שדה הקרח קולומביה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שדה הקרח קולומביה

שדה הקרח קולומביהאנגלית: Columbia Icefield) הוא שדה הקרח הגדול ביותר בהרי הרוקי של צפון אמריקה. שדה הקרח ממוקם בהרי הרוקי הקנדיים בגבול בין פרובינציית קולומביה הבריטית ופרובינציית אלברטה, בקנדה.

שדה הקרח ממוקם בחלקו בקצהו הצפון מערבי של הפארק הלאומי באנף, ובקצהו הדרומי של הפארק הלאומי ג'ספר.

גאוגרפיה

שדה הקרח ממוקם על קו פרשת המים של אמריקה. שטחו 850 קמ"ר[1], עומקו משתנה בין 100 מטרים ל-365 מטרים. נופלים על שדה הקרח 7 מטרים של שלג מדי שנה.

הרים בשטח שדה הקרח

כמה מהגבוהים בהרי הרוקי הקנדיים ממוקמים בקצות שדה הקרח:

היסטוריה

בסביבות שנת 1800 הגיע קרחון אתבסקה לשיא גודלו, לאחר מכן קטן וגדל חליפות עד שנת 1840, מאז הוא החל בנסיגה הנמשכת עד ימינו.

שדה הקרח קולומביה היה אחד האתרים הגאולוגיים הגדולים האחרונים שהתגלו במערב קנדה, בשל אזורו המבודד ובשל תנאי מזג האוויר הקשים באזורו.

באפריל 1827, הבוטנאי הסקוטי דיוויד דאגלס חצה את מעבר אתבסקה - מסלול מסחר חשוב הנמצא מצפון לשדה הקרח, טיפס על הר סמוך וטען כי אותו הר מגיע לגובה של 6,000 מטרים.

בקיץ 1884, הגאולוג פרופסור ארתור פילמון קולמן, חקר את קו פרשת המים של אמריקה, בין באנף לג'ספר, וחיפש את ההר הגבוה שדאגלס תיאר. קולמן לא הצליח למצוא את ההר, אך גילה את העמק שיהפוך לימים לכביש המהיר אייספילד.

ביולי 1898, מגלה הארצות הבריטי נורמן ג'יי קולי וכן יוס סטוטפילד והרמן וולי חיפשו את פסגת דאגלס יחד עם מורה הדרך מאזור באנף - ביל פיטו. בבוקר של ה-18 באוגוסט, קולי ו-וולי טיפסו על צידו המזרח של הר אתבסקה, ומפסגתו גילו את שדה הקרח האדיר הנשקף עד האופק.

קולי כתב מאוחר יותר:

The view that lay before us in the evening light was one that does not often fall to the lot of modern mountaineers. A new world was spread at our feet: to the westward stretched a vast ice-field probably never before seen by the human eye, and surrounded by entirely unknown, unnamed and unclimbed peaks

נורמן ג'יי. קולי

תרגום:

הנוף הנשקף לעינינו באור בין הערביים הוא נוף שלעיתים נדירות זוכים לראותו מטפסי ההרים המודרניים. עולם חדש היה מונח לרגלינו: מערבה השתרע שדה קרח אדיר, אשר ככל הנראה לא נצפה מעולם על ידי בן אדם, המוקף על ידי פסגות שהן לא ידועות, ללא שם, ושלא טיפסו עליהן מעולם.

נורמן ג'יי. קולי

קרחונים

קרחון אתבסקה

את שדה הקרח מזינים שמונה קרחונים עיקריים ובהם:

ניתן לראות את שדה הקרח מהכביש המהיר אייספילדס. בחודשי הקיץ מטיילים עולים על הקרחון באמצעות אוטובסי קרח ייעודיים. בחודשי החורף שדה הקרח קולומביה משמש כאתר סקי.

אוטובוס השלג המביא מטיילים לקרחון אתבסקה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0