קופסינון נקוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןקופסינון נקוד
Ostracion cubicus Réunion.jpg
מיון מדעי

קֻפְסִינוּן נָקוד[1] (שם מדעי: Ostracion cubicus), נודע גם בשם קופסינון צהוב, הוא דג ממשפחת הקופסינוניים, שחי בשוניות אלמוגים באוקיינוס ההודי, כולל הים האדום, באוקיינוס השקט, ובדרום מזרח האוקיינוס האטלנטי. הקופסינון מגיע עד לאורך של 45 סנטימטר.

קופסינון צעיר

כפי ששמו מרמז, צורתו היא כמעין תיבה, שנתמכת על ידי מבנה שלד פנימי ייחודי, כמו דגים רבים אחרים ממשפחת הקופסינוניים. הקופסינון הצהוב הבוגר מתאפיין בגוף צהוב ומוארך עם נקודות לבנות, ולעיתים בעל גוונים כחולים. קופסינונים צעירים נראים מעט שונה מהוריהם, ולמרות שבניגוד לדגים טרופיים רבים הם שומרים על אותה דוגמת צבעים כמו הקופסינון הבוגר, הקופסינונים הצעירים הם הרבה יותר קובייתיים בצורתם הכללית, צבעם הצהוב בהיר ובוהק יותר, והנקודות שלהם שחורות.

הקופסינון ניזון בעיקר מאצות, סרטנים, חסרי חוליות, תולעים, ודגים קטנים. הקופסינון אוכל באמצעות פה קטן דימוי מקור, שמאפשר לו לגרד אצות מסלעים ולפצח את טרפו. כשהקופסינון מרגיש מאויים הוא משחרר רעלנים למים דרך עורו, שעלולים להיות קטלניים לרוב הדגים סביבו. צבעיו הבולטים מהווים צבעי אזהרה לטורפים פוטנציאליים שירצו לתקוף אותו.

קופסינונים בוגרים נוטים להתבודד, חוץ מבעונת הרבייה באביב, בה הם מתקבצים בקבוצות קטנות של זכר אחד ו 2 עד 4 נקבות.

צורתו של הקופסינון וצבעיו הבולטים הפכו אותו לדג פופולרי בקרב מגדלי אקווריומים, מה שגורם לאיסוף שלהם משוניות אלמוגים והעברתם לאקווריומים. קופסינונים מסוגלים לשרוד בשבי, אך הם דורשים תנאים סביבתיים טובים ותחזוקה מתמדת.

הקופסינון הנקוד חי גם בישראל בשמורת האלמוגים במפרץ אילת.

ב 2006 חברת המכוניות מרצדס-בנץ, הוציאה עיצוב לדגם של מכונית ביונית שמבוסס בצורתו על צורת הקופסינון הנקוד.


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0