מוגן

המכלול:מפעיל מערכת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מפעיל מערכת הוא עורך בעל גישה לתכונות טכניות מסוימות המשמשות לתחזוקת האתר, ובהן למחוק דפים, להגן עליהם, לחסום עורכים אחרים, כמו גם לשחזר את כל הפעולות הללו. המפעיל רשאי לבצע פעולות אלה אך ורק לפי מדיניות המכלול בנושאים אלה.

הרשאת מפעיל ניתנת לתקופה של שלוש שנים. מפעילי מערכת שהשלימו שלוש שנות שירות ומעוניינים להמשיך בתפקידם, רשאים לפתוח דיון במפעיל נולד. אחרת, יסירו הרשאתם. עורך מהחבורה שסבור שמפעיל אינו ראוי להרשאה זו רשאי לבקש הסרתה אך ורק בהתאם לנוהל ביטול הרשאה.

אין לראות במפעילי מערכת סמכות באתר, בכל הנוגע לתכנים, למדיניות, לנהלים ולקבלת החלטות. החלטות בנושאים אלה מתקבלות בהצבעה דמוקרטית, שבה לכל העורכים מהחבורה אותה זכות הצבעה. המפעילים עוסקים בתחזוקת האתר ובהגנה עליו מפני השחתה.

הפעילות המיוחדת למפעילי מערכת מתועדת ביומנים אחדים.

מפעיל מערכת


מינוי מפעיל מערכת

תנאי סף להגשת המועמדות למפעיל מערכת הוא ותק של תשעה חודשים כמשתמש רשום וביצוע אלפיים עריכות במרחב הערכים ובמרחבים המשיקים לו. מעבר לכך, רצוי שהמועמדים לתפקיד זה יפגינו פעילות בתחום התחזוקה השוטפת, כגון ניטור דף השינויים האחרונים, שיתמצאו היטב בעריכת המכלול ויכירו את מדיניות המכלול. רצוי מאד לקיים התייעצות לא-רשמית בין החברים טרם הצעת המועמדים, ולהגיע לקונצנזוס בין משתמשים אחדים לגבי התאמת המכלולאי לתפקיד, בנוסף לכך שהם בעלי סיכוי טוב לחצות את משוכת הצבעת האמון הקהילתית. ניתן להציע מפעילי מערכת חדשים בדף מפעיל נולד לאחר קבלת אישור מהמועמד לתפקיד. ההחלטה הסופית על מינוי המפעילים החדשים מצויה בידיהם של הביורוקרטים, אשר רשאים אך לא חייבים למנות למפעילים מועמדים שזכו לתמיכה של לפחות 60% מהמצביעים בדף מפעיל נולד.

שלא כמו תפקיד בודק, אין מגבלת גיל לתפקיד מפעיל.

בירור חילוקי דעות עם מפעיל

אם אתם חושבים שמפעיל מערכת התנהג שלא כשורה כנגדכם או כנגד כותב אחר, עליכם לפנות אליו בדף שיחתו. נסו לפתור את הבעיה בנועם ובתרבותיות. אם לא הצלחתם להגיע להבנה, באפשרותכם לפנות לדף הבירורים.

הרשאות טכניות

תוכנת מדיה-ויקי כוללת מספר תכונות חשובות שהגישה אליהן מוגבלת למפעילי מערכת בלבד, והן:

מחיקה ושחזור

קובץ:Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המכלול:מדיניות המחיקה
 • מחיקת דפים, כולל תמונות, וההיסטוריה שלהם. למידע ונהלים, ראו מדיניות המחיקה והצבעות מחיקה. לעתים מחיקה היא עניין טכני, למשל מחיקת דף הפניה כדי לפנות מקום להעברה, או מחיקת פריטים מהיסטוריה מבולגנת של דף. פעמים אחרות זהו עניין של מחיקת זבל פשוט מדף שאין בו שום תוכן אחר, או הסרת חומר שהועתק מאתר אחר ומפר זכויות יוצרים.
 • צפייה ושחזור דפים מחוקים, כולל תמונות, וההיסטוריה שלהם.
 • מחיקה ("הסתרה") ושחזור של גרסאות קודמות, פריטי יומן, תקצירי עריכה וזהות העורך. ראו מחיקת תקצירי עריכה ופעולות יומן במדיניות המחיקה.


חסימות ושחרורי חסימות

קובץ:Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המכלול:מדיניות החסימה
 • חסימת כתובות IP, טווחי IP ומשתמשים רשומים, לזמן מסוים או לצמיתות. ראו גם את רשימת המשתמשים החסומים.
 • שחרור חסימה של כתובות IP, טווחי IP ומשתמשים רשומים.

שחזור עריכות

קובץ:Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המכלול:שחזור עריכה
 • שחזור עריכות מהיר. כל משתמש (רשום או לא) יכול לשחזר דפים לגרסאות קודמות. עם זאת, למפעילי המערכת יש כלי מהיר ואוטומטי המאפשר להם לשחזר את כל העריכות הרצופות של משתמש בדף מסוים, אם הן העריכות האחרונות. תקציר העריכה הוא "שוחזר מעריכות של משתמש 2 (שיחה) לעריכה האחרונה של משתמש 1" והעריכה מסומנת כמשנית ומנוטרת.
 • אין להשתמש בשחזור כזה על עריכות שאינן השחתה פשוטה; אנא השתמשו בשחזור ידני ובתקציר עריכה מתאים.
 • ניתן להגדיר את העריכות המקוריות והשחזורים שלכם של משתמש מסוים כעריכות של בוטים, על ידי כך שתוסיפו את הקטע &bot=1 לסוף כתובת ה־URL של תרומותיו של המשחית, ורק אז תשחזרו את הערכים מהקישורים שם. אין להשתמש בכך כדי לשחזר שינוי שאתם לא אוהבים ולהעלים את השחזור, אלא רק על השחתות פשוטות, בעיקר הצפות.

שינוי ממשק האתר

 • אפשרות לשנות את הטקסט של הממשק באמצעות עריכת הדפים שבמרחב השם מדיה־ויקי. זה כולל את רוב רובם של הקטעים הניתנים לתרגום באתר.
 • אפשרות לשנות את העיצוב של הממשק באמצעות עריכת קבצי ה־CSS של האתר, במיוחד Common.css (החל על כל הרקעים) ו־Vector.css (החל על רקע ברירת המחדל – וקטור).
 • אפשרות לשנות את ההתנהגות של הממשק באמצעות עריכת קבצי ה־JavaScript של האתר, במיוחד Common.js החל על כל הרקעים ו־Vector.js החל על רקע וקטור.

השינויים הללו ישפיעו על כל המשתמשים ולפיכך אין לבצע שינוי בלי לבדוק אותו היטב.

אחר

 • ייבוא דפים ממיזמי ויקי אחרים.
 • צפייה ברשימת הדפים שאינם במעקב כדי לראות אילו דפים מועדים יותר להשחתות.
 • סימון שינויים אחרונים ודפים חדשים כבדוקים, כדי שמשתמשים אחרים יידעו שאינם השחתה.
 • חסינות מחסימת כתובות IP, חסימת טווחי IP וחסימות אוטומטיות.
 • העברת קבצים (שינוי שמותיהם).
 • ראו רשימת הרשאות נוספות.
 • עריכת דפים ששמם מסתיים ב-js. או ב-css. במרחב המשתמש של משתמשים אחרים (משתמשים שאינם מפעילים יכולים לערוך דפים כאלו רק במרחב המשתמש של עצמם). פעולות עריכה אלו נעשות לפי בקשה מפורשת של המשתמשים שבמרחב המשתמש שלהם מדובר.

כללים

קובץ:Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המכלול:שימוש זהיר בסמכויות המפעיל

יש להשתמש בהרשאת מפעיל בזהירות רבה מאוד, כדי שלא לפגוע באופיו השיתופי של המכלול. בהתאם לכך:

 • הרשאת מפעיל לא נועדה לתת לבעליה כוח כנגד עורכים אחרים מהחבורה, הפועלים בתום לב לפיתוחה של המכלול. חל איסור מוחלט להשתמש בהרשאת המפעיל כנשק בוויכוח על תכנים.
 • דף יהפוך למוגן רק אם יש ניסיונות חוזרים ונשנים להשחית אותו בזדון. אין להפוך דף למוגן כאשר למפעיל מערכת יש חילוקי דעות עם עורך אחר, גם כאשר העורך האחר טועה. יש להסיר את ההגנה מהדף מוקדם ככל האפשר. יוצאים מן הכלל לעניין זה הם דפי משתמש.
 • מחיקת דף תיעשה רק אם הוא מתאים לכללי המחיקה המהירה. כל מחיקה אחרת חייבת להיעשות בהתאם להצבעת מחיקה.

פרטים נוספים בדף שימוש זהיר בסמכויות המפעיל ובדף ההנחיות למפעילי מערכת. ראו גם: המכלול:ביטול הרשאה.

הרגעת הרוחות: במכלול פועלים בני אדם ולא מלאכים, וכדרכם של בני אדם, לעתים מתלהטות הרוחות. על כל עורך מהחבורה לפעול להרגעת הרוחות, ובפרט ראוי שמפעילי מערכת, שהם עורכים מהחבורה ותיקים ומנוסים, יחתרו להרגעת הרוחות, בדרך של ריסון עצמי, ובוודאי יימנעו מהלהטת הרוחות.

הסרת הרשאות המפעיל

מפעיל מערכת יכהן בתפקידו שלוש שנים. מפעיל מערכת שהשלים שלוש שנות שירות ומעוניין להמשיך בתפקידו, רשאי לפתוח דיון במפעיל נולד. אחרת, יסיר הרשאתו. אין הגבלה על מספר הקדנציות שמפעיל רשאי להתמנות אליהן.

במכלול לביורוקרט יש את הסמכות להסיר הרשאות של מפעיל, דבר אשר יבוצע לאחר כ-24 שעות מאז שהמפעיל הודיע שהוא מותר על תפקידו (בהן יוכל לחזור בו או לאחר קבלת הבהרות נוספות לפי הצורך), או לאחר החלטה של חבורת העורכים.

אם מפעיל מערכת מנצל לרעה את סמכויותיו או מתנהג בצורה שאינה הולמת, ניתן להסיר את סמכויות המפעיל שלו לאחר הצבעה בנוהל ביטול ההרשאה.

ראו גם


מוגן דף זה מוגן מפני עריכות. לפרטים וסיבות עיינו ביומן ההגנות ובדף השיחה. אם אתם סבורים שיש לשנות את תוכן הדף, אנא ציינו זאת בדף השיחה, ושם גם המקום לטעון שהדף אינו צריך להיות מוגן.