ש. פרידמן בע"מ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ש. פרידמן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ש.פרידמן בע"מ
Friedman1.jpg
לוגו החברה (הדמויות מייצגות את האב שמואל ובניו, ליוש ופרי). בשנות ה-60 הוחלף הלוגו לצורת ריבוע, שנחשב עיצוב "מודרני יותר".
סוג חברה פרטית
מייסדים שמואל פרידמן
תאריך הקמה שנות ה-30
משרד ראשי ירושלים
מוצרים עיקריים מקררים, מכונות כביסה, תנורי אפיה, תנורי חימום
אנשי מפתח פרי פרידמן, ליוש פרידמן
פרסומים של פתיליות "פרידמן" בחו"ל

"ש. פרידמן בע"מ" (S. FRIEDMAN LTD) הייתה חברה ישראלית מובילה לייצור מוצרי חימום ומוצרי חשמל ביתיים (כגון: מקררים, תנורי אפייה, מכונות כביסה וכו') בין שנות ה-30 לראשית שנות ה-80 של המאה ה-20.

היסטוריה

את החברה הקימו שמואל שמריהו פרידמן ובניו. הם עלו לארץ ישראל מבודפשט, הונגריה, ובשנותיהם הראשונות בארץ התפרנסו מתיקון פרימוסים בבית מלאכה בנחלת שבעה בירושלים. בהמשך החלו בייצור של פתיליות ופרימוסים (שחלקם נמצאים בשימוש עד היום). בשנות ה-30 הקימו את מפעל "ש. פרידמן בע"מ" בגבעת שאול בירושלים. באותה עת היה מפעל פרידמן המעסיק הגדול ביותר בירושלים ונאמר עליו "או שאתה עובד בפרידמן או שעבדת בפרידמן או שתעבוד בפרידמן".

לאחר פטירתו של שמואל פרידמן ירשו את המפעל בניו, פרי וליוש. ליוש עבד כמנהל הטכני והוגה הרעיונות של המפעל ופרי פעל כמנהל כספים, המפעל שיגשג והיה בין המפעלים הגדולים בארץ בתחומו.

בשנות ה-70 נפטר פרי פרידמן וכעבור כמה שנים נפטר גם לאיוש פרידמן והמפעל סגר שעריו.

בין רעיונותיו המקוריים של ליוש פרידמן:

  • האבטיפוס של ה"טוסטר אובן" של היום. תהליך הייצור שלו היה יקר מדי ויוצרו רק פרטים בודדים ממנו, שנמצאים בבעלות המשפחה.
  • המקרר הראשון בעולם שבו המקפיא היה למטה והמקרר למעלה. אך גם היצור שלו היה יקר מדי, בשל הצורך בשני מנועי קירור לתפעלו, ומעטים ממנו נמכרו.

לחברה הייתה במשך שנים רבות בלעדיות על יבוא של מותגים מובילים מהעולם, כגון Hotpoint ,Siltal ,Sanyo ו-Sauter, וכן פס ייצור רחב ביותר של תנורי חימום ואפיה, מכונות כביסה, מקררים וכו'.

תנור פרידמן

תנורי החימום "פרידמן", שכונו "פיירסייד", היו מותג ישראלי שנפוץ כמעט בכל בית בישראל בשנות ה-60 וה-70. גוף החימום של התנור היה פתילה שבערה מאספקה של נפט במכל קבוע, ונתונה בתוך גליל קטן מכוסה בכיפת רשת מתכתית, שהתלהטה מחום הבעירה. לוח מתכת קעור ומבריק שימש רפלקטור לאש והפיץ את החום בחדר.

תנור פרידמן הונצח ב"שיר הפטנטים" המפורסם של חיים חפר משנות ה-60 כאחת ההמצאות הישראליות המייחדות את הארץ (חפר החליף את השם "פרידמן" בכינוי "זלמן"): "כי זלמן הוא זלמן מה יש לדבר, כי זלמן תמיד הוא הטוב ביותר".

קישורים חיצוניים