שקיפות בינ"ל ישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שקיפות בינ"ל ישראל
שקיפות בינלאומית.png
פעילות הנחלת השקיפות ככלי בקרה חברתית והתמודדות בשחיתות
מדינה ישראל
מטה הארגון הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב
מייסדים פרופ' דוב יזרעאלי
יושב ראש השופטת (בדימוס) נילי ארד
מנכ"ל עו"ד חלי עולמי
תקופת הפעילות 1999–הווה (כ־23 שנים)
http://www.ti-israel.org

שקיפות בינ"ל ישראלראשי תיבות: שבי"ל) היא עמותה ללא מטרות רווח, אשר הוקמה בשנת 1999, במטרה לקדם את נורמות השקיפות והאתיקה בחברה הישראלית, בארגונים ישראליים, בסקטור העסקי, הציבורי והממשלתי ולהגביר את מודעות הציבור לחשיבות השקיפות כשלעצמה ולהנחלתה וכאמצעי להתמודדות עם תופעות של שחיתות.

העמותה נוסדה על ידי פרופ' דוב יזרעאלי, מרצה לשיווק ואתיקה בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, שהיה מחלוצי קידום האתיקה בעסקים בישראל ונושא דגל השקיפות. מזכירות העמותה נמצאת בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב.

באוקטובר 2013 היה יו"ר העמותה מבקר המדינה לשעבר, נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס מיכה לינדנשטראוס. [1]

 מאז מאי 2017 יושבת ראש העמותה היא השופטת (בדימוס) נילי ארד, נשיאת בית הדין הארצי לעבודה לשעבר. מנכ"לית העמותה היא עו"ד חלי עולמי.

ארגון "שקיפות בינלאומית"

ארגון שקיפות בינלאומית, Transparency International הוא ארגון חברתי גלובאלי, המוביל את המאבק העולמי נגד שחיתות, הן בעולם השלטוני והן בעולם המסחרי. הארגון פועל באמצעות קואליציה כלל עולמית בה חברות מעל 100 מדינות במטרה לשים קץ לתוצאה ההרסנית של השחיתות והשלכותיה על אוכלוסיית העולם. חזונו של הארגון הוא יצירת עולם נקי משחיתות באמצעות נורמות של שקיפות ואתיקה. הארגון פועל בדרך של יצירת מפגש בין גורמים הקשורים בממשל ובקהילה האזרחית לבין בעלי העסקים והמדיה על מנת לקדם את השקיפות בבחירות, במנהל הציבורי, הרכש והעסקים. לארגון ניסיון רב ביישום פרויקטים לחיזוק השקיפות, הרחבתה והטמעתה, הגברת היושרה וקידום אחריותיות ברמה המקומית. במסגרת פעילותו זו מפרסם הארגון הבינלאומי את מדד השחיתות העולמי במדינות העולם בסקר המדרג מדינות על פי רמת השחיתות, כפי שבאה לידי ביטוי בחייהם של תושבי כל מדינה.

עמותת שקיפות בינ"ל ישראל - שבי"ל

עמותת "שקיפות (בינלאומית) ישראל"  - שבי"ל עמותה ללא רווח, היא הסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי - Transparency International. העמותה נוסדה בשנת 1998 על ידי פרופ' דב יזרעאלי, במסגרת הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב. פעילות העמותה מוקדשת לקידום נורמות של שקיפות, יושרה, אתיקה ואחריותיות, להנחלתן, להטמעתן ולביסוסן בקרב גורמי הממשל והשלטון המקומי, המערכות הציבוריות והעסקיות על מגוון זרועותיהן. זאת, במגמה לקדם את שיתופו הפעיל של הציבור בישראל בפיקוח ובקרה על פעולות הממשל, בחלוקה צודקת של המשאבים ולשוויון הזדמנויות בחברה. בקידום השקיפות והנחלתה רואה העמותה עצמה "כספקית של רפואה מונעת" בהתמודדות עם תופעות של שחיתות בחברה בישראל זאת לאור דבריו האלמותיים של השופט ברנדייס בהם התווה את עקרון השקיפות לפיו "אור השמש הוא המטהר הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר".  

ברוח זו, פועלת העמותה להגברת המודעות הציבורית לנושאי שקיפות ויושרה במספר מישורים מרכזיים, לרבות:

  • עידוד ארגוני ממשל, רשויות מקומיות וגופים עסקיים לאימוץ נורמות התנהגות של שקיפות, יושרה ואחריותיות, לרבות באמצעות פיתוח, שילוב והטמעת תוכניות אפקטיביות של שקיפות ויושרה.
  • יישום וביצוע פרויקטים בשיתוף ארגון TI העולמי במטרה ליצור כלים לצמצום השחיתות.
  • הטמעת תחום האתיקה בארגונים; מתן מידע להכנת תוכניות אתיקה אפקטיבית לגופים ומוסדות
  • פעילות בשיתוף עם ארגוני החברה האזרחית וקידום ערכי השקיפות בקרב בני הדור הצעיר בחברה.

הקוד האתי של שקיפות בינ"ל ישראל

הערכים לאורם פועלת שבי"ל הם ערכים של שקיפות, הוגנות ויושרה, כבוד לזולת ולזכויותיו, דמוקרטיה ושוויוניות, נחישות ועמידה על עקרונות שבי"ל, נקיטת יוזמה לקידום יעדי שבי"ל ונשיאה באחריות.

כל אחד מחברי העמותה מקבל על עצמו עקרונות התנהגות התואמים את רוח שבי"ל ומתחייב לנהוג לפיהם. חברי שבי"ל מתחייבים, בין היתר, לגלות שקיפות והוגנות תוך נשיאה באחריות (accountability) בכל פעילותם, הן בקשרים בתוך שבי"ל והן מחוצה לה. בנוסף לכך, מתחייבים חברי העמותה כי להימנע מניגוד אינטרסים בין פעילותם בשבי"ל לבין פעילויותיהם האחרות.

עמותת שבי"ל פועלת בשיתוף פעולה עם פרטים וקבוצות הפועלים לקדם את נושאי השקיפות וההתנהגות האתית בישראל ובעולם, ומבססת את פעילותה על ניתוח שיטתי של נתונים ועובדות.

שבי"ל מחויבת לא לקבל מימון העלול להביא להתפשרות על העקרונות והערכים של העמותה או להגביל את יכולתה לפעול באופן חופשי וגלוי.

פעילויות שקיפות בינ"ל ישראל

פרויקטים

הפרויקטים של העמותה הם בין היתר:

הפעילות השוטפת של העמותה כוללת:

  • מתן מידע, הרצאות והסברה לארגונים

העמותה מספקת מידע והרצאות בנושאי אתיקה, שקיפות ומאבק בשחיתות לארגונים בכל הסקטורים.

  • קורסי אתיקה בארגונים

העמותה מקיימת קורסים בנושא תוכנית אתיקה אפקטיבית והטמעתה בארגון. הקורסים מקנים ידע בסיסי לפיתוח וגיבוש תוכניות אתיקה אפקטיבית ודרכי הטמעתה.

מוענק מדי שנה לזכרו של פרופ' דוב יזרעאלי, מייסד העמותה, ליחידים או לארגונים שהצטיינו בפעילותם לקידום השקיפות והאתיקה בחיים הציבוריים.

  • הענקת מלגות לסטודנטים

מוענקות מדי שנה לסטודנטים לתואר שני ושלישי, במטרה לעודד מחקר בתחום האתיקה והשקיפות

  • העברת ימי עיון, סמינרים ופעילויות מגוונות

במסגרתם מקיימת העמותה הרצאות פתוחות לקהל הרחב ומנהלת העמותה דיאלוג עם הקהל הרחב וקובעי המדיניות, במטרה להעלות את ערכי השקיפות והאתיקה לסדר היום.

  • ספריית האתיקה

כוללת ספרים ומאמרים בנושאי אתיקה, שקיפות והתמודדות בשחיתות וכן קודים אתיים של חברות וארגונים מקצועיים. שירותי הספרייה ניתנים חינם, בתיאום מראש.

  • מרכז יזרעאלי

מרכז אקדמי המשמש ציר מקשר בין אנשי אקדמיה ומרצים בתחום האתיקה בעסקים.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0