שלום נגר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development.svg ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, מכלולזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.

שלום נגר הוא האיש ששמר על אדולף אייכמן במהלך משפטו מטעם השב"ס, ובסופו של המשפט ביצע את ההוצאה להורג של הפושע הנאצי. חזר בתשובה ומשמש כשוחט.

ביוגרפיה

שלום נגר נולד בתימן. כשהיה בן שמונה התייתם מהוריו ונדד ממקום למקום, עד שהתיישב בצנעא. הוא חי אז בעוני מחפיר בלא אוכל ומקום לינה, והיה מתכסה בטלית שאביו הוריש לו.

בגיל 12 הצטרף שלום לקבוצה שעלתה מתימן לארץ ישראל. בתחילה התגורר במחנות עולים, עד שהשתכן בראש העין. בגיל 18 התגייס לצה"ל ושירת בצנחנים, שם פרק עול תורה ומצוות.

בסיום שירותו הצבאי, התקבל לעבודה כסוהר בשב"ס.

משפט אייכמן

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – משפט אייכמן

בשנת ה'תש"כ (1960), בעודו משמש כסוהר, נלכד הפושע הנאצי אדולף אייכמן, והובא למשפט בישראל.

שלום שמר על אייכמן בכל ששת חודשי מאסרו, כשהוא שומר עליו בתוך החדר וחברו 'בלומנפלד' שומר בחדר החיצוני. באחד הימים ביקש ממנו חברו להיכנס במקומו, ונגר הסכים. בלומנפלד נכנס לחדרו של אייכמן והראה לו את המספר המקועקע על ידו, והטיח בפניו: פעם אני הייתי אצלך, כעת אתה אצלי! אייכמן התחיל להשתולל, ומיד הגיעו מנהלי בית-הסוהר והוציאו את בלומנפלד, והודיעו לו כי אסור להכניס לחדר סוהרים ניצולי שואה או ילדיהם של ניצולי שואה.

סיפורו

נגר סיפר את סיפורו על גבי כמה במות. שלי יחימוביץ' מספרת כי הייתה הראשונה לחשוף את סיפורו ולראיין אותו בתכנית הרדיו 'הכל דיבורים'[1], בין היתר סיפר את סיפורו בקו השואה יזכרם, והסיפור גם פורסם בסרט תיעודי שהוצג בסינמטקים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים