תשתית מוכוונת-שירותים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תשתית מוכוונת-שירותים (אנגלית Service Oriented Infrastructure, בראשי תיבות SOI) היא תפיסה בה ארכיטקטורת התשתיות מבוססת על תפיסה מוכוונת שירותים. בתפיסה זו הפונקציונאליות מחולקת לשירותים שניתן להפעילם כל אחד בנפרד או בתהליך המורכב מרצף של שירותים המפעילים זה את זה. התפיסה דומה לתפיסה של הפעלת שירותים עסקיים בארכיטקטורה מוכוונת שירותים. ההבדל העיקרי הוא במהות השירותים: שירותי תשתית ב-SOI ושירותים יישומיים או עסקיים ב-SOA.

לצורך המחשה נשווה שירות תשתיתי של הדפסה ב-SOI ושירות עסקי של הנפקת פוליסת ביטוח ב-SOA. שירות עסקי של הנפקת פוליסה בחברת ביטוח, עשוי להפעיל יישומים שונים בטכנולוגיות שונות עבור ביטוח חיים, ביטוח אלמנטרי וביטוח בריאות. שכבת השירותים מבצעת הפשטה (באנגלית Abstraction) של השירות. המשתמש העסקי מפעיל שירות של הנפקת פוליסה ואינו יודע איזה יישום מבצע אותה. באופן דומה משתמש מחשב מבקש שירותי הדפסה כאשר בארגון עשויות להיות מספר מדפסות והמשתמש אינו יודע איזה מדפסת מבצעת את ההדפסה.

ניתן להתייחס גם למערכת הפעלה עבור שרת או מחשב אישי כשירות תשתיתי.

הטכנולוגיה שמאחורי מימוש שירותי SOI היא וירטואליזציה. וירטואליזציה מאפשרת יצירת מופע מופשט של מחשב ומערכת הפעלה הנדרשת. המופע יכול להיות אחד ממספר מופעים הנמצאים על שרת אחד.

סקירה כללית

המושג נטבע על ידי חברת אינטל והתייחסות אליו נעשתה גם בעבודות של חברות תשתית אחרות כמו HP ו-Cisco. הרעיון הוא לבצע הפשטה (אבסטרקציה) של שירותי תשתית באופן דומה להפשטה של שירותים יישומיים ב-SOA. ניהול השירותים נעשה בטכנולוגיות XML ו-Web Services באופן דומה לניהול שירותים יישומיים. המימוש מסתמך על טכנולוגיות ענן מחשוב וכטכנולוגיות מחשוב סריגי.

דוגמאות לשירותי SOI:

ראו גם

קישורים חיצוניים