רבי בנימין זאב וולף בוסקוביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי בנימין זאב וולף בוסקוביץ (תק"ה בערך, בוסקוביצה, כיום בצ'כיה - י' בסיוון תקע"ח, בוניהד, הונגריה) היה רב בערים רבות בבוהמיה, מוראביה ובהונגריה שתחת שלטון האימפריה האוסטרית. נודע בחידושיו שנדפסו במהדורות התלמוד הבבלי ובספריו, המפורסם שבהם "סדר משנה".

ביוגרפיה

בנו של הרב שמואל קעלין, מחבר "מחצית השקל". נישא לאסתר בתו של הרב דוד בוסקוביץ, והתגורר לאחר נישואיו באופן ישן. בין השנים תקמ"ב-תקמ"ד שימש כרבה של העיר אסוד, ובחודש אלול ה'תקמ"ד התמנה לרבנות העיר פרוסניץ (פרוסטיץ); בעיר זו הכיר את הרב משה סופר, אב"ד פרשבורג, שהיה אז בחור צעיר מאורס לבת המקום, והם נעשו ידידים למרות פער הגילאים ביניהם.

בשנת ה'תקנ"א פגה אשרת השהיה שלו, והשלטונות סירבו לחדשה, בשל כך נאלץ לשוב לאופן-ישן, בה כיהן אז כרב מהר"ם מינץ, ופתח בה מחדש את ישיבתו. ב-ה'תקנ"ג כילתה שריפה את כל רכושו וכתביו, ומאחר שבתקופה זו הותר ליהודים להתיישב בעיר החדשה פשט, עקר לשם והתגבשה סביבו קהילה יהודית, למעשה שימש רב"ז כרבה הראשון של קהילת בודפשט, ואף העניק תעודות הכשר לבתי אוכל יהודיים שהתקיימו בה. לאור התנגדותו של מהר"ם מינץ, וטענתו כי קהילת פשט משתייכת מבחינה רבנית לשטח השיפוט של אופן-ישן, התגלע סכסוך בין הקהילות, ואף שהסכסוך הוכרע בידי השלטונות בעד עצמאותה של קהילת פשט, נאלץ הרב בוסקוביץ לוותר על רבנות הקהילה מטעמים טכניים. הוא נבחר כרבה של קהילת בלשג'רמט, כ-40 ק"מ צפונית לבודפשט ושימש במשרה זו חמש שנים בין תקנ"ח לתקס"ג.

בשנת תקס"ד, נבחר לכהן ברבנות עירו של אביו, קעלין, אך בשל בעיות מעמד נאלץ לעזוב את העיר בשנת תקס"ט לאחר שכשלו הניסיונות להסדיר את שהייתו החוקית במדינה. בקיץ תק"ע עבר לכהן כרבה של בוניהד, וכיהן בה עד פטירתו בי' בסיוון תקע"ח. החליף אותו הרב צבי הירש הלר.

ספריו

"מדע", פרג תק"פ, ירושלים תשנ"א, "אהבה", ירושלים תשכ"ו, "הלכות שבת", ירושלים תר"ס, "הלכות חמץ ומצה", ירושלים תש"א, "הלכות שביתת עשור", ירושלים ת"ש, "הלכות שביתת יו"ט", ירושלים תש"נ, "מהלכות שופר עד סוף זמנים", ירושלים תשנ"א.
  • שושן עדות - על מסכת עדיות
  • מאמר אסתר - דרשות, אופן תקצ"ב, עם חידושים מכת"י ותולדות המחבר - ניו יורק תשס"ב.
  • לבנימין אמר - על מאמרי רבה בר בר חנה שבפרק חמישי במסכת בבא בתרא
  • קלבון השקל - על השלחן ערוך, רובו עדיין בכתב יד וחלק ממנו (על הלכות פסח) נדפס על ידי מכון ירושלים
  • חילוקא דרבנן - על סוגיות הש"ס. פקש, תרס"ג. (חילוקא דרבנן הוא חלק מספרו "בית שערים" שעדיין לא נדפס)

לקריאה נוספת

  • רבי יצחק יוסף כהן, הגאון רבי וואלף בוסקוביץ זצ"ל, תולדותיו וספריו, בתוך: סדר משנה, ירושלים, תשנ"א, עמ' תכג-תנז.
  • רבי בנימין דוידוביץ, השתלשלות הדפסת חיבוריו של הגאון ר' וואלף באסקוויץ זצ"ל, בתוך: אור ישראל תשס"ח, עמ' רט-ריט.

קישורים חיצוניים

ספרו