רבי צבי הירש קאיידנובר

מתוך המכלול
(הופנה מהדף קב הישר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ספר קב הישר, מהדורת ונציה תק"ג (1743)

צבי הירש קאיידנובר או קוידנובר (קרי: 'קוֹידַנוֹבֶר', 16551712) היה אב"ד פרנקפורט, ומחבר ספר המוסר "קב הישר", אחד מספרי המוסר החשובים והנפוצים, שראה אור בעשרות מהדורות.[1] בנו של רבי שמואל קאיידנובר בעל 'ברכת הזבח'.

תולדות חייו

נולד בווילנה וחי בצעירותו בקרקוב, לשם עבר עם אביו, עקב גזירות ת"ח-ת"ט בהן רצחו הקוזאקים את שתי אחיותיו. לאחר מכן עבר עם אביו למיקולוב (ניקלשבורג) אשר במוראביה (1659), ולאחר מכן לגלוגאו (שלזיה), ולפיורדא (בוואריה - גרמניה) (16601667).

למד אצל ר' יוסף יודיל (רבה של מינסק ואב"ד דובנא), מחבר ספר המוסר "יסוד יוסף", המבוסס על קבלת האר"י.

לאחר מכן שב לווילנה, עסק במסחר והיה לאחר מנכבדי הקהילה. עקב עלילה שקרית, נכלא עם בנו בסלוצק לזמן קצר ולאחר מכן עבר לפרנקפורט, שם כיהן ברבנות ושם כתב את ספרו החשוב "קב הישר", שהוא עיבוד ספרו של רבו "יסוד יוסף". הספר נדפס לראשונה בפרנקפורט ב-1706. כן הביא לדפוס את ספרו של אביו, "ברכת שמואל", לו אף חיבר הקדמה ("הקדמת בן המחבר", הכוללת ביוגרפיה קצרה של האב והבן). קאיידנובר עצמו הכין לספרו "קב הישר" מהדורה דו-לשונית בעברית וביידיש.

קישורים חיצוניים

לקריאה נוספת

  • יעקב בן חיים יוסף אלבוים, "קב הישר: קצת דברים על מבנהו, על ענייניו ועל מקורותיו", חוט של חן; שי לחוה טורניאנסקי. עורכים: ישראל ברטל וואחרים, ירושלים: מרכז זלמן שזר, תשע"ג. עמ' 15-64
  • Moshe Idel, “On Rabbi Zvi Hirsh Koidanover’s Sefer Qav ha-yashar,” in Jüdische Kultur in Frankfurt am Main von den Anfängen bis zur Gegenwart, ed. Karl E. Grözinger, pp. 123–133 (Wiesbaden, Ger., 1997).

הערות שוליים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0