קיסריון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קיסריון
Caesarion.jpg
לידה 23 ביוני 47 לפנה"ס
פטירה 30 לפנה"ס (בגיל 16 בערך)
שם מלא תלמי החמישה עשר פילופטור פילומטור קיסר
מדינה מצרים התלמיית
שושלת בית תלמי
תואר מלך מצרים
אב יוליוס קיסר
אם קלאופטרה השביעית
מלך מצרים התלמיית
44 לפנה"ס30 לפנה"ס
(כ־14 שנים)
שותף לשלטון קלאופטרה השביעית, אימו
תלמי ה-14, דודו

תלמי החמישה עשר פילופטור פילומטור קיסר (23 ביוני 47 לפנה"ס - אוגוסט 30 לפנה"ס) המכונה קיסריון ("קיסר הקטן") היה בנם של קלאופטרה השביעית ויוליוס קיסר ויחד עם אמו המלך האחרון של מצרים התלמיית.

תולדות חייו

קיסריון נולד בשנת 47 לפנה"ס כילד מחוץ לנישואים, למלכה קלאופטרה השביעית. ככל הנראה אביו היה המצביא הרומאי יוליוס קיסר בשעת שהייתו במצרים.

את שנותיו הראשונות קיסריון בילה ברומא עם אמו כאורחיו של קיסר. קלאופטרה קיוותה שקיסריון יירש את אביו כשליט הרפובליקה הרומית ואותה כמלך הממלכה התלמית, אולם אחרי רציחתו של קיסר באידו של מרץ 44 לפנה"ס היא חזרה עם בנה למצרים.

אחרי סיום מלחמת האזרחים ברומא, מרקוס אנטוניוס ששלט במזרח מטעם הטריאומווירט השני והפך למאהבה של קלאופטרה התייחס אל קיסריון כבן למשפחת היוליים ואף הכריז עליו כבנו של קיסר ויורשו, מהלך זה גרם לפריצת הקרע עם אוקטוויאנוס שאותו אימץ קיסר כבנו בצוואתו. בנוסף לכך קיסריון הוכתר למלך הממלכה התלמית לצד אמו.

אוקטוויאנוס פלש למצרים בשנת 30 לפנה"ס אחרי ניצחונו על מרקוס אנטוניוס וקלאופטרה בקרב אקטיום, קלאופטרה שלחה את קיסריון יחד עם סכום כסף גדול לכיוון אזור הודו של היום דרך אתיופיה, מתוך כוונה להבריח אותו ממצרים. לאחר שאוקטביוס כבש את אלכסנדריה, מרקוס אנטוניוס וקלאופטרה התאבדו.

אוקטוויאנוס שראה את קיסריון כאיום על מעמדו כיורשו של קיסר פיתה את פמלייתו להחזיר אותו לאלכסנדריה שם הוא לכד אותו והוציאו להורג.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קיסריון בוויקישיתוף