המכלול:קישורים חיצוניים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סגנון כתיבה ועיצוב
סגנון כתיבה
סגנון עיצוב דפים

קישורים חיצוניים הם קישורים מתוך ערכי המכלול לאתרי אינטרנט אחרים, המרחיבים בנושא הערך. השם "קישורים חיצוניים" בא להבדיל קישורים אלה מ"קישורים פנימיים", שהם קישורים לערכים אחרים במכלול.

הנחיות טכניות להוספת קישורים חיצוניים ניתן למצוא כאן.

מאפייני הקישור החיצוני

קישור חיצוני נועד להביא תועלת לקוראים, ולכן יש להקפיד על רלוונטיות שלו לערך שבו הוא נכלל ועל איכותו.

קישור חיצוני יעסוק בהרחבה בנושא הערך כולו, או בנושא הקשור לחלק ניכר מהערך. בדרך כלל מקובצים הקישורים הללו בסוף הערך, תחת הכותרת "קישורים חיצוניים". היות שזהו מקור מידע לקוראי עברית, רצוי שהקישורים יהיו גם הם בעברית, אלא אם הם חסרי תחליף או לא מכילים תוכן מילולי. למשל, קישורים לדיסקוגרפיות של אמנים יהיו לאתר עברי כגון http://www.mooma.com ולא לאתר לועזי כגון http://www.allmusic.com. בפרק הקישורים החיצוניים חשוב להשתמש בפורמט המאפשר תיאור האתר (סוגריים מרובעים) וכתיבת תיאור כזה, מאחר שהכתובת לבדה אינה מספקת מידע על הקישור, וללא תיאור מילולי הקישור יופיע לפי ברירת המחדל, כמספר חסר פשר.

המבנה של שורת קישור חיצוני דומה ביסודו לזה של שורת ביבליוגרפיה (ראו פירוט בהמכלול:ביבליוגרפיה). כמו בביבליוגרפיה, גם בקישורים חיצוניים אין מוסיפים נקודה בסוף הקישור או השורה המתווספת לתיאורו, אלא אם כן נכתב משפט שלם בשורה שבה מופיע הקישור. תיאור טכני של הדרך להוסיף קישור חיצוני ראו בעזרה:קישורים.

לעתים ראוי לפצל את הקישורים החיצוניים לקבוצות אחדות, לנוחות הקורא. בערך העוסק בסופר שבו יש קישורים חיצוניים רבים, ראוי לפצל את הקישורים החיצוניים לשלוש קבוצות:

 • דפים העוסקים בסופר עצמו
 • דפים הכוללים את יצירתו של הסופר: סיפורים ומאמרים שלו המופיעים באינטרנט
 • דפים העוסקים ביצירתו, כגון ביקורת ספרות על ספריו

במקרים של קישורים שאינם דנים בדיוק בנושא הערך:

 • כאשר רוצים להוסיף קישור חיצוני אשר דן רק באספקט צר של הערך, יש להוסיף אותו כהערת שוליים בצמוד למשפט המתאים.
 • כאשר נזכר בתוכן הערך אתר מסוים, אפשר לתת את כתובתו במקום המתאים, למשל "אתר סנונית [1] מכיל מאמרים מעניינים".
 • כאשר רוצים לקשר לערכי המכלול מקבילים בשפות נוספות, שדנים באותו נושא בדיוק, מוסיפים קישורי בינוויקי בויקינתונים.
 • על מנת להוסיף קישורים לערכי המכלול אחרים, בשפות אחרות, שאינם דנים בדיוק בנושא הערך, יש להשתמש בהערות שוליים, אין לרשום אותם בגוף הערך.
 • ככלל, אין לקשר ממילים בטקסט לאתרים אחרים - שיטה זו שמורה לקישורים פנימיים בלבד. חריג לעניין זה הוא שמותיהם של חללי צה"ל שלפי הקווים המנחים אין מקום לערך אנציקלופדי אודותיהם: כאשר יש הצדקה אנציקלופדית לאזכור השם, ניתן לקשר ממנו לדף המתאים באתר נזכור את כולם.

העדפת קישורים לתכנים חופשיים

אם המקור שאליו רוצים לקשר מופיע בכמה מקומות ברשת, יש להעדיף לקשר לאתרים בהם התוכן משוחרר לרשות הציבור ברישיון חופשי כגון רישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה או GNU GPL, אלא אם לאתר האחר יש יתרונות שאינם באתרי רישיון חופשי. דוגמה לאתר כזה הוא ויקיטקסט.

קישורים לאתרים נעולים

לאתרי אינטרנט גישות אחדות ביחס לכניסה אליהם:

 • אתר פתוח לכל, ללא הגבלה (למשל אתר זה)
 • אתר פתוח לכל, אך דורש הרשמה חד-פעמית דרך האינטרנט
 • אתר שהכניסה אליו היא למנויים בלבד.
 • אתר חדשות שהכניסה אליו חופשית, אך זמן מה (למשל שבוע) לאחר פרסום מאמר, הוא ננעל, והצפייה בו מותרת רק למנויים.

בקישורים חיצוניים מערכי המכלול יש להעדיף אתרים מהסוג הראשון. אפשר לקשר גם לאתרים מהסוג השני. אין לתת קישורים לאתרים מהסוג השלישי והרביעי, משום שאין לנו כוונה לקדם אתרים הגובים תשלום תמורת העיון במידע - הדבר סותר את הפילוסופיה של המכלול למתן מידע חופשי.

לאלו דפים לא לקשר?

יש מספר דפים שאין לקשר אליהם:

 1. דפים שמפרים זכויות יוצרים באופן ברור (למשל, דפים שיש בהם ספר שנסרק שלא על ידי בעל זכויות היוצרים).
 2. אתרים שמעלים תוכנות זדוניות (רוגלות, וירוסים וכדומה), ובפרט קובצי מולטימדיה (תמונה, קול, וידאו וכדומה) שאינם מופצים באופן חופשי.
 3. כתובות דואר אלקטרוני
 4. אתרים בעלי אופי פרסומי מובהק, או אתרים מוטים מאד שמכילים מידע לא מדויק.
 5. דפים שעיקרם דעות ולא עובדות (למעט מקרים בודדים, שבו הערך עוסק בדיון ציבורי בנושא מסוים, והדפים המקושרים משקפים מגוון דעות במסגרת דיון זה, או שעצם הבעת הדעה משקפת דבר מה לגבי הערך).
 6. אתרי מעריצים של זמרים, שחקנים, ספורטאים וכיוצא באלה. המידע באתרים כאלה לעתים קרובות מּוּטֶה, בלתי־אמין, ומפר זכויות יוצרים.

לקשר רק אם אין ברירה

לאתרים מהסוגים הבאים לא רצוי לקשר, אבל ניתן לקשר אם יש בהם מידע רלוונטי שלא מופיע בשום מקור אחר. יש לציין את הבעייתיות בכותרת של הקישור.

 1. אתרים שבשביל להציגם צריך לשנות הגדרות בדפדפן (למשל, אתרים בעברית ויזואלית חסרי הוראת META מתאימה).
 2. אתרים ש"חוטפים" את הדפדפן, כלומר לא מאפשרים לחזור אחורה. ניתן לקשר לאתרים אלה תוך ציון מפורש בערך שמדובר בקישור חוטפני, בעזרת {{קישור חוטפני}}.

YouTube

האתר YouTube (ואתרים דומים כמו vimeo ואחרים) מיועד לסרטונים ולקטעי אודיו שכל אחד יכול להעלות. יש להקפיד הקפדה יתרה כי הסרטון שאליו מקשרים באתר זה לא מפר זכויות יוצרים, מכיוון שיש באתר זה מקרים רבים מאד של הפרות זכויות יוצרים. לדוגמה, לא ניתן לקשר לקטעי תוכניות טלוויזיה שהועלו לאתר כיוון שאין מדובר בשימוש הוגן (אלא אם כן מדובר בקישור לסרטון שהועלה על ידי הגורם המשדר, למשל סרטונים בערוץ של חדשות ערוץ 2 ב-YouTube). חשוב מאד להקפיד על כך שהסרטונים אינם מפרים זכויות יוצרים, בשם הקפדה על כיבוד הקניין הרוחני של אחרים ואי-עידוד הפרת חוק. המכלול אינו משתף פעולה עם גורמים המפרים זכויות יוצרים ובשום פנים לא ניתן לקשר לדפים כאלה ב-YouTube. קישורים לדפים שבהם ברור כי התוכן אינו מפר זכויות יוצרים, כגון סרטונים בערוץ ה-YouTube של בית המלוכה הבריטי או סרטונים שברור כי הועלו על ידי בעל הזכויות, הינם לגיטימיים (אך צריכים לעמוד בכללים האחרים שבדף זה ובדפי המדיניות האחרים). בכל מקרה של ספק יש להתייעץ לפני הוספת הקישור.

מבנה הפרק "קישורים חיצוניים"

כאשר יש אתר רשמי של נשוא הערך, הוא יופיע ראשון. קישורים לאתרים בשפה זרה, יופיעו אחרי קישורים לאתרים בעברית. בהיעדר קריטריון אחר, קישורים יסודרו לפי תאריך פרסומם.

כאשר בפרק יש קישורים חיצוניים רבים, רצוי לקבצם בפרקי-משנה, להקלת ההתמצאות. בערך על סופר, למשל, ניתן להפריד בין קישורים העוסקים בסופר, קישורים לדפים מיצירתו וקישורים לדפים על יצירתו. ראו דוגמה בערך אהרן אפלפלד#קישורים חיצוניים.

תחזוקה

אתרים עוברים לעתים ארגון מחדש, שגורם לשבירתם של קישורים לדפים באתרים אלה. אם העורכים שלפניכם השתמשו בתבנית: קישור כללי וציינו את הפרמטר המתאים, תוכלו לראות מתי וידאו פעם אחרונה שהקישור עבד. במקרה של קישור שבור, יש לנסות לאתר את מקומו החדש של קישור זה, ובמקרה של חוסר הצלחה - למחוק אותו. רצוי לחפש קישור חילופי, בפרט במקרים שבהם הקישור הובא כאסמכתה לכתוב בערך (אפשר לנסות למצוא העתק של הקישור המקורי בארכיון האינטרנט). ראו הרחבה בדף המכלול:גמדכלולאי/מדריך תיקון קישבורים.

קישורים חיצוניים לאתרים שאליהם יש קישורים רבים במכלול נעשים באמצעות תבנית, המבטיחה אחידות ומסייעת לתחזוקה של הקישור, במיוחד במקרים שבהם אתרים אחרים משנים מיקומים של דפים. ראו קטגוריה של תבניות למטרה זו.

במקרה של אתר שעבר ארגון מחדש, ובהזדמנות זו הרג את כל הקישורים לדפים פנימיים באתר, ניתן לפנות למנהל האתר ולבקש שיחזיר לחיים את הקישורים המתים; לפעמים זה עוזר.

לאיתור כל הקישורים החיצוניים המובילים לכתובת מסוימת משמש הדף מיוחד:חיפוש קישורים חיצוניים.

תיאור הקישור

לקישורים חיצוניים מסוימים בשפה העברית קיימות תבניות קישורים חיצוניים. לכל השאר מומלץ להשתמש בתבנית {{קישור כללי}}. לאתרים שאינם בשפה העברית ניתן להשתמש בתבניות ציטוט.

אם לא משתמשים בתבנית מסודרת, תיאור טוב של קישור ייתן את כותרת הדף ו/או את מהותו, והיכן הוא נמצא. בעת קישור למאמרים או כתבות בעיתונים או בספרים, רצוי להוסיף פרטים מדויקים ככל שניתן, למקרה שהקישור יישבר או ייעלם בעתיד. פרטים אלה יסייעו לאתר בעתיד את המידע בדף חדש, או למצער - להמיר את הקישור במתן ביבליוגרפיה. לדוגמה:

 • ישראל ישראלי - קורות חיים, באתר "הישראלים" (פורסם ב-1 בינואר 2000)
 • "אלה הם חיי" - ריאיון עם ישראל ישראלי בעיתון "ישראל" (פורסם ב-1 בינואר 2000)

איך לקשר לקבצים?

הקישורים הם בדרך כלל לדפי HTML, המוצגים בצורה שגרתית על ידי הדפדפן. ניתן לקשר גם לקבצים שלהצגתם נדרשת תוכנה נוספת בצד המשתמש. בתבנית: קישור כללי ניתן לתת קישור לפורמט הקובץ, למשל PDF או Word. אם משתמשים בכל תבנית אחרת או לא משתמשים בתבנית, יש לציין במקרה זה את סוג הקובץ באמצעות תבנית מתאימה ({{PDF}}, {{DOC}}, {{PPT}}, {{XLS}} {{וידאו}}) כדי שלא להפתיע את הקורא שיקיש על הקישור. אם הקישור הוא לדף באנגלית, ניתן להוסיף אחריו {{אנגלית}}, המוסיפה את הטקסט "(באנגלית)".

תווים מיוחדים ב-URL

כאשר ה-URL של קישור חיצוני מכיל תווים מיוחדים (כגון "]") המשבשים את הצגת הקישור במכלול, ניתן לקודד אותו באמצעות מילת המפתח urlencode, לדוגמה {{urlencode:[id]}} והתוצאה: %5Bid%5D

ראו גם

קישורים חיצוניים