בוטניקה - מונחים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף צמח רב-שנתי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

מונחים באקולוגיה של צמחים

 • אנאביוזה (Anabiosis) - מיוונית, "אל-חיים". מצב של חוסר פעילות קיצוני שמאפשר ליצורים חיים לשרוד בתקופות שבהן תנאי הסביבה קשים. בהיותו באנאביוזה, מוריד היצור את פעולות החיים שלו למינימום, כך שתהליכי גדילה, התפתחות ורביה נעצרים לחלוטין ולכן היצור נדמה כמת או כדומם. ממשיכה רק 'תחזוקה' של אנזימים חיוניים. שיעור הנשימה בעת אנאביוזה יורד לאחוזים בודדים ואפילו חלקיקי אחוז משיעור הנשימה בעת פעילות רגילה. היציאה ממצב זה היא על פי רוב מהירה.
  האנאביוזה אופיינית ליחידות הרבייה – נבגים וזרעים – של מרבית הצמחים והיא קיימת ברמת הצמח כולו בצמחים הירודים (אצות, טחבים ושרכים). החלקים שמקיימים אנאביוזה קרויים גופי קיימא, שכן הם יכולים להתקיים ללא שינוי נראה לעין למשך תקופות ארוכות – חודשים, שנים ואפילו עשרות שנים.
 • נְפוֹצוּת או תפוצה - תכונת היות דבר־מה נפוץ. בוטנאים בדרך כלל מתייחסים לחמש רמות של נפוצות:
 1. נדיר מאוד
 2. נדיר
 3. מצוי
 4. נפוץ
 5. נפוץ מאוד

צורות חיים של צמחים

דם-המכבים האדום הוא צמח רב-שנתי ממשפחת המורכבים.
 • צמח בן-חלוף (Ephemeral) - צמח שחלקיו העל-אדמתיים פעילים וחיים רק בחלק מעונות השנה. בשאר ימות השנה הוא מצוי בתרדמה וחלקיו החיים כלל אינם נראים על פני השטח. באופן זה לפחות במשך מספר חודשים בשנה אין הצמח בן החלוף מהווה חלק ממרכיבי נוף הצומח. צמחים חד-שנתיים הם בני חלוף ואברי הקיימא שלהם (כלומר האיברים באמצעותם עוברים הצמחים את עונת התרדמה ומהם הם מתחדשים לאחריה) הם הזרעים. גאופיטים הם צמחים רב-שנתיים ובני-חלוף, שאברי הקיימא שלהם הם אברי האגירה התת-קרקעיים (וגם זרעים). ההעלמות הזמנית מאפשרת לבני החלוף להתחמק מתנאים קשים.
 • צמח בר-קיימא (Permanent, Persistent) - צמח שיש לו חלקים על-אדמתיים חיים במשך כל השנה והם נראים מעל פני הקרקע. צמחים בני-קיימא הם המרכיב העיקרי של נוף הצומח, שכן הם נראים על פני השטח במשך כל השנה. בני הקיימא מתמודדים עם תנאי הסביבה ובמיוחד עם תנאי מזג האוויר במשך כל השנה, בעוד שבני החלוף נמנעים מכך בעונות הקשות להם.
 • צמח חד-שנתי (Therophyte) - צמח שכל מחזור חייו: פריחה, ניסיון התרבות ומוות - נפרש על פני שנה אחת. דוגמת: תירס.
  צמחים חד-שנתיים מתחדשים מזרעים בלבד. מקצב האקלים בישראל מתאים במיוחד לצמחים חד-שנתיים ולכן הם מהווים יותר מ-50% מצמחית ארץ ישראל. רובם עוברים את עונת הקיץ היבשה בצורת זרע שהוא איבר קיימא עמיד מאד ליובש ולכן יעיל בתנאי האקלים השוררים בארץ.
 • צמח דו-שנתי או בין-שנתי (Biennial plant) - צמח שאינו חד-שנתי, אך הוא חד-מחזורי, כלומר יש לו רק מחזור רבייה אחד (מחזור פריחה) במהלך חייו, והוא זקוק ליותר משנה אחת כדי להשלים את מחזור החיים. רוב הצמחים מקבוצה זו חיים שנתיים (בוצין, חוטמית). בשנה הראשונה הם מוציאים רק עלים ובשנה השנייה הם פורחים ומתים. יש ביניהם גם כאלה שחיים וגדלים במשך עשרות שנים (אגבה) ואף מאות שנים (במבוק), עד שהם פורחים, עושים פירות ומתים מיד אחרי כן.
 • צמח רב-שנתי (Perennial plant) - צמח המתקיים באופן רגיל במשך יותר משנה אחת. חלק מהצמחים הרב-שנתיים חיים שנים ספורות (למשל כלנית), ואחרים חיים שנים רבות מאד, עד אלפי שנים. למרבית הצמחים הרב-שנתיים יש יותר ממחזור רבייה אחד והם זקוקים ליותר משנת התפתחות אחת כדי להגיע לגיל הרבייה.
 • צמח חד-מחזורי (Mono-cycle) - צמח שמקיים במהלך חייו מחזור רביה אחד בלבד. כל הצמחים החד-שנתיים הם חד-מחזוריים ויש גם צמחים חד-מחזוריים שהם רב-שנתיים, למשל מינים רבים של במבוק ואגבה החיים עשרות שנים עד שהם פורחים, ואז מתים. אצל צמחים חד מחזוריים תהליך הרבייה הוא שלב קריטי, המחייב שיהיה לצמח סיכוי גבוה ביותר להצלחה שכן הפרט אינו יכול לחזור שוב על תהליך זה ואם לא הצליח בפעם היחידה בה הוא יכול להתרבות, נגזרת כליה על מאגר הגנים שלו. לכן מתאפיינים רוב הצמחים החד-מחזוריים, בהשקעה גדולה ברבייה, בפרח גדול יחסית לצמח ובמערכת האבקה אמינה מאד. לצמחים חד-מחזוריים רבים יש מנגנוני תרדמה בזרעים (והם יוצרים בנק זרעים) המבטיחים נביטה רק כאשר מובטחים התנאים שיאפשרו לצמח אכן להגיע לידי עשית זרעים שיהוו את הדור הבא.
 • צמח רב-מחזורי (Polycyclic) - צמח המקיים מספר מחזורי רבייה במהלך חייו. הצמחים הרב-מחזוריים הם גם רב-שנתיים. חלקם מקיימים מחזורי רבייה מעטים יחסית, אך מאריכי החיים שביניהם יכולים לקיים מאות ואף אלפים של מחזורי רבייה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בוטניקה - מונחים בוויקישיתוף