שוליים (טיפוגרפיה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תנ"ך גוטנברג, ניתן לראות שוליים רחבים מסביב לטקסט וכן בין שני הטורים

בטיפוגרפיה השוליים הם החלק הריק שנהוג להשאיר בין גוף הטקסט לבין קצה גיליון הנייר.

השוליים מקיפים את הטקסט מארבעת צדדיו (וכשהטקסט מחולק לטורים גם בין הטורים) והם ריקים בדרך כלל. לעיתים מופעים בשוליים העליונים כותרות קבועות, מספור עמודים או הערות שוליים. בעבר היה נהוג לעטר שולי כתבי יד באיורים.

הטקסט בדרך כלל מיושר לצד ימין או שמאל, ולצידו שוליים. דבר זה נועד להקל על מציאת תחילתה של שורה. שימוש נוסף של השוליים הנהוג אצל אנשים רבים הוא רישום הערות בכתב יד לצידו של הטקסט[1].

השוליים נועדו גם לצורכי אסתטיקה, ולכן שטחם גדל בפרופורציה לגודל הדף, למרות שהצרכים הפונקציונליים כמו מקום לרישום הערות לא גדלים בהתאם.

ברירת המחדל של שוליים במעבד התמלילים הנפוץ Microsoft Word, הייתה עד גירסת (Word 11.0 (Office 2003, אינץ' אחד (2.54 ס"מ) לשוליים העליונים והתחתונים, ו-1.25 אינץ' (3.17 ס"מ) לשוליים הימניים והשמאליים. החל משנת 2007 בגירסת (Word 12.0 (Office 2007, ברירת המחדל של כל שולי הדף עומדת על אינץ' אחד (2.54 ס"מ),

שוליים אטימולוגיה

במקורות שוליים הם שם לתחתית בדווקא (קרוב לשרש נ.ש.ל) שׁוּלֵי הַמְּעִיל (שמות לט, פסוק כד). הושחרו פניהם כשולי קדרה. בעברית החדשה נעשה שם לצדדי הדבר. כמו 'שולי הנייר' 'שולי הדרך. ובהשאלה לדבר טפל שאינו חשוב ('ידיעה שולית', 'רווח שולי')

הערות שוליים

  1. ^ כפי שהעיר פייר דה פרמה בשולי הספר אריתמטיקה: "גיליתי הוכחה נפלאה למשפט זה, אך שוליים אלו צרים מלהכילה".
P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0