רחם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Qsicon Achtung.svg דף זה אינו מוצג בפני קוראי מהדורת נוער.

הרֵחֶם הוא איבר שרירי וחלול בעל דפנות עבים הנמצא בגופן של רוב נקבות היונקים כחלק ממערכת הרבייה, ומשמש להתפתחות העובר בתוכו.

צורתו של הרחם מזכירה צורת אגס חלול. אצל נקבות האדם, משקלו הטיפוסי של הרחם הוא כ-50 גרם ואורכו כ-8 ס"מ, במהלך ההיריון, כאשר מתפתח העובר בתוכו, משקלו יכול להגיע עד לקילוגרם אחד הודות לרקמה הגדלה בו והוא מתארך עד 33 ס"מ. הרחם מצופה מבפנים אפיתל רירי המהווה המשך רצוף לאפיתל של צינור הביציות. הקרום הרירי עשיר בכלי דם ומתעבה בעונות של פעילות רבייתית. אל הרחם מחוברות שתי החצוצרות, שהן צינורות מרופדים אפיתל ריסני בעל מבנה דמוי משפך. בתוך שקע הרחם מונחת השחלה.

מיקום

הרחם שוכן באזור אגן הירכיים וממוקם בין שלפוחית השתן שלפניו ובין הרקטום שמאחוריו  - פוסטריורית לשלפוחית השתן ואנטריורית לרקטום.

אל חלקו העליון של הרחם מתחברות שתי החצוצרות שצידן השני נפתח לכיוון השחלה. חלקו התחתון של הרחם, הוא צוואר הרחם, שריר טבעתי חזק, הנמצא בתוך הנרתיק. הנרתיק הוא החלק המקשר את איברי הרבייה עם העולם החיצוני.

אצל רוב הנשים, הרחם נוטה קדימה, לכיוון קיר הבטן ומעל לשלפוחית השתן. אצל כ-18% מהנשים הרחם נוטה אחורנית, לכיוון הגב והמעי, מצב זה של הרחם נקרא רחם אחורי[1].

מבנה

מבחינה אנטומית מחלקים את הרחם לשלושה חלקים:

שכבות

לרחם שלוש שכבות. השכבות מפורטות כאן מהשכבה הפנימית אל החיצונית

  • השכבה הפנימית ביותר היא רירית הרחם - האנדומטריום, שכבה זו מורכבת משתי שכבות פנימיות, השכבה הבזאלית, הקבועה, והשכבה הפונקציונלית, הנושרת מדי חודש במהלך הווסת
  • שריר הרחם - הרחם מורכב ברובו משריר חלק המכונה שריר הרחם או מיומטריום
  • מעטפת הרחם - פרימטריום - חלק מהצפק העוטף את החלק החיצוני של הרחם

צורות שונות של רחמים

הרחם נוצר בעובר מהתלכדות צינורות מילר. ביונקים יש לרחם ארבע צורות עיקריות, בהתאם למידת ההתלכדות של צינורות מילר:

  • רחם יחיד - הנוצר בצורת אגס מהתלכדות מלאה של צינורות מילר. קיים בבני אדם, סוסים ורוב הפרימטים.
  • רחם דו-קרני - הנוצר כאשר צינורות מילר מתלכדים רק בחלק העליון של הנרתיק. קיים בבני אדם, בעטלפים, בקופיפים, בחזירים וביונקים פרימיטיביים אחרים.
  • רחם כפול - קיים, למשל, בארנבות.
  • רחם מחובר חלקית - קיים במעלי גירה, דוגמת פרות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Haylen BT, McNally G, Ramsay P, Birrell W, Logan V., A standardised ultrasonic diagnosis and an accurate prevalence for the retroverted uterus in general gynaecology patients., Aust N Z J Obstet Gynaecol
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0