שפרה שורץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שפרה שוורץ)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


פרופסור (אמריטה) שפרה שורץ (נולדה בשנת 1949) היא חוקרת של ההיסטוריה של הרפואה ופרופסור במרכז לחינוך רפואי בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון. היא משמשת כמשנה למזכ"ל הארגון העולמי להיסטוריה של הרפואה. מחקריה עוסקים בהיסטוריה והתפתחות של שירותי הבריאות בישראל וההיסטוריה של הרפואה הציבורית.

ביוגרפיה

שפרה ליידר-שורץ נולדה בתל אביב ליחזקאל ליידר ולבתיה בן אפרים, גדלה באשקלון ומשנת 1962 בבאר שבע. שורץ סיימה תואר ראשון בהיסטוריה ובגאוגרפיה, תואר שני בהיסטוריה ותואר שלישי במדעי הבריאות, כולם מאוניברסיטת בן-גוריון. בשנים 1993–1994 השתלמה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת רוצ'סטר במדינת ניו יורק בתחומי היסטוריה של הבריאות וניהול מערכות בריאות, ומשנת 1995 היא חברת סגל בפקולטה למדעי הבריאות. בשנים 1996–1998 שימשה יו"ר החברה הישראלית להיסטוריה של הרפואה, ומאז משמשת בתפקיד מרכזי בפעילותה. בשנים 2001–2004 שימשה שורץ כראש המחלקה לניהול מערכות בריאות ומשנת 2002 היא חברת הנהלה וחברה בחבר הנאמנים של המכון הלאומי לחקר שרותי הבריאות ומדיניות הבריאות שבמכון גרטנר, במרכז הרפואי שיבא ברמת גן. משנת 2004 שורץ היא חברת סגל במרכז לחינוך רפואי שבפקולטה למדעי הבריאות שבאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בשנים 2006–2017, בנוסף להיותה פרופסור מן המניין בפקולטה למדעי הבריאות, פעלה שורץ כחוקרת במכון גרטנר לאפידמיולוגיה וחקר מדיניות הבריאות שבמרכז הרפואי שיבא. עיקר מחקריה במכון גרטנר התמקדו בנושאי התפתחות שרותי הבריאות בישראל ובנושאי בריאות הציבור בעשור הראשון למדינת ישראל, עם דגש מיוחד על נושא הטיפול המאורגן והקרינתי במחלת הגזזת בישראל ובעולם.

בשנת 2008 נבחרה לתפקיד סגן מזכ"ל החברה הבינלאומית להיסטוריה של הרפואה (International Society for the History of Medicine[[ https://www.biusante.parisdescartes.fr/ishm/fra/debut.htm]]. ומשנת 2014 משמשת בתפקיד משנה למנכ"ל הארגון העולמי להיסטוריה של הרפואה ומרכזת המערכת של כתב העת המדעי של הארגון "ווזאליוס" (Vesalius).

פעילות אקדמית מחקרית

פרופסור שורץ נחשבת לחלוצה והמייסדת של תחום המחקר בנושא התפתחות מערכת הבריאות בישראל. התזה המרכזית של מחקריה מתייחסת לחשיבות ההכרה בחקר השורשים החברתיים, התרבותיים, ההיסטוריים והארגוניים של מערכת הבריאות כמפתח להבנת התנהלותה כיום. מחקרה על צמיחת מודל הרופא בשכר בישראל ועבודתה על המהלכים לחקיקת חוק ביטוח בריאות חובה הובילו לתובנה חדשה ובעלת חשיבות רבה להבנת התנהלותה של מערכת הבריאות, ואף צוינו וצוטטו  בהרחבה בדו"ח אמוראי העוסק בהסדרת עבודת הרופאים במערכת הבריאות הציבורית בישראל.

בעקבות ההכרה בעבודתה המדעית ותרומתה לקידום ופיתוח המחקר הבין תחומי בחקר שרותי בריאות, נבחרה שורץ בשנת 2002 להנהלת המכון הלאומי לחקר שרותי בריאות ומדיניות בריאות.

שורץ כתבה ארבעה ספרים כמחברת יחידה ועוד תריסר עם חוקרים שותפים. כל הספרים עוסקים בהיבטים שונים של ההיסטוריה של ארגון מערכות הבריאות בישראל. ספרה "קופת חולים, הסתדרות, ממשלה" (הוצאת המכון למורשת בן-גוריון, 2000) זכה בפרס איינהורן לספרות רפואית עברית. בספריה מציגה שורץ תמונה פנורמית של ההוויה הפוליטית והארגונית בארץ-ישראל של שנות העשרים והשלושים דרך האספקלריה של התמודדות היישוב ומוסדותיו עם נושא ארגון שרותי הבריאות.

בנוסף למחקריה בתחום ההיסטוריה של שירותי הבריאות בישראל, חקרה שורץ את התמורות במערכת הבריאות במדינת ישראל לאחר הקמתה - מחקר המשך המתמקד בגורמים והצרכים לשינויים במערכת הבריאות אחרי הקמת המדינה. במחקרים אלו הוגדרו לראשונה הכוחות הפוליטיים והכלכליים שלהם הייתה השפעה על קבלת ההחלטות בנושאי בריאות בחברה הישראלית, כגון ממשלת ישראל, קופות החולים, ההסתדרות הכללית, ההסתדרות הרפואית והסתדרות האחיות, ונלמדה פעילותם לשמירת מעמדם כעיקרון בסיסי בכל אחת מהסוגיות המרכזיות שעמדו על סדר היום הציבורי בישראל, כגון קליטת רופאים עולים, חוק ביטוח בריאות ממלכתי, חוק האחיות, ביטוח אמהות ושרותי טיפת חלב.

בעשור האחרון מתרכזת שורץ בחקר ההתמודדות של מדינות שונות בעולם בכלל, ומדינת ישראל בפרט, עם נושא הטיפול הרפואי הקרינתי במחלת הגזזת, וההיבטים החברתיים המאוחרים של טיפול זה כפי שבאו לידי ביטוי בחקיקת החוק לפיצוי נפגעי הקרנות הגזזת בישראל ובבחינה אקדמית - היסטורית של השפעת חוק ביטוח בריאות ממלכתי הלכה למעשה על מערכת הבריאות הישראלית.

מספריה

 • שורץ שפרה, "קופת-חולים הכללית" - עיצובה והתפתחותה כגורם המרכזי בשירותי הבריאות בארץ-ישראל, המרכז למורשת בן-גוריון, קריית שדה בוקר, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 1997.
 • שורץ שפרה, "קופת חולים, הסתדרות, ממשלה", הוצאת הספרים של המכון למורשת בן-גוריון, 2000,
 • Shvarts S., The Workers' Health Fund in Eretz Israel, The University of Rochester NY and Boydell& Brewer Press ,UK November, 2002,.)
 • שחורי -רובין צפורה, שורץ שפרה, "הדסה לבריאות העם", הוצאת הספרייה הציונית, ירושלים, 2003, (Hebrew, 222 pp.).
 • Shvarts S., Shehory-Rubin Z., "Hadassah"for the Health of the People", Samuel Watchman's Sons Inc. & Dekel Academic Press, Tel (הקישור אינו פעיל, 4 באפריל 2018)Aviv, 2012, 298 pp. http://www.amazon.com/dp/B008YUOMPMreview, scientific publication). http://www.amazon.com/dp/B008YUOMPM
 • חיים דורון, שפרה שורץ, "הרפואה בקהילה", הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב,, 2004,
 • Shvarts S., "Health and Zionism", The TheUniversity of Rochester NY and Boydell& Brewer Press ,UK, 2008, .
 • שחורי -רובין צפורה, שורץ שפרה, 'אלכסנדרה בלקינד, ספורה של רופאה עברית פורצת דרך", הוצאת איתי בחור, 2012 (Hebrew, 157 pp.)
 • חיים דורון, שפרה שפרה, שלמה וינקר, "רפואת המשפחה בישראל", הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2014 (Heb. 204 pp.)
 • Jotkowitz A., Shvarts S., (eds,) "Autonomy, Altruism and Authority in Medical Ethics: Essays in Honor of Professor Shimon Glick",, Nova Science Publishers Inc. NY, 2015
 • אלן ג'וטוקוביץ, שפרה שורץ ( עורכים) "אוטונומיה, אלטרואיזם וסמכות באתיקה רפואית" הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2016.,
 • שחלב סטולר ליס, שפרה שורץ, מרדכי שני, "להיות עם בריא בארצנו", הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב 2016.
 • שפרה שורץ, סיגל סדצקי (עורכות) הגזזת, היבטים היסטוריים רפואיים וחברתיים של הטיפול במחלה, הוצאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2018
 • איה בר עוז, גבי בן נון, שפרה שורץ "מערכת הבריאות על שולחן הניתוחים,25 שנים לחוק ביטוחו בריאות ממלכתי", המכון הלאומי לחקר שרותי הבריאות ומדיניות הבריאות(ע"ר),2019 (Heb. 283 pp.)

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0