שמן קנולה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צמח הלפתית ממנו מופק השמן

שמן קנולה הוא שמן המופק מזרעי צמח לפתית, מזנים הדלים בחומצת שומן ארוסית. זאת בניגוד לשמן קולזה, המופק מזרעי לפתית, העשירים בחומצה זו.

ניסיונות להפיק שמן מצמח זה ידועים כבר מסוף המאה ה-19, אולם השמן שהופק היה בעל תכונות בעייתיות (כגון חומציות גבוהה). בקנדה הפיקו שמן מלפתית משנת 1936, למרות חסרונותיו הרבים.

בשנת 1968 התחילו לבצע בקנדה ניסויים, במטרה להשביח תכונותיו של שמן הלפתית. הניסויים התבססו על הכלאות בין זנים שונים של לפתית. בשנות השבעים הצליחו להפיק שמן משופר עם חומציות נמוכה. שמן זה קיבל את השם קנולה (Canola), קיצור של המילים Canada (קנדה) ו-Ola (שמן).[1] שם נוסף שקיבל השמן הוא LEAR - ראשי התיבות של "Low Erucic Acid Rapeseed", כלומר שמן לפתית עם מינון נמוך של חומצת שומן ארוסית. חומצת השומן הארוסית במינונים גבוהים יותר, נותנת שמן קולזה - שמן כתום עם טעם חזק, שמקובל בצרפת ובשווייץ. חומצת השומן הארוסית במינונים גבוהים מאד עלולה להיות רעילה.

המינים העיקריים של לפתית שמהם מפיקים את שמן הקנולה הם Brassica napus ו-Brassica rapa.

אגדות אורבניות

החל משנת 1999 נפוצו באינטרנט אגדות אורבניות אודות הרעילות לכאורה של שמן קנולה, כולל קישור השמן למחלת הפרה המשוגעת. המקור לאגדות אלו נובע מכך ששמן המופק מלפתית הבר מכיל כמויות משמעותיות של erucic acid[2] הידוע כרעיל. עם זאת, הלפתית המבויתת המשמשת ליצור שמן הקנולה למאכל מכילה פחות מ-2% erucic acid, רמה הנחשבת לבטוחה לצריכה על ידי בני אדם.

ההאשמות הופרכו כבר אז על ידי אתרים העוסקים בבריאות.[3] האגדה זכתה לעדנה מחודשת בישראל לאחר כתבה של שרי אנסקי במעריב בשנת 2009[4]. חלק מהכתבה מהווה עיבוד של מכתב שרשרת שהופרך כבר ב-2005 על ידי אתר האגדות האורבניות snopes.‏[5]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ What is Canola?, Canola Council of Canada
  2. ^ Crismer values and erucic acid contents of rapeseed oils
  3. ^ ד"ר דין אדל: שמן קנולה: עוד קרבן של "מתיחת רשת" כתבה באתר healthcentral.com
  4. ^ שרי אנסקי, שמן מנוע, באתר nrg‏, 12 בדצמבר 2009
  5. ^ תיאור האגדה האורבנית באתר Snopes