שיחת משתמש:Freiherr

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

על הלוח הזה

לא ניתן לעריכה

חצי מיליון יהודים צריכים אותך!

1
שולח ההודעות ההמוניות (שיחהתרומות)

שלום לך, בימים אלו יצאנו לקמפיין גיוס המונים על מנת שנוכל להמשיך ולהוביל את מהפכת המכלול
בכל חודש למעלה מ 600,000 יהודים פוקדים את האתר וצריכים ידע עדכני המותאם לדרך התורה.
עלות תפעול חוות השרתים עולה לנו 10,000 בכל חודש, אנחנו רוצים להמשיך אך לשם כך אנחנו זקוקים לעזרתך!
בבקשה תרום עכשיו! ותנו לנו את האפשרות להמשיך הלאה. (הוראת קבע 50 ש"ח לחודש, או תרומה חד פעמית)
אנו זקוקים לך! היה שותף עמנו! בברכה, הרב יוסף קמינר - נשיא מכון חכמת התורה, ג' בכסלו ה'תשפ"א, 04:13

נקודת המוצא של עמדת 'המכלול'

1
מישהו (שיחהתרומות)

אני כותב לך פה, מה שכתבתי לך באולם הדיונים:

אני קורא מדי פעם את הגיגיך, ניכר שאתה חושב על כך רבות, אך שומה עליך לקחת בחשבון שהקהילה היהודית המסורתית הינה קהילה חושבת וכותבת רבות, המודעים היטב למידע רב מהעולם הרחב, ובכל זאת הגישה הכללית החרדית, וכן הדתית השמרנית יותר, היא כמשתקף מעריכות המכלולאים הפעילים. הן בנושאי המבט ההיסטורי, והן בנושאי ההצצה לחלון הבית ה'חיצוני'. כיון שקהילת המכלול עדיין אינה מפותחת כבויקיפדיה, לא תמיד יהיו מי שיגיבו מיד אל טענותיך. אולם כיון שנושאי האמונה וההיסטוריה תמיד עניינו ותמיד נחקרו בידי היהדות, הגישה קיימת, ומאוד מוגדרת, וכל בוגר הקהילה החרדית/הדתית החזקה, מודע אליה בצורה חד משמעית.

אבהיר לך מעט את עמדת הרוב באמצעות משל מקובל: אני אוהב את אבא שלי (אני מדבר על הביולוגי), ומשוכנע במאה אחוז שאני באמת הבן שלו (כלומר, פילוסופים יצליחו לשכנע אותי שאני במאה אחוז לא יודע כלום. אבל במושגי הוודאות שלי, זה וודאי במקסימום האפשרי). בא נניח שישנה קהילה גדולה המשוכנעת שאבי אינו קיים /שונא אותי /איני בנו, והם כותבים לפי זה את מדעי הביולוגיה הפסיכולוגיה ההיסטוריה ואפילו הפיזיקה. אז אני אתנזר מההחשפות לתכנים האלו, ואתייחס אליהם כמו היחס את מכחישי השואה. אין לי עניין להאריך, זה לא פורום כאן, אבל תחשוב היטב על דוגמה זו. וגם הכחשת השואה היא דוגמה מצויינת. אי אפשר לא להזכיר אותה באנציקלופדיה. אבל היא מוזכרת רק בערך המרכזי על השואה, ואפילו יש ערך על הכחשת השואה, אבל לעולם לא יופיע בערכים העוסקים בשואה איזכור כמו "לפי גישת הציונים/יהודים/אחר במחנה הריכוז וכו' היו כך וכך יהודים וכו' אך לפי גישת איראן/פולין/ועוד, השואה כלל לא התקיימה" ואפילו לא יופיע בערך העוסק בהשתלשלות ההיסטורית משפט בסגנון של "הבעיה שלנו היהודים שאנו תופסים את השואה מנקודת מבטינו הבלעדית ומתעלמים מהעולם כולו שהיטלר רק רצה לכבוש את העולם והוא רצה להרוג רק את אלו שמתנגדים לשלטונו" או כל בלבול אחר. ולגופו של ענין, כל עורך מוזמן בחום לערוך ולהוסיף מידע חשוב באנציקלופדיית המכלול. שים לב, שיש רף חשיבות למידע המוכנס, ויש רף איכות לסגנון הכתיבה. אחד מתנאי הרף הוא אי כתיבת מחקר עצמאי שלא התפרסם בשום מקום אחר. אז לכן, אם יש לכבודו מידע שכדאי שקוראי האנציקלופדיה ידעו, בהחלט כדאי להוסיף אותו בערך, אך הוא יצטרך להיות כתוב בצורה עניינית ועם ציון מקור. ואחרי העמידה בתנאי הסף הללו, המשותפים לכל אנצ. ויקי כלשהי ובכל עשרות השפות בהן היא קיימת, ישנו עוד תנאי מסויים, הקיים גם כן בכל אנצ. שיתופית, והיא 'עמידה בהתאם לחוק'. וכמו שלא נוכל להוסיף פ-גרפיה אפילו בויקיפדיה (נכון להיום..), כך לא נוכל להכניס כפירה באלוקים האהוב יוצר הכל אשר מחיה אותנו בכל רגע ומרעיף עלינו מטובו, מלבד בערך העוסק בכפירה עצמה, בהיבטיה, השתלשלותה טענותיה והראיות נגדה.

ולגבי היחס לחכמי ישראל: אם אתכתב בפיזיקה עם ריצ'רד פיינמן, או עם מארי גל-מן, אתווכח איתם. מאוד. אבל אדע שבשורה התחתונה הם 'צודקים', ונקודת המוצא שלי ונקודת הסיום שלי תהיה כמו מה שהם אמרו. ואני יודע שהאמת אהובה יותר מאפלטון וסוקרטס, אבל הם בעלי מקצוע ואני לא מתקרב לזה. וטיפשי יהיה מי שינהג אחרת. אז כך גם בנושאי מדיניות ציבורית - חברי הועדה הרוחנית הם 'בעלי מקצוע' ביחס אלי שאני 'חובבן' בתחום, ולכן אנהג כפי הוראתם, ולא אף שאני אדם 'חושב', אלא בגלל. וכן בהיסטוריה הכתובה, התנ"ך יכריע את הכף מיד, וגם חכמי ישראל ש'נכנסו' למסורת שלנו, הם 'ברירת המחדל' לכל פרשנות היסטורית, ואת פילון ויוסיפוס נביא כאסמכתא אליהם אך לא כמשקל נגד הסותר אותם, וברור לכל בר דעת למה. (בהיסטוריה הרומאית כתוב שהיהודים הם מצורעים שגורשו ממצרים. באמת יש לך צד שהם צודקים?).

ועוד הערה קטנה: נראה שאתה משוכנע שעמדת החרדים היא סגירות מחשבתית וסגירת החלון 'החוצה', אל שמש העמים. אז אנו משוכנעים שיש עולם מדעי עשיר וגדוש, שאנו בתוכו בהחלט, וסגירת החלון היא רק אל ביטויי הכפירה במשמעות החיים. נכון שכיון שזה מושרש בכל תחום כאילו זו 'דת האבולוציה', לכן אנו מתנזרים מקריאת הרבה תוכן כתוב. אולם 'בעלי המקצוע' שלנו בהחלט קוראים, וגם מגיבים, על כל הנכתב. אז אני כאדם 'חובב' לא אקרא חומר פוסט מודרני המכיל כפירה במשמעות החיים, אבל כשאקרא כ'בעל מקצוע' תחום ספציפי שאני חוקר, בהחלט אתייחס לכל טענות חכמי העולם, באחריות הנדרשת. וכך גם כל חוקר תורני המכבד את עמו. אז אין ענין להציג טענות כאלו למכלולאי מזדמן. אולם חלילה לחשוב שישנה איזו התעלמות מטענות כבדות משקל הנוגעות למשמעות החיים.

אני לא רואה את עצמי כבר סמכא, אולם ראיתי לנכון פעם אחת להבהיר כמה דברים. אולם אצפה שלא תצפה לתגובה עניינית בכל פעם, כי המדיניות החרדית והדתית החזקה 'כתובה' וברורה, ו'המכלול' מתנהל לפיה, ולא תמיד ימצא מי שיבהיר זאת שוב ושוב.

בברכה

שלמה המלך (שיחהתרומות)
שלום משתמש יקר,

תודה על כתיבתך במכלול. לרשותך עומד דף משתמש, שבו ביכולתך להציג את עצמך ואת תחומי העניין שלך. כמובן אין עניין דווקא בהצגת פרטים אישיים, תוכל להציג את עצמך בלא לחשוף פרטים אישיים, או להוסיף תיבות משתמש,
באפשרותך ליצור כעת את דף המשתמש שלך, באמצעות כניסה לדף המשתמש שלך. יצירת הדף תקל על הנפגשים בעריכותיך לדעת מי עומד מולם, ותחשיב יותר את עריכותיך כמכלולאי מן המניין.

אפשר אפילו "שלום, שמי עודד", אבל שלא ישאר קישור אדום. תודה רבה.

מישהו (שיחהתרומות)

האם אתה פעיל פה? תוכל לכתוב שם ;)

יושב פלשת (שיחהתרומות)
שלום Freiherr, וברוך בואך למכלול!

כדי לסייע לך להצטרף לעורכים באפשרותך לגשת:

כדאי מאד להקדיש שעה לעבור על כל הקישורים המופיעים כאן. הם יועילו לך רבות בהמשך עבודתך.


אין נושאים ישנים יותר