רישיון אפאצ'י

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רישיון אפאצ'יאנגלית: Apache License) הוא רישיון לתוכנה חופשית או קוד פתוח שחובר על ידי מוסד התוכנה אפאצ'י. כל התוכנות שהופצו על ידי מוסד זה או על ידי אחד מהפרויקטים שלה, רשומים תחת רישיון אפאצ'י. ישנן תוכנות שאינן שייכות לקרן ואף על פי כן הן רשומות תחת רישיון זה. הרישיון (גרסאות 1.0, 1.1 ו-2.0) דורש את שמירת ההערות הכוללות זכויות יוצרים ואת שמירת כתב הוויתור. למרות זאת, הרישיון איננו רישיון מסוג Copyleft – הוא מרשה שימוש והפצה של קוד המקור בתוכנות קוד פתוח וסגור.

רישיונות אפאצ'י

למוסד התוכנה אפאצ'י שלוש גרסאות של רישיון אפאצ'י.

רישיון אפאצ'י גרסה 1.0
זהו הרישיון המקורי של אפאצ'י התקף רק לגבי גרסאות קודמות של חבילות אפאצ'י (כגון גרסה 1.2 של שרת הרשת של אפאצ'י).
רישיון אפאצ'י גרסה 1.1
גרסה זו אושרה על ידי אפאצ'י בשנת 2000: "השוני העיקרי מגרסה 1.0 הוא סעיף הפרסום [סעיף 3 בגרסה 1.0]. תוכנות הנגזרות מתוכנות אפאצ'י אינן מחויבות להזכיר את אפאצ'י בפרסומים שלהן, אלא אך ורק את התיעוד שלהן" (תורגם לשפה העברית).
רישיון אפאצ'י גרסה 2.0
מוסד התוכנה אפאצ'י אישר רישיון מעודכן בינואר 2004. המטרות שהוצהרו בנוגע לרישיון כוללות:
  • עזרה לפרויקטים שאינם שייכים לפרויקטי המוסד.
  • שיפור התאימות עם תוכנות המבוססות על רישיון ה-GPL.
  • הרשאה להכליל את הרישיון כהערה במקום להזכירו בכל קובץ.
  • הבהרת הרישיון בנוגע לתרומות.

תאימות עם רישיון ה-GPL

ארגון התוכנה החופשית מחשיב את כל גרסאות רישיון אפאצ'י ככאלו שאינן מותאמות לגרסה 2.0 של רישיון ה-GNU GPL. עמדת הארגון הוצגה כך:

"הרישיון של אפאצ'י אינו מותאם לרישיון ה-GPL מכיוון שלרישיון אפאצ'י דרישות מיוחדות שאינן כלולות ברישיון GPL: הן כוללות תנאי סיום פטנט ושיפוי שאינם נדרשים ברישיון ה-GPL. אין אנו חושבים שתנאי הפטנט האלו הם מטבעם רעיון רע, אבל למרות זאת הם לא מותאמים ל-GNU GPL" ‏(תורגם לעברית ממסמך חיצוני).

גרסה 3.0 של רישיון ה-GPL הוצגה ב-2007 וכללה תנאי (סעיף 7e) המתיר את תאימותו של GPL לרישיונות הכוללים סעיף הנוגע ל-"גמול פטנט" (patent retaliation clauses), הכלול ברישיון אפאצ'י.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רישיון אפאצ'י בוויקישיתוף
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0