד ניווט: שני מכשירי רדאר תוצרת חברת ATLAS, בתדרי X ו S, מכשיר ניווט אוטומטי, AIS.
ציוד קשר: מכשירי רדיו בתרדי MF-HF, מכשרי רדיו בתדרי VHF, מכשירי תקשורת לוויינים (אינמרסט), מכשרי ביות ואיכון למצוקה (EPIRB, SART

צים אסיה היא אוניית מכולות בקטגוריית גודל פנמקס, השייכת לחברת הספנות הישראלית צים, הראשונה מסדרת HDW 2. האוניה נבנתה במספנות HDW Kiel Germany, וסך הכל נבנו בסדרה 8 אוניות. האונייה הייתה מעורבת בתאונה קשה בה נהרגו 7 דייגים יפנים. גובה האוניה מהשדרית ועד חלקה הגבוה ביותר (האנטנות והתרנים על גשר הפיקוד) הוא 51.8 מטרים

האוניה מפליגה כיום בקו AME, הכולל נמלים במזרח הרחוק, חוצה את תעלת סואץ ונמלים בצפון אירופה, בדרך היא פוקדת את חיפה ואשדוד.

דגל

האוניה הפליגה עד לשנת 2008 תחת דגל ישראל ואות הקריאה שלה היה 4XFB. בשנת 2008 נרשמה האונייה תחת דגל נוחות ליברי ואות הקריאה שלה שונה ל-A8OZ2.

מטען

האוניה מיועדת לשאת מכולות, כאשר היא יכולה לשאת עד 3,845 TEU, לאוניה יש 15 מדורי אחסון על הסיפון (BAY) ו-7 ספנות (CARGO HOLD) מתחת לסיפון (כל ספנה מכילה 2 מדורי איכסון), כאשר הגובה המקסימלי הוא 7 קומות של מכולות. לרוחב האוניה נכנסים עד 13 מכולות. האוניה מסוגלת לשאת גם כ-150 מכולות קירור (ריפרים), ויכולה לשאת מטענים מסוכנים.

ציוד בטיחות

באוניה ישנו ציוד בטיחות רב הכולל ציוד נגד שריפות (מטפי כיבוי, מערכות מתזים, מערכות גילוי אש, מערכות כיבוי אש על ידי פחמן דו-חמצני) ועוד.

כמו כן ישנו ציוד למניעת זיהום ים בעיקר בזמן תדלוק האוניה.

התאונה

ב-28 בספטמבר 2005 בשעה 02:30 בלילה (בזמן משמרתו של החובל השני) בעת מסע בין ונקובר לפוסן התנגשה האוניה צים אסיה בסירת דיג יפנית כ-40 ק"מ מהאי היפני הוקאידו. כתוצאה מההתנגשות נהרגו 7 דייגים יפנים לאחר שסירת הדיג שלהם טבעה.

האוניה המשיכה במסלולה בניגוד לחוק הימי ולימאות הטובה הדורשת הגשת עזרה לכל כלי שיט במצוקה, לטענת הצוות כיוון שלא הבחינו כי הייתה התנגשות, ולטענת היפנים על מנת לחמוק מאחריות. רב החובל שהה באותו זמן בחדרו. על סיפונה היו 22 אנשי צוות.

תוצאות החקירה

את התאונה חקרה משטרת ישראל ביחד עם חוקרים יפנים, והיא כללה דגימות צבע מחרטום הצים אסיה אשר הוכיחו כי אכן היא פגעה בסירת הדיג. צוות החקירה הוטס לנמל הונג קונג שם שהתה האוניה וצוות נוסף חקר את אנשי הצוות בעת הגעתה לחיפה. רב החובל הוטס לארץ לחקירה ימים ספורים לאחר ההתנגשות והושם במעצר בית. בסיומה של החקירה הוחלט להעמיד את הקצין השני למשפט על גרימת מוות ברשלנות, לבסוף נחתמה עסקת טיעון והקצין השני נשלח לביצוע עבודות שירות.רב החובל זוכה מהאשמות, השופטים מתח ביקורת על יישום נוהלי הבטיחות בחברה ובאוניה עצמה. נקבע שמרבית האשמה להתנגשות מוטלת על ספינת הדייג, שהייתה בהפלגה מינהלית (כלומר לא עסקה בדייג) ואשר לא פינתה דרך לצים אסיה.

הקצין השני באוניה היה קצין זר (כלומר אינו ישראלי), ולטענתו הוא הפך לשעיר לעזאזל, וכי האשמה מוטלת על רב החובל שישן באותה העת.

פעילות החברה

בתחילה הכחישה צים כל קשר להתנגשות אך לבסוף הודתה בתאונה ואף פיצתה את משפחות ההרוגים, לחברה ולמדינה נגרם נזק תדמיתי קשה עקב ההכחשה, והיה צורך במגעים דיפלומטיים רבים על מנת לשקם את הנזק התדמיתי לישראל.

קישורים חיצוניים