צמרמורת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

צמרמורת או רעד היא תופעה פיזיולוגית המתרחשת אצל בעלי חיים בעלי דם חם ובפרט גם בבני האדם. התופעה כוללת רעידות בלתי נשלטות של הגוף לצד הזדקרות של השערות ("עור ברווז").[1] שתי תופעות אלו הן למעשה רפלקסים של הגוף בעת התגוננות.

מנגנון הצמרמורת

הזדקרות השערות נגרמת כתוצאה מכיווץ של שרירי הארקטור פילי, אלו הם השרירים המתוחים בין העור לבין זקיקי השערות. התכווצותם מושכת את העור וגורמת להזדקפות השערה.

הרעידות הבלתי נשלטות נגרמות כתוצאה מפעולה של כיווץ והרפיה חוזרת ונשנית של השרירים בקצב מהיר.

גורמים

  • קור - בעת ירידת טמפרטורת הגוף למצב של קדם-היפותרמיה, מזהה ההיפותלמוס שבמח את ירידת הטמפרטורה ומייצר רעידות שרירים קצביות המפיקות חום, במטרה לשמור על הומאוסטזה. בנוסף, אמורה הזדקרות השערות ליצור שכבה מבודדת של אוויר, כדי לשמור על חום הגוף (גם כאן, הדבר יעיל יותר בקרב בעלי החיים בשל הפרווה העבה שלהם). אצל תינוקות ופעוטות מנגנון הצמרמורת אינו מפותח, ולכן הם חשופים יותר לירידת טמפרטורת הגוף ולהיפותרמיה.
  • פחד - שני הרפלקסים יוצרים מראה גדול יותר, על ידי הזדקרות השערות (בעיקר אצל בעלי חיים, אך גם אצל אנשים), ומסייעים לחימום השרירים שיופעלו למטרות הגנה.
  • צליל - ישנם צלילים היכולים לגרום לצמרמורת. לדוגמה: חריקת דלת, חריקה של ציפורן, גיר על לוח וכיוצא בזה. תופעה זו טרם נחקרה עד תום, אך נראה כי הסיבה העיקרית לכך היא דמיון לצלילים מאיימים שבישרו בעבר על סכנה טבעית מתקרבת, כחלק מתגובת הילחם או ברח.
  • מחלה - בעת מחלה, בלוטת ההיפותלמוס שבמוח מעלה באופן מבוקר את טמפרטורת הגוף בעזרת צמרמורת. תסמין החום, אף על פי אי נעימותו, הוא מצב חיוני, שכן פעילות מערכת החיסון של הגוף יעילה יותר בחום.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ד"ר עידו מגן, מה גורם לצמרמורת, מכון דוידסון, ‏22 באוקטובר, 2015
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0