היסטוריה עירונית ואזורית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

היסטוריה עירונית ואזורית הוא תחום המחקר, הלימוד, והעיון הבוחן את ההיסטוריה של ההתיישבות האנושית, את תהליך העיור, ואת אופיים ההיסטורי של ערים, עיירות, כפרים, מבנים, שכונות, ורחובות. הגישה בדיסציפלינה זאת היא לרוב רב-תחומית, וחוצה גבולות לתחומים נוספים כגון: היסטוריה חברתית, היסטוריה אדריכלית, סוציולוגיה עירונית, גאוגרפיה עירונית, היסטוריה עסקית, וארכאולוגיה. העיור והתיעוש היו נושאים פופולריים עבור היסטוריונים של המאה ה-20 הקשורים לעיתים קרובות למודל מודרניזציה מרומזת, או לשינוי של חברות מסורתיות כפריות.

ההיסטוריה של העיור מתמקדת בתהליכים המובילים להתרכזות אוכלוסיות קיימות ביישובים עירוניים לאורך זמן, ובהקשרים החברתיים, הפוליטיים, התרבותיים והכלכליים של ערים. רוב החוקרים העירוניים מתמקדים במטרופולין, עיר גדולה או חשובה, מבנים עתיקים או ישנים או רחובות בעלי אופן היסטורי בולט. ישנה הרבה פחות תשומת לב לערים קטנות, עיירות או לפרברים. עם זאת, ההיסטוריונים החברתיים מוצאים את הערים הקטנות באופן הרבה יותר קל להתמודדות מכיוון שהם יכולים להשתמש בנתוני מפקד כדי לכסות או לדגום את כלל האוכלוסייה שבהם.

בארצות הברית משנות ה-70 ועד לשנות ה-90 החלו רבות מ-המונוגרפיות המחקריות המשפיעות ביותר כאחת מ-140 עבודות הדוקטורט באוניברסיטת הרווארד שנכתבו על ידי החוקרים ארתור שלזינגר האב (1888-1965) או אוסקר הנדלין (1915-2011). התחום צמח במהירות לאחר 1970 והפך מתחום מחקרי לתחום של לימוד ו-עיון לאחר שנת 2000 מה שהוביל חוקר בולט אחד: סטפן טרנסטרום שציין כי ההיסטוריה העירונית ככל הנראה עוסקת במחקר הערים, או עם תושבי עיר, או באירועים שהתרחשו בערים, עם עמדות כלפי ערים - מה שגורם לתהייה כי מה יש לא לתחום זה להציע ולעורר עניין.

ביוגרפיה עירונית ואזורית

ביוגרפיה עירונית ואזורית היא תת-מקצוע בתחום של: "היסטוריה עירונית ואזורית" המתעסקת בדרך כלל בתיעוד אישי (בדרך כלל תחום זה כולל גם מחקר אישי) המנסה לתעד בספרים או ביומנים מנקודת מבט אישית כולל ביקורת אישית על קשרי הגומלין בין גורמי הממסד השונים כגון: "פוליטיקה, דמוגרפיה, עסקים, תרבות, מגורים, וקבוצות אתניות. תחום זה בדרך כלל גם מתעד על פרוייקטים עתידיים מתוכננים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0