רוברט שילר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוברט שילר, 2012

רוברט ג'יימס שילר (נולד ב-29 במרץ 1946) הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ייל וחתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2013. תחומי העיסוק של שילר כוללים כלכלה התנהגותית, שווקים פיננסיים בינלאומיים ונדל"ן.[1] שילר הוא מחברם של ספרים בתחומים אלו, שאחדים מהם הפכו לרבי מכר בארצות הברית.

מחקריו מתאפיינים בניתוח כלכלי-מתמטי של תופעות מקרו-כלכליות (דוגמת מדד הנדל"ן האמריקני קייס-שילר), לצד גישה רב-תחומית שלוקחת בחשבון תהליכים היסטוריים, סוציולוגיים ופסיכולוגיים בחקר הכלכלה.[2][3]

בועות כלכליות

שילר מרבה להתבטא בסוגיות הקשורות בהיווצרות של "בועות" כלכליות בשווקים ברחבי העולם (מניות, נדל"ן ועוד) - בהתבסס על פסיכולוגיה חברתית ונרטיבים שנוצרים ביחס למצב השווקים.[4] גישה זו מייצרת ויכוח מתמשך בין שילר ליוג'ין פאמה (חתן פרס נובל לכלכלה במשותף עם שילר לשנת 2013) שפיתח את ה-Efficient Markets Hypothesis. על פי פאמה, השוק מתומחר באופן שמשקף את סך כל המידע הציבורי שקיים ביחס לחברות ציבוריות, ועל כן מחיר השוק מהווה בהכרח השתקפות ראלית של סך כל המידע.[5] הגישות השונות של שילר ופאמה בנושא, מעוררות דיונים בקרב משקיעים פסיביים ברחבי העולם.

השקפת עולם כלכלית-חברתית

שילר מבטא את תמיכתו העקרונית בשיטה הקפיטליסטית הנהוגה בארצות הברית, אך במקביל מצביע על כשלים מבניים בשיטה, בדגש על אי-צדק וניצול לרעה של מידע ועוצמה כלכלית. שילר גם תומך בהגברת הרגולציה השלטונית על מערכות פיננסיות בארצות הברית.[3]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הודעה על זכייתו של רוברט שילר בפרס נובל
  2. Robert Shiller, Finance and the Good Society, Princeton University Press, 2012
  3. 3.0 3.1 Robert Shiller, Phishing for Phools, Princeton University Press, 2015
  4. Rob Wile, Nobel-Winning Economist Says the Stock Market Is 'Way Over-Priced', Money
  5. Staff, Investopedia (18 בנובמבר 2003). "Efficient Market Hypothesis - EMH". Investopedia (בEnglish). בדיקה אחרונה ב-28 ביולי 2017. 


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0