תמניון מכוכב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמניון מכוכב

תמניון מכוכב הוא הפאון המכוכב של תמניון. הוא מורכב משני ארבעונים הפוכים. בשפה העממית הוא מכונה לעיתים "מגן דוד תלת-ממדי" בשל הדמיון החזותי שלו לצורה זו. שם נוסף ומיוחד שניתן לו בתורת הקבלה ובקהילות העידן החדש הוא "מרכבה".

מתמטיקה

תמניון מכוכב מורכב משני ארבעונים משוכללים הפוכים, כך שלכל קודקוד של ארבעון אחד יש קודקוד מקביל לו מהארבעון השני, ועוד שלושה קודקודים מהארבעון השני שהמרחק בינו לבין כל אחד מהם שווה. הצורה המתקבלת היא שמונה ארבעונים קטנים יותר, שכל אחד מהם מחובר בצלעותיו לשלושה ארבעונים אחרים.

הוא מורכב מ-24 פאות בצורת משולשים שווי-צלעות, 12 מקצועות ו-8 קודקודים. יש לו עוד 12 מקצועות קטנים יותר המחברים בין הארבעונים ומהווים את התמניון המשוכלל החסום בתוכו, ועוד 6 קודקודים המחברים בין הארבעונים ומהווים את קודקודי התמניון.

תמניון מכוכב הוא הפאון המכוכב הפשוט ביותר (לארבעון ולקובייה אין פאונים מכוכבים מפני שהזווית הדו-מישורית שלהם קטנה מ-90° או שווה אליה), וחיבור של 8 הקודקודים שלו יוצרים קובייה.

בתחומים אחרים

כדור קריסטל בתוך מרכבה, קישוט נפוץ מאד בחנויות קריסטלים ותכשיטים, וגם בבית

בעולם הקבלה

בשפה העברית, השם שניתן לתמניון מכוכב בקהילות העידן החדש ובתורת הקבלה הוא מרכבה. ככל הנראה, אין קשר בין שם זה לבין כלי הרכב בעל אותו השם, הנמשך על ידי סוסים. שמה של צורת המרכבה נגזר מהשורש ר.כ.ב., ומכיוון שלשורש זה ישנן כמה משמעויות, ישנם דיונים בשאלה מהי המשמעות שממנה נגזר השם.

צורת המרכבה מופיעה בהקשרים רבים בעולם הקבלה, ומקבלת משמעויות עמוקות. מלבד זאת, היא גם נפוצה בתור קישוט לבית או תכשיט.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תמניון מכוכב בוויקישיתוף
  • תמניון מכוכב, באתר MathWorld (באנגלית)   המזהה לא מולא ולא נמצא בוויקינתונים, נא למלא את הפרמטר.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0