שקית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מגוון שקיות קנייה

שקית היא תיק קטן, בעל תא אחד, עשוי מנייר, בד או פלסטיק. משמשת לנשיאת חפצים קלים יחסית. לרוב משמשת שימוש חד פעמי ומושלכת לאחר השימוש.

לשקית שימושים יומיומיים רבים, החל מאריזת כריך לחם לבית הספר או לעבודה בשקית אוכל, וכלה בשקית קניות מפלסטיק או נייר, הניתנת בחנויות כאמצעי נשיאה של הפריטים שנקנו, וכוללת לרוב הדפסה של פרטי החנות, כאמצעי פרסום.

חוזק השקית מותאם לפריטים הנמכרים: חנויות ספרים יעניקו שקיות חזקות ועמידות יותר, בהתאם ובהתחשב בכובד הספרים, ואילו חנויות מזון יעניקו כמות של שקיות דקות יותר.

השקית משמשת גם כאמצעי פרטיות. כאשר אדם מעוניין לסחוב דבר במקום ציבורי, הוא יעטוף אותו בשקית, גם במקרה שהשקית עצמה לא חזקה כדי להכיל את המשא, אך דיה כדי לעטוף אותו מעיניים לא רצויות.

חלק ממוצרי החלב, נארזים בישראל בשקית, המשמשת כאריזה. כמו גם שקיות השוקו הייחודיות למדינת ישראל. גם משקאות קלים נארזים בשקיות קטנות, המשמשות בעיקר לחלוקה במקומות ציבוריים, בהפגנות או בכנסים, בהם משתתפים אנשים רבים.

יתרונות וחסרונות של שקית כאריזה לנוזלים

שקיות חלב ישראליות

לשקיות המשמשו כאמצעי אריזה למשקה, מספר יתרונות על פני בקבוקי הפלסטיק, בקבוקי הזכוכית והקרטוניות המשמשים כחלופות לשיווק המשקה.

מבחינה אקולוגית השקיות הן האריזה הטובה ביותר שכן הן צורכות בייצורן פחות פלסטיק מאשר בקבוקי המשקה וניתן למחזר אותן במרבית המדינות, בניגוד לקרטוני המשקה שאינם ניתנים למיחזור. גם אם לא ניתן למחזר את השקית - היא תופסת נפח אשפה נמוך מזה של החלופות. נפחן הקטן יותר של השקיות מנפח בקבוקי הפלסטיק מקטין את הסיכוי להתקלקלות המשקה ולזריקתו. במרבית המדינות שקיות המשקה זולות יותר מהחלופות, גם אבסולוטית וגם ביחס לנפח האוכל הנמכר.

יחד עם זאת, שקיות המכילות משקה עלולות להיקרע או להתפוצץ במהלך הפצתן לרשתות הקמעונאיות ובכך ללכלך שקיות אחרות שהועברו יחד איתן או במהלך השימוש ואז יש להעביר את תוכן השקית לכלי נפרד. אירוע כזה, פרט לחוסר הנוחות לצרכן, גם מקצר את תאריך התוקף של המשקה בשל החשיפה לאוויר. כאשר נמזג משקה משקית הוא עלול לטפטף בשל קיטום לא טוב של פינת השקית או להישפך בשל התעקמות הקצה המוזג.

כך גם פתיחת או שתיית שוקו משקית באופן בלתי זהיר, עלולה לגרום ללכלוך הבגדים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0