תחלואה כפולה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תחלואה כפולה הוא מושג מתחום הפסיכיאטריה המתאר אדם הסובל משתי מחלות בו זמנית. המושג יכול לתאר מגוון רחב של מחלות נפשיות כמו אלכוהוליזם ודיכאון, או להתייחס באופן ספציפי לשילוב של הפרעה נפשית ושימוש לרעה בסמים.

הטיפול בתופעה זו מחייב התייחסות ייחודית בגלל השילוב של שני מרכיבים אלו. במחקרים שנעשו בקרב חולים פסיכיאטריים בארצות הברית נמצא מתאם גבוה בין הפרעות פסיכיאטריות לבין שימוש בסמים.[1]

תחלואה כפולה בישראל

הטיפול בתחלואה כפולה נעשה במסגרות של טיפול בקהילה או במסגרות אשפוזיות. מסגרות המשלבות את החולה בקהילה כמו מרפאות לבריאות הנפש או יחידות לטיפול בנפגעי סמים של משרד הבריאות או משרד הרווחה מתמחות בטיפול ממוקד בחולים מסוג אחד. מסיבה זו יש קושי לטפל בהם במסגרות כאלו ולעיתים הם נדחים מהן.

הטיפול בתחלואה כפולה מיועד לחולים לאחר אשפוז פסיכיאטרי שמחלתם בנסיגה וזקוקים לטיפול הכולל מעקב רפואי-פסיכיאטרי וטיפול תרופתי במטרה לשקם אותם ולאפשר להם להשתלב בקהילה באופן עצמאי.

בישראל קיימות קהילות טיפוליות המתמחות בתחלואה כפולה. הקהילה הטיפולית היא מסגרת תומכת המשלבת טיפול נפשי, טיפול תרופתי וכלים שיקומיים.

  • כפר "איזון" – כפר טיפולי בקיבוץ שדות-ים ובו קהילה שרוב חבריה לקו בתגובה פסיכוטית כתוצאה משימוש בסמים, בין אם כתגובה ישירה לשימוש בהם או כהתעוררות של מחלת נפש ראשונית. הכפר מופעל על ידי עמותה ציבורית.
  • קהילה טיפולית לתחלואה כפולה "משמר לחיים" – תוכנית ניסיונית ממשלתית שהוקמה על ידי משרד הרווחה ומשרד הבריאות בשנת 2003 ומטפלת בסובלים מתחלואה כפולה שלא נקלטים במסגרות הרגילות.

בנוסף, קיימות יחידות אשפוז המטפלות בתחלואה כפולה בתוך מסגרות פסיכיאטריות:

בישראל קיימות מעט מאוד מסגרות שיקומיות של הוסטלים או דיור מוגן (המספקות דיור, תעסוקה, חברה, פנאי, השכלה ועוד). נפגעי נפש עם 40% ומעלה נכות נפשית זכאים לסל שיקום, ובתוכו גם דיור שיקומי, אולם למתמודדים עם תחלואה כפולה קריטריונים נוספים לפני קבלת אישור משרד הבריאות להשתלבותם במסגרות אלו.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • משרד הבריאות, בריאות הנפש בישראל, שנתון סטטיסטי 2001.
  • מהל חיים וקמינר יפרח, "אבחנה כפולה: שימוש לרעה בסמים המלווה בהפרעה פסיכיאטרית". בתוך חובב מאיר (עורך), טיפול ושיקום של נפגעי סמים בישראל, הרשות למלחמה בסמים, תל אביב 2002.
  • אתר האינטרנט של המחלקה לבריאות הנפש, משרד הבריאות, www.health.gov.il, תאריך כניסה: 26 בנובמבר 2003.
  • משיח מוטי, סגן מנהל בית-החולים "אברבנאל", שיחת טלפון, 26 בנובמבר 2003.
  • גרינשפון אלכס, מנהל שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, שיחת טלפון, 26 בנובמבר 2003.
  • אלישר שלמה, מנהל אגף השיקום במשרד הרווחה, שיחת טלפון, 30 בנובמבר 2003.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ראו כאן (הקישור אינו פעיל, 18.11.2018)
P medicine Colored Flat.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0