תיקיית העבודה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

במחשוב תיקיית העבודהאנגלית: Working directory) היא תיקייה בהיררכיית מערכת קבצים המהווה את הסביבה בה תהליך מסוים משתמש. כשתהליך "קורא" לקובץ על ידי שימוש בשמו בלבד, או בנתיב יחסי[1] הבקשה מפורשת ביחס לתיקיית העבודה הנוכחית של התהליך. כך לדוגמה תהליך עם תיקיית עבודה בנתיב rabbit-hats/, שמבקש ליצור קובץ בשם foo.txt, יצור את הקובץ בתיקיית העבודה, כלומר rabbit-hats/foo.txt/.

במערכות הפעלה

ברוב מעטפות הפקודה של מערכות ההפעלה DOS‏, UNIX‏, כמו גם במפרשי הפקודות של מיקרוסופט, ה-cmd.exe, וה-Windows PowerShell, תיקיית העבודה יכולה להשתנות על ידי הפקודות cd או chdir. במעטפות פקודה של יוניקס, ודומותיה הפקודה pwd מציגה על הצג פלט של הנתיב המוחלט של תיקיית העבודה הנוכחית, והפקודה המקבילה במערכות ההפעלה DOS‏, וחלונות היא cd ללא כל ארגומנט[2]. משתני הסביבה PWD[3]או CD[4] מכילים את מיקום תיקיית העבודה הנוכחית.

בשפות תכנות

רוב שפות התיכנות מספקות ממשק לפונקציות מערכת הקבצים, ומאפשרות לשנות את תיקיית העבודה הנוכחית של תוכנית. בשפת C פונקציית ה-POSIX chdir() גורמת לקריאת מערכת הגורמת לשנות את תיקיית העבודה[5]. הארגומנט שלה צריך להכיל מחרוזת טקסט, עם נתיב לתיקייה החדשה, מוחלט או יחסי.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שלא כמו בנתיב מוחלט, הכולל את מיקום הקובץ החל מתיקיית השורש
  2. ^ ביוניקס הפקודה cd, ללא כל ארגומנט, תגרום להעברת המשתמש אל תיקיית הבית שלו
  3. ^ במערכות יוניקס ולינוקס
  4. ^ בחלונות וב-DOS
  5. ^ The Open Group Base Specifications Issue 6 and IEEE Std 1003.1, 2004 Edition
Crystal kpackage.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תוכנה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.