רבי שמואל קרויזר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שמואל ירושלמי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שמואל קרויזר
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב שמואל קרויזר (כ"ו בחשוון תרפ"ג, נובמבר 1922 - י"ד בתמוז תשנ"ז, יולי 1997) היה רב, חוקר, סופר, מהדיר כתבי יד, עורך ומתרגם של ספרים רבים.

ביוגרפיה

נולד בירושלים, בנם של חיים יוסף ואהובה ממשפחת קרויזר. נודע כמתמיד מילדותו. בהיותו נער כבר ציין הערות על הספר מנחת חינוך. למד בישיבת לומז'ה בפתח תקווה, והיה חברותא של הרב שמואל רוזובסקי. למד גם בישיבת גאוני וולוז'ין. בישיבה זו הייתה ספרייה תורנית גדולה, והוא נהג לשבת שעות רבות בספרייה. למד חברותא עם הרב שמריהו יוסף קרליץ את מרבית הש"ס.

בגיל 21 התקבל כחבר בצוות העורכים של האנציקלופדיה התלמודית.

הרב קרויזר תרגם מלאדינו את ספרו של רבי יעקב כולי - "ילקוט מעם לועז", והשלים את החיבור על ספרי התנ"ך עליהם לא חובר הילקוט. מיוונית הוא תרגם את הספר מלחמת היהודים של יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלביוס), ומערבית הוא תרגם את סידור רבינו שלמה ברבי נתן מסג'למסה, ואת ספר חובות הלבבות לרבנו בחיי אבן פקודה. כמו כן, הוציא לאור בשנת תשכ"ג את האבודרהם.

בתחום ספרות העיון התלמודי הוציא לאור, בשנת תשכ"ג, תמצית של ספר שאגת אריה לרבי אריה ליב ממיץ, ולקט מדברי האחרונים ותלמידי חכמים שבירושלים שדנו בדבריו.

נהג להשתמש בפסיבדונים, כגון "שמואל חגי", "שמואל ירושלמי ברח"י" ועוד.

אשתו צפורה הייתה בתו של רבי ישראל דב אודסר, "בעל הפתק" ולהם שני בנים. רוב חייו גר בירושלים בשכונת בית הכרם, ושימש כבעל קורא בבית הכנסת "תפארת משה".

מחיבוריו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.