שוואביה החדשה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיקום

שוואביה החדשה (גרמנית Neuschwabenland) היא חלק מיבשת אנטארקטיקה בין 20° מזרח ל 10° מערב (חופפת חלק מהתביעה הנורווגית ארץ המלכה מוד) שנתבע בידי גרמניה הנאצית בין 19 בינואר 1939 ל-8 במאי 1945.

המשלחות הראשונות

כמו הרבה מדינות אחרות, גרמניה שלחה כמה משלחות לאנטארקטיקה בסוף המאה התשע עשרה ובמאה העשרים המוקדמת, אשר רובן היו מדעיות. המשלחות בסוף המאה התשע עשרה היו אסטרונומיות, מטאורולוגיות והידרולוגיות שיעדיהן היו לאו דווקא אנטארקטיקה עצמה, אלא איי דרום ג'ורג'יה, איי קרגלן וארכיפלג קורזה שסביב אנטארקטיקה, ורובן שיתפו פעולה עם קבוצות ממדינות אחרות. בסוף המאה התשע עשרה התמקדו הגרמנים באנטארקטיקה עצמה.

המשלחת הגרמנית הראשונה לאנטארקטיקה (1901-1903) הובלה בידי אריק פון דריגאלסקי, פרופסור לגאולוגיה ויוצא צבא גרמני, ובה היה השימוש הראשון בכדור פורח באנטארקטיקה. המשלחת אף גילתה ונתנה שם לארץ הקיסר וילהלם השני.

המשלחת השנייה לאנטארקטיקה (1911-1912) שהובלה בידי וילהלם פישר, נועדה לחצות את אנטארקטיקה על מנת לקבוע אם היא יבשת אחת או שמא מספר יבשות. ניסיון החצייה נכשל לפני שבכלל החל, אך בחסותו גילתה המשלחת את חוף לויטפולד ואת מדף הקרח פישר, והעניקה להם את שמותיהם.

המשלחת להקמת שוואביה החדשה


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שוואביה החדשה בוויקישיתוף