שקית קירור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שקית קירור אקטיבית

שקית קירור (באנגלית "ice pack" או "cold pack") היא מארז המסוגל לשמור על טמפרטורה נמוכה לאורך זמן של כמה שעות.

יש שקיות קירור פסיביות, אשר דורשות קירור מקדים ("gel pack"), ויש שקיות המסוגלות לקרר עצמן באופן עצמאי ומידי וללא מקור אנרגיה חיצוני ("instant cold pack").

שקיות קירור משמשות לשמירה על טריות מזון במהלך הובלה, לטיפול בפגיעות ובחבלות גוף ולקירור במהלך פעילויות של ספורטאים, מטיילים ואנשי צבא.

שקיות קירור פסיבי

שקיות מהסוג הפסיבי מבוססות על חומרים ידידותיים לסביבה שלהן קיבול חום גבוה, ואשר מסוגלים לשמור על טמפרטורה נמוכה לאורך זמן.

אופן השימוש בשקיות מסוג זה הוא על ידי קירור מקדים של השקית למספר שעות.

ההרכב של רוב שקיות הקירור הפסיבי מבוסס על תמיסה מימית צמיגית של הידרוקסי אתיל צלולוז, סודיום פוליאקרילאט או סיליקה ג'ל עם תוספת של חומרי הסמכה וחומרים נוספים נוגדי קיפאון כגון אתילן גליקול. לעיתים מוסיפים גם חומרים אנטי בקטריאלים כדי למנוע התפתחות חיידקים.

התמיסה בשקיות הקירור הנה צמיגית וזאת כדי למנוע דליפה במקרה של קרע או שבר במארז.

שקיות קירור אקטיבי

שקיות קירור אקטיבי מסוגלות להביא לקירור מהיר ומידי שלהן בעת ההפעלה. ברוב המקרים, שקיות מסוג זה הנן חד-פעמיות ואינן ניתנות לשימוש חוזר.

רוב שקיות הקירור האקטיבי, מבוססות על תגובת המסה כימית אנדותרמית של אמוניום חנקתי או אוריה (שתנן) במים.

שקיות הקירור האקטיבי מורכבות ממארז המכיל שקית מים פנימית וגרגירי מלח. בשעה שמופעל לחץ חזק על המארז, השקית הפנימית של המים נקרעת ואלו יוצאים וממסים את גרגירי המלח בתגובה אנדותרמית חזקה, שעשויה להוריד את הטמפרטורה בעשרות מעלות צלזיוס ואף אל מתחת לאפס.

יש לציין שמרבית תגובות ההמסה של המלחים במים הנן תגובות אקסותרמיות, אולם כמה מלחים נמסים במים בתגובה אנדותרמית, ואלו עשויים לשמש בשקיות הקירור (בהנחה שמדובר במלח זול ובטיחותי לשימוש).

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שקית קירור בוויקישיתוף

הערות שוליים