ריאל ברזילאי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שטר של ריאל אחד

ריאל ברזילאיפורטוגזית: Real, ברבים: Reais) הוא המטבע הרשמי של ברזיל. הוא מיוצג בסימן $R. על פי תקן ISO 4217 סימונו הוא BRL. ריאל אחד מתחלק ל-100 סנטאבוס.

הריאל נכנס למחזור ב-1 ביולי 1994 כחלק מתוכנית לייצוב כלכלת ברזיל, לאחר תקופה ארוכה של היפר-אינפלציה, והחלפות תדירות של המטבע. השם "ריאל" שאול משמו של מטבע פורטוגזי ישן שהיה בשימוש בברזיל מהמאה ה-17 ועד שנת 1942.

הריאל הוכנס למחזור לאחר תקופת מעבר של 4 חודשים, שבה נהגו שני מטבעות במקביל. בתקופת המעבר הונפקו שטרות ומטבעות רק במטבע הישן, קרוזיירו-ריאל, ואילו הריאל שימש מעין מכשיר לייצוב המחירים. ערכו של הריאל נשאר קבוע, ושערו מול הקרוזיירו-ריאל עודכן לפי שיעורי האינפלציה. בזמן תקופת המעבר הייתה חובה לפרסם מחירים בשני המטבעות, אם כי התשלום בפועל היה בקרוזיירו-ריאל. הרעיון היה להרגיל את הציבור ליציבות מחירים, ולוודא שלמטבע החדש יש סיכוי לשמור על ערכו לאחר שיונפק בפועל. בתום תקופת המעבר הונפקו שטרות ומטבעות הנקובים בריאל, והקרוזיירו-ריאל בוטל. שער הריאל ביום הנפקתו היה 2,750 קרוזרו-ריאל. תהליך החלפת השטרות והמטבעות היה מהיר מאד - בתוך שלושה ימים בלבד הוחלפו כמעט כל השטרות והמטבעות הישנים בחדשים.

הבנק המרכזי של ברזיל מנפיק שטרות בערכים של 1 ,2 ,5 ,10 ,20 ו-50 ריאל ומטבעות בערכים של 1, 5, 10 ו-50 סנטאבוס וכן מטבע של 1 ריאל.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

Latinamerican countries.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא אמריקה הלטינית ובנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.