הפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנדרטה לזכר קרבנות הפיגוע

הפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה היה אחד משני פיגועים שנערכו בשנות ה-90 בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה, כנגד מטרות ישראליות ויהודיות.

הפיגוע

ב-17 במרץ 1992 בצהריים, מכונית תופת נהוגה בידי מחבל מתאבד התפוצצה ליד שער בניין שגרירות ישראל ברחוב ארויו 910 בבואנוס איירס וגרמה להריסתה. בפיגוע נהרגו 29 בני אדם מתוכם 4 ישראלים, עובדי משרד החוץ, ו-4 נשים יהודיות מארגנטינה. בפיגוע נפצעו למעלה מ-220, אגפים שלמים של הבניין ההיסטורי בן ארבע הקומות קרסו.

ארגון חזבאללה טען שהפיגוע בוצע בתגובה לחיסולו של מזכ"ל הארגון, עבאס מוסאווי, בידי צה"ל ב-16 בפברואר 1992, בדיוק חודש קודם לפיגוע.

אחרית דבר

שנתיים לאחר מכן התבצע פיגוע בדפוס דומה בבניין הקהילה היהודית וגרם להרג של 86 איש. לאחר שחקירת הפיגועים התמסמסה בידי ממשלת ארגנטינה הועלה החשד כי נשיא ארגנטינה קרלוס מנם ניסה לחבל בחקירה. בשנת 2003 השלים "המוסד" הישראלי את חקירת הפיגועים, וכתב דו"ח מפורט ובו הוכחות חותכות לקשר בין איראן וארגון חזבאללה לביצוע הפיגוע בשגרירות ישראל, הוכחות שעולות בקנה אחד עם ממצאי הפרקליטות הארגנטינאית[1]. בעקבות פיצוץ השגרירות וגילוי ממצאי פיצוץ בניין הקהילה היהודית, ישראל קראה לארגנטינה לסגור את שגרירות איראן[2].

בסוף דצמבר 2006, בתשובה לעתירתו של אב שאיבד את בתו בפיגוע, בית המשפט העליון של ארגנטינה, במעמד של שבעה שופטים, פרסם החלטה המונעת התיישנות הפיגוע נגד השגרירות, שמשמעותה כי התיק לא ייסגר, והוא משאיר פתח להמשך חקירה ולמיצוי הדין, בבוא העת, עם האחראים לפיגוע.

אחד המבוקשים העיקריים בגין תכנון הפיגוע הוא אחמד וחידי שכיהן, עד שנת 2013[3], כשר ההגנה האירני.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0