חזבאללה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

حزب الله
Flag of Hezbollah.svg
דגל הארגון ובו הסיסמה הלקוחה מפסוק בקוראן: "רק עדת אללה הם המנצחים".
הלוגו מבוסס על דגל משמרות המהפכה האסלאמית.
הכותרת התחתונה: "(ארגון) ההתנגדות האסלאמית בלבנון"
תקופת הפעילות 1982–הווה (כ־41 שנים)
אידאולוגיה

אסלאמיזם
שיעי
לאומנות אסלאמיסטית
אנטי-ציונות
אסלאם פונדמנטליסטי
חומייניזם
אנטי-מערביות

אנטישמיות
מנהיגים מוחמד חוסיין פדלאללה
סובחי אל-טופיילי
עבאס מוסאווי
חסן נסראללה (נוכחי)
אזורי פעילות לבנוןלבנון לבנון
סוריהסוריה סוריה
עיראקעיראק עיראק
חברים ~100,000 חמושים
בעלי ברית איראןאיראן איראן
רוסיהרוסיה רוסיה
סוריהסוריה סוריה
לבנוןלבנון לבנון
עיראקעיראק עיראק
חות'ים החות'ים
חמאסחמאס חמאס
Flag of the Islamic Jihad Movement in Palestine.svg הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני
Logo va.jpg ועדות ההתנגדות העממית
מתנגדים ישראלישראל ישראל
ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת[1]
קנדהקנדה קנדה
יפןיפן יפן
הולנדהולנד הולנד
גרמניהגרמניה גרמניה
אוסטריהאוסטריה אוסטריה
אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה
סרביהסרביה סרביה
שווייץשווייץ שווייץ
ארגנטינהארגנטינה ארגנטינה
פרגוואיפרגוואי פרגוואי
קולומביהקולומביה קולומביה
הונדורסהונדורס הונדורס
גואטמלהגואטמלה גואטמלה
מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץמועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ
הליגה הערביתהליגה הערבית
הליגה הערבית
הצבא הסורי החופשי הצבא הסורי החופשי
אל-קאעידהאל-קאעידה אל-קאעידה
המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית המדינה האסלאמית
ומדינות נוספות
קרבות מלחמת לבנון הראשונה
הלחימה ברצועת הביטחון
מלחמת לבנון השנייה
מלחמת האזרחים בסוריה
www.moqawama.org
חזבאללה
Flag of Israel.svg
Flag of Lebanon.svg
יחסי ישראל–לבנון
עימותים עיקריים:
התבססות ארגוני טרור פלסטיניים בדרום לבנון | מבצע ליטני | מלחמת לבנון הראשונה | המערכה ברצועת הביטחון | מבצע דין וחשבון | מבצע ענבי זעם | מלחמת לבנון השנייה | סכסוך ישראל-חזבאללה לאחר מלחמת לבנון השנייה
אירועים בולטים נוספים:
מבצע אביב נעורים | החלטה 425 | טבח סברה ושתילה
הסכם ישראל-לבנון 1983 | החלטה 1701
הכוחות הפועלים:
צה"ל | צבא דרום לבנון | הפלנגות הנוצריות
אש"ף | אמל | חזבאללה | סוריה
צבא לבנון
יוניפי"ל
מושגים:
מדינת לבנון החופשית | רצועת הביטחון | קו העימות | הגדר הטובה | מובלעת ג'זין | פתחלנד
חוות שבעא | דמוגרפיה של לבנון
אישים ישראלים בולטים:
יורם המזרחי | בנימין בן אליעזר | אריאל שרון
רפאל איתן | אהוד ברק | אהוד אולמרט
אישים לבנונים נוצרים:
סעד חדאד | אנטואן לאחד | בשיר ג'ומאייל | אמין ג'ומאייל
אלי חובייקה | סמיר ג'עג'ע | אטיין סאקר
אישים לבנונים שיעים:
מוסא א-צדר | עבאס מוסאווי | חסן נסראללה
מוחמד חוסיין פדלאללה | נביה ברי
אישים לבנונים סונים:
פואד סניורה | רפיק אל-חרירי
אישים לבנונים דרוזים:
כמאל ג'ונבלאט | וליד ג'ונבלאט
אישים ערבים:
חאפז אל-אסד | יאסר ערפאת | אחמד ג'יבריל
רקע היסטורי:
מלחמת האזרחים בלבנון (1975-1990) | גדר הצפון
ראו גם: היסטוריה של ישראל והיסטוריה של לבנון

חִיזְבְּאַללַּה (בתעתיק מדויק: חזב אללה, בערבית: حزب الله - "אנשי הא-ל" או "מפלגת הא-ל") היא מיליציה ומפלגה אסלאמיסטית שיעית פוליטית בלבנון. המפלגה הפרלמנטרית שהוקמה על ידי חזבאללה נחשבת כנציגה בולטת של בני העדה השיעית בלבנון. פעילותו הצבאית של הארגון באה לידי ביטוי בפעולות גרילה וטרור נגד מטרות ישראליות, פנים-לבנוניות, סוריות, ואף בינלאומיות. אוסטרליה, ניו זילנד, ארצות הברית, האיחוד האירופי, גרמניה, הממלכה המאוחדת, אוסטריה, ליטא, סרביה, אסטוניה, הולנד, סלובניה, ישראל, מדינות המפרץ, רוב המדינות בליגה הערבית, קולומביה, ארגנטינה, פרגוואי, הונדורס וקנדה מגדירות אותו (או את הזרוע הצבאית שלו) כארגון טרור. אנשי הארגון עצמו וגורמים אסלאמיים אחרים נוהגים לכנותו "אל-מוקַאוַמַה" (בערבית: المقاومة - "ההתנגדות").

חזבאללה הוקם כמיליציה ב־1982 (באופן רשמי ב־1984). קיימות עדויות רבות לכך שאיראן בנתה, מימנה וציידה את חזבאללה, ולכך שפעולות הטרור של הארגון נעשות בשיתוף פעולה מלא עם המשטר האיראני ובהוראתו[3]. בנוסף, איראן עזרה לחזבאללה להקים מנגנון פוליטי שמטרתו להפוך את לבנון למדינה שיעית פונדמנטליסטית. מיום הקמתו רואה הארגון במדינת ישראל אויב ועוסק בפעילות עוינת נגדה. בהודעות רשמיות של הארגון לא מכונה ישראל בשמה אלא "פלסטין הכבושה" או "האויב הציוני". במהלך מלחמת האזרחים בסוריה השתתף חזבאללה באופן פעיל לצד המשטר הסורי, ואיבד מאות מלוחמיו.

חזבאללה מחזיק בתפיסת הפעלה ייחודית, ורואה עצמו הן כארגון צבאי והן כארגון גרילה, בו-זמנית.

מזכ"ל הארגון משנת 1992 הוא סייד חסן נסראללה.

היסטוריה

ייסוד

ב-21 ביוני 1982 פרשה קבוצה דתית שיעית מאמל והקימה בראשות חוסיין מוסאווי את תנועת "אמל האסלאמי". הרקע לפילוג היה סירוב הקבוצה להשתלב בוועדת ההצלה הלאומית שבראשות הנשיא אליאס סרכיס. בספטמבר 1984, במלאת שנתיים לטבח בסברה ושתילה, הוקם חזבאללה בשמו זה והצליח להעביר אליו צעירים רבים מאמל, הן בשל התלהבותו והן בשל השכר הגבוה יותר שקיבלו לוחמיו.

חזבאללה הוקם בעקבות רצונם של השלטונות האיראניים בכוח שיעי חלופי לתנועת אמל, ששינתה את דרכיה ולא שימשה עוד שופר למנהיגות האיראנית. לכן, פנו השלטונות האיראנים לשייח' סייד מוחמד חוסיין פדלאללה אשר היה איש דת מוכר ובעל השפעה בקרב העדה השיעית בלבנון. השלטונות האיראנים שלחו, לצורך הקמת התנועה, 1,500 אנשי משמרות המהפכה האיראניים, שעזרו לפדלאללה ולתומכיו להקים את הארגון בעיר בעלבכ[4]. פדלאללה מצדו לא שייך עצמו באופן מופגן לארגון, מפני שפחד מפילוג בעדה ורצה לשמור את קולות תומכיו משני הצדדים - זה של חזבאללה וזה של אמ"ל[5]. אחד מהיוזמים המרכזיים היה שגריר איראן בדמשק, עלי אכבר מוחתשמיפור[6] מקור שמו של הארגון, שתרגומו המילולי הוא "עדת הא-ל" (ובערבית מודרנית גם "מפלגת הא-ל") בקוראן, סורת אלמאידה (פרשת השולחן), פסוק ס"א: ”وَمَن يَتَوَلَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ” - "וַאֲשֶר יִתְחַבֵּר אֶל אֱלֹוקים וְאֶל שְׁלִיחוֹ וְאֶל הַמַאֲמִינִים אֵלֶּה הֵם מִפְלַגַּת אֱלוקים וְהֵם יִגְבָּרוּ"[7]. הסיפא של הפסוק מופיע על סמל הארגון (ראו תמונה בצד שמאל של עמוד זה)

המזכיר הכללי (תוארו של העומד בראש הארגון) הראשון היה סובחי אל-טופיילי, מקורבו של האיתוללה ח'ומייני. בשנת 1991, בשל התנגדות טופיילי להשתתפות בבחירות בלבנון, הוא סולק מהנהגת הארגון[8] והוחלף בעבאס מוסאווי. להקמת הארגון סייעו לוחמי משמרות המהפכה האיראניים בהובלת חוסיין דהקאן, שעברו דרך סוריה לאזור הבקאע. לאחר חיסולו של מוסאווי בלבנון ב־16 בפברואר 1992 על ידי מסוקי חיל האוויר הישראלי[9] מונה לראשות התנועה השייח חסן נסראללה. בתקופתו של נסראללה הקצינה התנועה את עמדותיה הדתיות והלאומניות, בעיקר משום עידודם של חברי "משמרות המהפכה", ונעשתה ארגון טרור לכל דבר, המתכנן פיגועים נגד מרכזי יהדות בתפוצות ונגד תושבי ישראל.

בהשראה איראנית ובהשגחה סורית היה חזבאללה לאחד מאויביה המרים של ישראל, ואף שכלפי חוץ הצהיר הארגון שמטרתו היא סילוק הכובש מאדמת לבנון ברוח הג'יהאד, נאבקים לוחמיו מתוך אמונה כי יוכלו למנוע את קיומה של ישראל, "היישות הציונית" בלשונם.

סקירה היסטורית

ראשיתו של חזבאללה בארגוני טרור שיעיים שפעלו בלבנון תחת שמות רבים, בהם: "הארגון להגנת המשוחררים", "המאבק לחופש", "הג'יהאד האסלאמי" ו"המדוכאים עלי אדמות". ארגונים אלו ביצעו פעולות טרור נגד זרים, שכללו חטיפות ורציחות של עיתונאים ודיפלומטים זרים, פיצוץ השגרירות האמריקנית, הריגת אנשי המארינס האמריקנים, אסון צור השני נגד ישראל, ואף טרור בינלאומי ובו חטיפת מטוסים, בהם חטיפת טיסה 847 של TWA. בין השנים 1988–1991 החל שלב המיסוד וההתבססות בלבנון בעיקר בלחימה וניצחון נגד ארגון אמל השיעי, עד לחתימת "הסכם דמשק השני", שבו הובררה עליונותו של חזבאללה על אמל.

שנות השמונים

לאחר כניסת ישראל ללבנון ביוני 1982, שלחה איראן, דרך סוריה, כמה מאות קציני משמרות המהפכה לאזור הבקאע שבמזרח לבנון, כדי לארגן תנועות מהפכה שמטרתן לבצע ג'יהאד נגד הכוחות הישראליים ולהקים רפובליקה אסלאמית בלבנון.

כוחות אלו שכנעו את סייד מוחמד חוסיין פדלאללה, איש דת שיעי ידוע בלבנון, לעמוד בראש ההתארגנות החדשה. במהלך כל שנות קיומו קיבל הארגון סיוע חומרי, ארגוני ודתי-אידאולוגי מאיראן. הארגון החדש היווה מטרייה לקבוצה המורכבת מקצינים מיליטנטיים פרו־איראניים וחייליהם. במהלך שנות ה-80 עלי-רזא עסגרי היה בראש הקשר בין משמרות המהפכה לבין חזבאללה.

מרבית ההתקפות נגד חיילי צה"ל בלבנון בין השנים 1982–1984 בוצעו על ידי ארגון בשם "הארגון המהפכני לצדק" ו-ארגון "המדוכאים עלי אדמות" (כינוי לעדה השיעית כולה). בשנת 1985, הודיע חזבאללה ("מפלגת הא-ל") באופן רשמי על קיומו במכתב לעיתונות הלבנונית. הארגון קם במטרה מוצהרת להילחם נגד הנוכחות הישראלית בלבנון.

לאחר נסיגת ישראל בשנת 1985 ממרבית השטח הכבוש בלבנון והקמת רצועת הביטחון בדרום המדינה, הפך חזבאללה לאויב העיקרי של צה"ל וצד"ל בלבנון. הארגון החל להפעיל את נשק הקטיושות נגד יישובי צפון ישראל. באותן שנים הארגון ביצע התקפות ישירות על מוצבי צד"ל שהיה אז לא מאומן כיאות והצליח במספר רב של פעמים לכבשם, לשדוד את ציודם הצבאי ולטבוח בכל חיילי המוצבים שנכנעו. בעקבות כך צה"ל אימן יותר וצייד יותר את צד"ל במקביל לפריסה רחבה יותר של כוחותיו הוא על מנת לגבות אותו. חזבאללה המשיך בניסיונות הטקטיקה הזאת אך שורה של כישלונות עקובים מדם ובראשם ההסתערות על מוצב שומריה (37 הרוגים) ב-1987, וכן המתקפה של צה"ל על המוצב שלו במיידון ב-1988 במסגרת מבצע חוק וסדר (30 הרוגים) גרמו לו להפסיק לנסות להסתער בצורה חזיתית על מוצבים, כמו גם להחזיק מוצבים מוצהרים משלו, ולעבור ללוחמת גרילה.

בשנת 1987 הצליחו כוחות חזבאללה בפיקודו של חסן נסראללה להרחיק את כוחות אמל ממספר אזורים בפרברי ביירות, אולם סוריה התערבה וכפתה על הצדדים הפסקת אש. בינואר 1987 היה עימות אלים בין סוריה לחזבאללה בביירות, לאחר שהארגון חטף 14 חיילים סורים ואילו הסורים שפעלו במערב ביירות הרגו 23 אנשי חזבאללה. תוצאת עימות זה הייתה שימת קץ למעשי החטיפות של חזבאללה והפניית חזבאללה לעימות עם ישראל. בשנת 1989 התחדשה הלחימה בין חזבאללה לאמל. באביב 1990 הקים חזבאללה צבא סדיר שבראשו עמד נסראללה.

שנות התשעים

אזורי השליטה העיקריים של החזבאללה בדרום לבנון ובבקאע

שנות התשעים מאופיינות במאבק נגד ישראל ובכיבוש של דרום לבנון מידי צה"ל. לאחר התבססות השלטון המרכזי בלבנון בחסות סורית, ולאחר פירוק המיליציות העדתיות מנשקן, ובשל שאיפתו ללגיטימיות בינלאומית, הפסיק חזבאללה את פעילותו בתוך לבנון ומחוץ לה, ותיעל את עצמו להמשך המלחמה בישראל, בעיקר בתחומי לבנון אך גם בפגיעה במוסדות ישראלים ברחבי העולם, בעיקר כפיגועי נקמה.

בשנת 1992 החל חזבאללה בפעילות פוליטית בלבנון, ונציגיו נבחרו לפרלמנט הלבנוני. במהלך שנות התשעים גרם חזבאללה לשני עימותים גדולים למול ישראל:

 • מבצע דין וחשבון מ־25 עד 31 ביולי 1993, יצא אל הפועל לאחר שורת התקפות של חזבאללה נגד צה"ל ויישובי הצפון, נמשך שבעה ימים, וגרר גל של מאות אלפי פליטים לבנונים. בסופו של המבצע הגיעו הצדדים הלוחמים להפסקת אש ולהסכם הבנות בין ישראל ללבנון.
 • מבצע ענבי זעם בין 11 ל־27 באפריל 1996, יצא אל הפועל לאחר שחזבאללה הפר את הבנות דין וחשבון ותקף ברקטות את יישובי הצפון. במהלך מבצע זה תקפה ישראל בתותחים ובמטוסים את לבנון והטילה מצור ימי עליה, ואילו חזבאללה הגיב בעיקר בירי של מאות רבות של רקטות (777 במספר).

המבצע הופסק בשל לחץ בינלאומי בשל פגז שגרם לכמאה הרוגים בכפר קאנא, וישראל, לבנון וסוריה הגיעו להסכם שכונה "הבנות ענבי זעם". עיקרו של ההסכם היה אי-פגיעה באזרחים ובתשתית משני צדי הגבול, מה שאיפשר לחזבאללה להמשיך לתקוף את כוחות צה"ל מבלי להפר את ההסכם. המאבק בישראל כוון לנוכחות צה"ל ברצועת הביטחון והתמקד במטעני צד, תקיפות ראווה של מוצבים וניסיונות חיסול של בכירים בצה"ל, במטרה לגרום לישראל לסגת מדרום לבנון.

חזבאללה ניסה גם להחדיר לישראל את המחבלים חוסיין מקדאד, סטיבן סמירק הגרמני, ג'יהאד שומאן, פוזי איוב, איאד ח'אלד אשואח לאיסוף מידע וביצוע פיגועים[10].

מחוץ לישראל

בעזרת שלוחותיו מחוץ ללבנון, בסיוע משמרות המהפכה האיראניים, ביצע חזבאללה פיגועים ביעדים יהודיים אזרחיים מחוץ לישראל כנקמה על פעולותיה של ישראל בדרום לבנון. בין הפעולות הידועות, פיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה, ב־17 במרץ 1992, לאחר שצה"ל חיסל בדרום לבנון את מזכ"ל חזבאללה, עבאס מוסאווי. פיצוץ מרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס בארגנטינה ב־18 ביולי 1994, וניסיון נפל לפוצץ את שגרירות ישראל בממלכה המאוחדת (שמונה ימים לאחר מכן ב-26 ביולי) שאירעו לאחר התקפה ישראלית על מחנה אימונים של חזבאללה, וחטיפתו של מוסטפא דיראני.

לאחר נסיגת צה"ל לגבול הבינלאומי

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – סכסוך ישראל-חזבאללה מהנסיגה מרצועת הביטחון עד מלחמת לבנון השנייה

לאחר נסיגת צה"ל מדרום לבנון בשנת 2000 נטל חזבאללה את השליטה באזור זה. אנשיו התפרסו בשטח, הקימו מוצבים, ופרסו בסיוען של איראן וסוריה, אלפי רקטות בדרום לבנון המאיימות על צפון ישראל. מצב זה יצר מאזן אימה שנמשך עד מחצית 2006, ושיתק את ישראל מלפעול בצורה נחרצת כלפי התגרויותיו של החזבאללה.

אזור הר דב היווה בתקופה זו את זירת הלחימה העיקרית בין חזבאללה לישראל. במורדותיו של ההר מצוי האזור המכונה "חוות שבעא". אזור זה נכבש על ידי ישראל במלחמת ששת הימים ואולם, בעת נסיגת צה"ל לגבול הבינלאומי, טענה ישראל כי אזור זה נכבש מידי סוריה ולכן הוא אינו רלוונטי כלל לנסיגה מרצועת הביטחון, אלא למשא ומתן עתידי עם סוריה. האו"ם קיבל באופן רשמי את עמדתה של ישראל וקבע כי היא השלימה את נסיגתה מלבנון, ואולם חזבאללה לא קיבל עמדה זו, והמשיך לראות בחוות שבעא שטח לבנוני כבוש, שכנגדו רשאי הארגון לפעול.

מוצב חזבאללה שהוקם מטרים ספורים מגדר הגבול, בקרבת היישוב הישראלי דובב. הדגל השחור מונף מכיוון שהתמונה צולמה בימי העשוראא.

במסגרת כללי משחק אלה, ביצעו לוחמי חזבאללה התקפות טילי נ"ט מפעם לפעם, בעיקר באזור חוות שבעא. בין פעולותיהם החמורות בתקופה זו: חטיפתם, ב־7 באוקטובר 2000, של שלושת חיילי צה"ל: עדי אביטן, בני אברהם ועומר סואעד, באזור הר דב; וחטיפת אלחנן טננבוים כשבוע אחר כך. טננבוים, וגופותיהם של שלושת החיילים, שכנראה נהרגו במהלך החטיפה, הוחזרו ב-29 בינואר 2004 לאחר משא ומתן ממושך, בתמורה לשחרור מאות אסירים, רובם פלסטינים, על ידי ישראל. בנובמבר 2005 יצא לפועל מבצע חטיפה שסוכל עקב הצבת מארב של צה"ל.

פעמים רבות פתחו לוחמי החזבאללה בירי נ"מ קני, בתגובה לטיסות סיור של מטוסי חיל האוויר הישראלי בשמי דרום לבנון. לא פעם טענת הפרת הריבונות היוותה כיסוי לשימוש בתותחי הנ"מ לירי ארטילרי שפגע ביישובים בישראל. פעמים אחדות פתחו לוחמי חזבאללה באש לעבר חיילי צה"ל וגרמו להרוגים. כמו כן, הטמינו אנשי חזבאללה זירות מטענים לאורך הגבול עם ישראל ולעיתים אף בתוך שטח ישראל, במטרה לערער את הביטחון בגבול ישראל.

עוד לפני האינתיפאדה השנייה החל חזבאללה לסייע לארגוני הטרור הפלסטיניים באמצעות אספקת אמצעי לחימה והחדרת מומחי טרור. חזבאללה פעיל בעיקר בקרב חוליות תנזים וגדודי חללי אל-אקצא ביהודה ושומרון, חוליות שאף גייסו נשים וילדים לביצוע פיגועי התאבדות. חלק מפעולות אלו סוכלו על ידי צה"ל.

שמו של החזבאללה נקשר בעבר גם לביצוע פיגועים מחוץ לישראל. ראש הזרוע הצבאית עימאד מורנייה (וכך גם סגנו, טלאל חמיה) נחשד כמתכנן פיגועים מחוץ לישראל של הארגון (ביניהם הפיגוע בבואנוס-איירס), והיה (עד לחיסולו ב־12 בפברואר 2008) מצוי ברשימת 26 הטרוריסטים המבוקשים ביותר על ידי ממשלת ארצות הברית, ביחד עם ראשי אל-קאעידה. פרס של חמישה מיליון דולר הובטח למי שימסור מידע שיוביל לתפיסתו ולהעמדתו לדין.[דרוש מקור]

מלחמת לבנון השנייה

אחת ההפתעות הגדולות של המלחמה היו הבונקרים המוסווים שנבנו על ידי החזבאללה בשטחים פתוחים וכונו בצה"ל "שמורות טבע"[11]. בתמונה: כוחות הנדסה חושפים בונקר של החזבאללה סמוך לגבול.
Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מלחמת לבנון השנייה

ב־12 ביולי 2006 חטף חזבאללה שני חיילי צה"ל והרג עוד שמונה בהתגלגלות האירועים. צה"ל הגיב בהפצצת מטרות חזבאללה ותשתית בלבנון. חזבאללה החל בהפגזה כבדה ומדורגת של רקטות ארטילריות מסוגים שונים על יישובי הצפון והצליח להגיע עד חיפה, נצרת, טבריה, ואף סביבות עפולה וחדרה.

במהלך 33 ימי לחימה, הארגון שיגר לעבר צפון מדינת ישראל כ-3,970 רקטות[12], כאשר הוא משתק את צפון ישראל וזורע הרס רב, בעיקר בקריית שמונה, נהריה, מעלות-תרשיחא וביערות הצפון שעלו באש. צה"ל תקף בעיקר את אזור ביירות (במיוחד רובע העוני השיעי הדאחייה), דרום לבנון והבקאע באמצעות אלפי הפצצות ממטוסים, ממסוקים ומסטי"לים, והפגיז את דרום לבנון באמצעות תומ"תים בכמאה וחמישים אלף פגזי ארטילריה. פעילות שגרמה לכמיליון פליטים לבנונים עד סוף המלחמה ולכאלף הרוגים. במסגרת כ-11,000 גיחות, צה"ל פגע קשות בתשתיות לאומיות כמו גשרים, תחנות כוח, מאגרי דלק ונמל התעופה של ביירות, כדי שיהוו מנוף ללחץ על חזבאללה מצד אוכלוסיית לבנון. בשלב מתקדם של הלחימה, צה"ל הכניס כוחות קרקעיים לדרום לבנון, שניהלו קרבות קשים עם לוחמי חזבאללה בכפרים שונים. צה"ל הצליח לפגוע בתשתיות חזבאללה שונות, בהן מפקדות רבות, לפגוע ברקטות לטווח הרחוק, להרוס את קו הביצורים הקרוב לגבול, להרוג כ-700 אנשי חזבאללה, בהם מספר מפקדי שטח, לפצוע כאלף נוספים ולתפוס נשק רב. חזבאללה הרג 121 חיילים ו-44 אזרחים ישראלים, השבית את צפון מדינת ישראל וגרם לכ-300,000 פליטים, פגע בסטי"ל, במסוק תובלה מדגם יסעור ובכ-50 טנקי מרכבה ונגמ"שים.

עד להפסקת האש, שאותה ביקשה לבנון, בתמיכת החזבאללה, הארגון גילה יכולת עמידה ולא נשבר. צה"ל לא הצליח להפסיק את ירי הרקטות, לשחרר את החיילים החטופים, לפרק את חזבאללה מנשקו, לשבור את מערך הפיקוד והשליטה שלו, ואף לא לגרום לו לעלות צפונית לנהר הליטני. עם זאת, מנהיגיו היו במחתרת כל זמן הלחימה, ואחריה צבא לבנון התפרס באזורים שהיו סגורים בפניו: דרום לבנון[13], ורובע הדאחייה בביירות[14] בעוד חזבאללה קיבל על עצמו להצניע את נשקו וכוח רב-לאומי חמוש שמונה 15,000 חיילים, נפרס ביחד עם צבא לבנון לכפות אמברגו נשק על חזבאללה. בעוד שדעת הקהל העולמית בהשפעת התקשורת התייצבה ברובה נגד פעולות ישראל, נוצרה לראשונה קואליציה בין מדינות ערב המתונות ובין מדינות מפתח באירופה וארצות הברית, שיצאו נגד חזבאללה ופטרוניו, והתקבלו החלטות בפורומים בינלאומיים שונים לרבות האו"ם שלמעשה מגנות את החזבאללה, כובלות את ידיו ומצמצמות את מרחב פעילותו. בלבנון מצד אחד חלק מהשיעים חיזקו את תמיכתם בארגון, אך גורמים אחרים, כמו הנוצרים והדרוזים בעיקר, הביעו התנגדות גלויה לחזבאללה ולסוריה. ביקורת נגד הארגון נשמעה גם ברשתות תקשורת ערביות, ונראה שחלה החלשות מסוימת במעמדו בלבנון בעקבות העימות, נסיבות שגרמו לנאסראללה להתפתל, להצטדק ולהתחשבן עם גורמים לבנוניים ברשתות הטלוויזיה הערביות. בתום העימות הכריז הארגון על ג'יהאד של בנייה, במטרה לשקם את ההרס ואת מעמדו הציבורי.

בעקבות העימות התברר כי לחזבאללה יש יכולות מבצעיות נרחבות, מוטיבציה ויכולת שרידות גבוהות, כלי נשק מגוונים ומתקדמים ובהם טילים מהמתקדמים בעולם, ומערכת ביצורים איתנים, וכי הוא חורג מעבר להגדרה של ארגון טרור או מיליציה צבאית, ולמעשה הוא מהווה כוח צבאי של ממש, הזוכה לתמיכה מאסיבית מאיראן וסוריה. ממחקר שנערך ב־2008 בעבור צבא ארצות הברית, עולה כי חזבאללה לחם בצורה יעילה יותר מכל צבאות ערב עמם התמודדה ישראל[15]. בשיח התקשורתי בישראל היו קולות שטענו לניצחון של החזבאלה במלחמה[16]

עם זאת, לאחר המלחמה נרתע הארגון מתקיפה של ישראל בגבולה הצפוני, כפי שנהג לעשות בשש השנים שלאחר הנסיגה מלבנון, וגם לאחר ההתנקשות בעימאד מורנייה, העדיף להפנות את מרצו כלפי פנים בלבנון עצמה.

המהומות ב-2008 והסכם קטר

לאחר כשנה של עימותים בין חזבאללה לכוחות התומכים בממשל, ב-27 בינואר 2008 פרצו מהומות בשכונת הדאחיה. צבא לבנון שנערך מראש פתח באש והרג שבעה אנשים בהם חמושי חזבאללה ואמל. באירוע נפצעו 29 איש[17]. ראש הממשלה הכריז על יום אבל לאומי. ב-7 במאי 2008 פתח חזבאללה במהומות דמים, בהם נהרגו לפחות 81 איש ונפצעו 250. העילה הייתה איסור הממשלה על רשת תקשורת פרטית שפרס חזבאללה ברחבי המדינה בתמיכה איראנית, שמקושרת לסוריה ואיראן, ופיטורי הגנרל ופיק שקייר, איש חזבאללה, שתחת חסותו הוברחו חומרי לחימה לחזבאללה, מתפקיד אחראי האבטחה בנמל התעופה של ביירות[18]. במהומות אלו, שהתחילו כהפגנות תמימות והשבתה של נמל התעופה, פעלו כוחות חזבאללה, חמושים בטילים, במקלעים ובנק"ל, בביירות ובערים נוספות כמו טריפולי[19], והשתלטו על חלקים נרחבים מהם. הכוחות הטילו סגר על נמל התעופה והנמל הימי, שרפו אולפנים של מערכות תקשורת המזוהים עם הממשלה כמו מערכת העיתון אל-מוסתקבל, וצרו על מבני ציבור ובהם מבנה הממשלה ובתים של אישים אנטי סוריים. בניגוד למהומות שהיו בתחילת השנה, הפעם צבא לבנון נצר את נשקו ועמד מנגד, ולא פעל נגד חזבאללה.

פואד סניורה, שהתבצר במעונו תחת משמר של כוחות צבא, התבטא בחריפות נגד חזבאללה[20]. אישים המזוהים עם החזית הפרו-מערבית דיברו על הפיכה צבאית, ועל הפרת הבטחה של חזבאללה שלא להפנות את נשקו כלפי פנים[21]. חזבאללה הצליח, באמצעות נשקו, לפרק את הפלגים היריבים (כדוגמת הדרוזים) מנשקם, ומנהיג הדרוזים, וליד ג'ונבלאט, שיצא בעבר בהצהרות לוחמניות כלפי חזבאללה וסוריה, לאחר תקיפות שנעשו כלפי הר הדרוזים בהן נהרגו מאות מאנשי החזבאללה שני הצדדים הגיעו להודנה (מרבית הדרוזים לא היו חמושים)[22]. ב-14 במאי נכנעה הממשלה לתכתיבי החזבאללה, וביטלה את החלטותיה על הוצאת רשת התקשורת הפרטית מחוץ לחוק ועל פיטורי אחראי האבטחה בנמל התעופה של ביירות[23][24]. ב-21 במאי 2008 נחתם הסכם בקטר בין הממשלה לחזבאללה, שבו בין היתר סוכם כי שליש מהשרים בממשלת אחדות לאומית יהיו אנשי חזבאללה, דבר שיכול להקנות להם זכות וטו. שיטת הבחירות שונתה, והיא תבטיח ייצוג רב יותר לשיעים. הסכם זה סיים את המתיחות הגדולה של השנה וחצי שלפניו, וחיזק את מעמד הארגון בגוף השלטוני ובלבנון[25]. לצד ההישג של חזבאללה נוצרה כלפיו התנגדות רבה בעולם הסוני. פובליציסטים ערבים שמשקפים דעות שלטוניות כינו את חזבאללה "מפלגת שנאת אחים" (פתנה), "האויב האמיתי", ו"מפלגה בריונית שלקחה את לבנון בשבי", ופקפקו לראשונה ב"התנגדות" לישראל (מוקַאוַּמַה) שנחשבה למושג מקודש שלא נוגעים בו[26].

הבחירות ב-2009

בבחירות לפרלמנט הלבנוני שהתקיימו בתחילת יוני 2009 גוש תומכי חזבאללה זכו ב-57 מושבים לעומת מחנה ה-14 במרץ - הגוש האנטי סורי שזכו ב-71 מושבים[27]. אנשי החזבאללה המופתעים קיבלו את הפסדם בשקט, אך איימו לבל יעז השלטון לפרק אותם מנשקם.

התעצמות צבאית

ארגון חזבאללה המשיך להתעצם בשנים שלאחר מלחמת לבנון השנייה, והכפיל ושילש את כמות הרקטות והטילים. ב-2010 הוערך בישראל כי כמות הרקטות והטילים מגיעה לכ-45 אלף[28]. באפריל 2010 הכריז שר הביטחון אהוד ברק בארצות הברית כי סוריה העבירה טילי סקאד לחזבאללה, ובכך הפרה את האיזון באזור[29]. הפרה זו גרמה למתיחות בין ישראל לשכנותיה הצפוניות. רוברט גייטס, שר ההגנה האמריקני, גיבה את עמדת ישראל ואמר כי לחזבאללה יש יותר טילים מלרוב ממשלות העולם[30].

התחזקות פוליטית

בחלוף חמש שנים מתום מלחמת לבנון השנייה, התחזק חזבאללה גם מבחינה פוליטית. הוא הצליח להפיל את ממשלתו של סעד חרירי, והיווה חלק בלתי נפרד מממשלת נג'יב מיקאתי אשר נשלטת על ידי "מחנה ה-8 במרץ" של החזבאללה, המונה 18 מתוך 30 השרים בממשלה זו. ד"ר עמרי ניר, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הנחשב למומחה בנושא לבנון, קובע כי "חזבאללה הוא הממשלה ולכן במצב מלחמה, לישראל יהיה הרבה יותר קל ליצור אפקט הרתעתי בהרס של תחנות כוח, כבישים, שדות תעופה אזרחיים וכולי".

חזבאללה הצליח גם לחדור עמוק יותר לצבא לבנון וליתר כוחות הביטחון במדינה. הוא הצליח לחדור גם למערכות השלטון השונות ולהפוך לגוף ממסדי. הוא מתקרב להשתלטות מלאה על לבנון ולמימוש החזון של שליטת השיעים בממסד. כתוצאה מכך, המדיניות הלבנונית הרשמית הפכה לזהה כמעט למדיניות של חזבאללה. עם זאת, בשנים האחרונות נתקל חזבאללה גם בתושבים בדרום לבנון שמסרבים לאפשר לאנשיו להחדיר ולהסתיר נשק ותחמושת בכפריהם. פרופ' קייס פירו, מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה, מציין כי בניגוד לעבר, אנשי המחנה של חרירי "לא מוכנים לקבל את התעצמותו הצבאית של חזבאללה שכן הם יודעים שהוא יפנה לעברם את הנשק, כפי שאירע ב-2008"[31].

ניסיונות נקמה

בעקבות ההתנקשות בעימאד מורנייה בפברואר 2008, ראשי הארגון הצהירו כי ינקמו בישראל שנחשדה על ידם בכך. פורסם כי מספר פיגועים בשליחות החזבאללה סוכלו. בשנת 2008 נעצרו שני שליחי חזבאללה על ניסיון לפגוע בשגרירות ישראל בבאקו[32]. באפריל 2009 נחשף במצרים תא טרור של החזבאללה שמנה 49 בני אדם. על פי המצרים, ביקשו אנשי התא לבצע פיגועים בסיני, ובאזור תעלת סואץ[33]. בדצמבר 2009 כוחות הביטחון הטורקיים חשפו תא טרור של החזבאללה שביקש לפגוע בישראליים[34]. ובתחילת ינואר 2012 נעצר בתאילנד פעיל חזבאללה בחשד לביצוע פיגוע. ב-24 בינואר 2012 סוכל פיגוע נוסף באזרבייג'ן בשליחי חב"ד. כוחות הביטחון של אזרבייג'ן עצרו 3 מחבלים שאומנו, מומנו וצוידו על ידי איראן[35] על פי הרשויות הבולגריות, עקבות מבצעי הפיגוע באוטובוס בנמל התעופה בורגס, שבו קיפחו את חייהם שישה אנשים, הובילו לחזבאללה[36]. על פי ישראל, מדובר בשיתוף פעולה בין איראן לחזבאללה.

תמיכה בבשאר אל-אסד בהתקוממות בסוריה

איראן היא תומכת עיקרית בחזבאללה במובנים שונים וסוריה היא העורף הלוגיסטי העיקרי של חזבאללה ובעלת ברית חשובה של איראן (בין היתר, בשל גישה לים התיכון[37]), ועל כן לחזבאללה יש אינטרס לשמר את המשטר הקיים בסוריה ומסיבה זו החל להתערב במלחמת האזרחים בסוריה (אנ').

בזמן מלחמת האזרחים בסוריה נשלחו אלפי לוחמי חזבאללה לסייע לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד[38]. חזבאללה שמר על קשר הדוק עם המשטר הסורי, ייעץ לבכיריו, החזיק בבסיסים ובמחסני נשק בשטח סוריה, ואף השתתף בפועל בלחימה לצד חייליו של אסד[39]. במחצית הראשונה של שנת 2013 התנהלו מספר קרבות בחומס ובקוסייר בהם השתתפו לוחמי חזבאללה בגלוי, ואף ספגו אבדות כבדות (כמאתיים הרוגים), בהם מספר בכירים מהארגון, ובראשם: עלי שביב, ראש אגף המבצעים בארגון (מחליפו של עימאד מורנייה)[40][41]. המורדים תקפו בתגובה את רובע הדאחיה בביירות בשתי רקטות[42]. ואף איימו על חזבאללה שאם לא ייסוג מסוריה, הם יתקפו אותו בלבנון[43]. ביוני 2013 היו מספר עימותים בין תומכי סוריה לתומכי חזבאללה בלבנון. העימות הגדול שבהם התרחש בצידון. מיליציה סונית בהנהגתו של השייח אחמד אל אסיר תקפה את חיילי צבא לבנון ובעימות שהתפתח נהרגו עשרות אנשים משני הצדדים[44]. המורדים גם תקפו את חזבאללה ומפעיליו בשרשרת של פיגועי תופת. בין יולי 2013 לינואר 2014 התרחשו חמישה פיגועי טרור שגבו קורבנות בנפש, ארבעה באזור הדאחיה ואחד נגד שגרירות איראן בביירות, שבו נהרגו 25 בני אדם, בהם נספח התרבות של שגרירות איראן[45]. כמו כן, נורה למוות בכיר חזבאללה, חסאן א-לקיס. בעקבות ההתרחשויות הללו הוציא חזבאללה את בכיריו מאזור הדאחיה.

בספטמבר 2013, כשארצות הברית התכוננה לתקוף את משטרו של בשאר אל-אסד ואת חזבאללה שסייע לו, עקב השימוש בנשק כימי (ובסוף לא תקפה), יוסוף אל-קרדאווי, בכיר פוסקי האסלאם הסוני, תמך בהם ואמר: ”סוף סוף אנו יכולים בכל אופן להודות לאמריקה, ואנו מצפים ממנה ליותר, אנו מצפים שהיא תתייצב בעוז. חזבאללה היא מפלגת השטן! מפלגת הרוע! מפלגת העריצים!”.

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה בוצעו מספר תקיפות אוויריות שיוחסו לישראל נגד משלוחי נשק מסוריה שיועדו לחזבאללה ונגד בכירים בארגון ששהו בסוריה, בהן תקיפת שיירת הנשק הסורית במחוז ריף דמשק בינואר 2013, תקיפות משלוחי הנשק האיראניים לחזבאללה בדמשק במאי אותה שנה, תקיפת שיירת הנשק הסורית לחזבאללה בבעלבכ בפברואר 2014, ותקיפה אווירית בגבול ישראל-סוריה בינואר 2015 שבה נהרגו הגנרל האיראני עלי אללה דאדי וג'יהאד מוע'ניה, בנו של עימאד מורנייה. בתגובה לתקיפה האחרונה ירה חזבאללה טילי נ"ט על שיירת כלי רכב של צה"ל סמוך לכפר ע'ג'ר. מהירי נהרגו שני חיילים מחטיבת גבעתי ו-7 נפצעו[46]. בנאום שנשא מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה, הוא התייחס בהרחבה לתקיפה הישראלית ולתגובת חזבאללה[47].

במהלך הלחימה בסוריה איבד שם חזבאללה מאות רבות מלוחמיו (לפי ההערכות: בין 1,000 ל-3,000 הרוגים וכ-8,000 - 7,000 פצועים)[48][49].

ב-13 במאי 2016 מוסטפא בדר א-דין, מפקד הזרוע הצבאית של חזבאללה אשר לפי משרד האוצר האמריקאי היה אחראי על פעילות חזבאללה בסוריה, נהרג בפיצוץ במתקן של חזבאללה באזור דמשק[50].

מנהרות לחימה לעבר ישראל

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מבצע מגן צפוני

בעשור השני של המאה ה-21 חפר חזבאללה מנהרות אחדות שחדרו מלבנון לשטח ישראל, מתחת לגבול הצפון. ב־4 בדצמבר 2018 החל צה"ל במבצע מגן צפוני לנטרולן של מנהרות אלה. המבצע כולו נערך בתחומי ישראל, כדי שלא לתת לחזבאללה עילה לתגובה. כעבור מספר חודשים הסתיים המבצע כאשר כל המנהרות נוטרלו בידי לוחמי חיל ההנדסה הקרבית[51]

"פרויקט דיוק הטילים"

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – פרויקט דיוק הטילים

בין השנים 2013 ל-2015, ובחסות מלחמת האזרחים בסוריה, החלה איראן להעביר לסוריה טילים מדויקים. על פי דיווחים זרים, חלק מהעברות הללו סוכלו על ידי תקיפות של חיל האוויר הישראלי. בעקבות הכישלונות שנחלו איראן וחזבאללה, החליטה איראן בשנת 2016 על שינוי בדפוסי הפעולה - במקום העברה של טילים שלמים, מעבר להסבה של רקטות קיימות לטילים מדויקים על אדמת לבנון. ההסבה כוללת בין היתר התקנת מערכות ניהוג והנחיה שהובאו מאיראן, ורקטות שהובאו מהמכון למחקרים מדעיים "מרכז סרס" בסוריה[52]. הפרויקט נחשף על ידי דובר צה"ל באוגוסט 2019[53]. במסגרת החשיפה צוין גם כי ראש הפרויקט מטעם חזבאללה הוא פואד שכר. כמו כן, פורסמו שמות של גורמים מעורבים נוספים.

על ראש פרויקט דיוק הטילים מופקד פואד שכר.

מחאות נגד חזבאללה

לאחר שבשני העשורים הראשונים של המאה ה-21 חיזק הארגון את השפעתו על המתרחש בלבנון[54], הפך בסוף העשור השני של המאה להיות במוקד מחאותיהם של תושבים ברגעי משבר.

במחאות שהחלו בשנת 2019 מספר פעמים תקפו פעילי חזבאללה את המפגינים, ובין הצדדים התלקחו עימותים אלימים[55][56].

בשנת 2020 במספר הפגנות, על רקע מגפת הקורונה והפיצוץ בנמל ביירות, הואשם ארגון חזבאללה במחדלים על ידי חלק מקבוצות המפגינים, ונשמעו דרישות שונות מהארגון, ביניהן קריאות לשנות מהיסוד את המערכת הפוליטית הנוכחית בה שולטים בפועל נציגים מטעם החזבאללה, קריאות לארגון להתפרק מנשקו[57], קריאות נאצה נגד חסן נסראללה[58], והצגת מיצגים הקוראים להרג ראשי הארגון[59].

בעת ביקורו בביירות של נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לאחר הפיצוץ בנמל, קראו אליו ההמונים שישחרר אותם משלטון החזבאללה[59].

אמצעי לחימה

רקטות נ"ט של חזבאללה שנתפסו במלחמת לבנון השנייה. בתמונה ניתן לראות רקטות RPG-7 בעל רש"ק חלול דו-שלבי (טאנדם).

חזבאללה מצויד בנשק מגוון מסוגים שונים. מכיוון שהוא ארגון ממודר וחשאי, קשה לדעת במה הוא בדיוק מצויד; אולם ניכר כי מגיעים אליו כלי נשק ממקורות שונים, בעיקר מחבר המדינות, מאיראן ומסוריה. משלוחי הנשק הגדולים מגיעים לחזבאללה מאיראן, דרך סוריה[60][61] ודרך טורקיה[62]. במסגרת ההצטיידות שלו בולטת העובדה שהוא עושה שימוש רב בטילים וברקטות בהיבטים רבים של הלחימה החל מהתחום הטקטי וכלה בתחום האסטרטגי. ציודו של החזבאללה חורג מציוד של ארגון טרור, ולמעשה הוא מצויד כמו זרוע צבאית של מדינה ריבונית.

נשק קל

בידי חזבאללה מגוון אמצעי לחימה קלים, לרבות רובי קלצ'ניקוב, מקלעים מסוגים שונים ורובי צלפים, וכן רימוני יד, חומר נפץ תקני ומטעני חבלה מתוחכמים. לצד אלו, בידי הארגון גם אמצעי תצפית ומעקב שונים: משקפות, מצלמות וידאו במעגל סגור, ציוד תרמי לראיית לילה, ומכשירי האזנה משוכללים. פעילי הארגון מפעילים גם מרגמות בקטרים שונים.

טילים ורקטות

אמצעי קוטר (במ"מ) ראש קרב (בק"ג) טווח (בק"מ) ארץ מקור הערות
סוג 63 107 לא ידוע 8 הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סין העממית
פלק 1 240 50 9–10 איראןאיראן איראן
פלק 2 303 120 11 איראןאיראן איראן
גראד (קטיושה) 122 21 40 ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות במלחמת לבנון השנייה, שיגר חזבאללה יותר משלושת אלפים קטיושות לעבר ישראל
BM-27 אוראגן 220 100 40 ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
פג'ר 3 240 45 43 איראןאיראן איראן טילים אלו נורו על ידי הארגון במלחמת לבנון השנייה
פג'ר 5 333 90 75 איראןאיראן איראן
M-302 302 175 100 סוריהסוריה סוריה תוצרת מרכז סרס
נאזעאת 356 לא ידוע 100–130 איראןאיראן איראן טילים וותיקים ממלחמת איראן - עיראק
זלזאל 1 לא ידוע לא ידוע 125–160 איראןאיראן איראן
זלזאל 2 610 600 200–250 איראןאיראן איראן
פאתח 110 610 500–650 250 איראןאיראן איראן
M-600 610 500–650 250 סוריהסוריה סוריה טיל מתוצרת מרכז סרס הסורי
סקאד D 880 500 700 סוריהסוריה סוריה נכון ל-2015 ברשותם כ-10 טילים[63][64]

נשק נגד טנקים

אמצעי סוג כמות ארץ מקור הערות
RPG-7 רקטה נגד טנקים לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות כולל גרסאות תוצרת איראן
RPG-29 רקטה נגד טנקים לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
RPG-30 רקטה נגד טנקים לא ידוע רוסיהרוסיה רוסיה עובדת קיום הנשק בידי הארגון שנויה במחלוקת
סאעקה טיל נגד טנקים לא ידוע איראןאיראן איראן גרסה איראנית ל-M47 Dragon האמריקני
9M14 מליוטקה טיל נגד טנקים 500 ומעלה ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
רעד טיל נגד טנקים לא ידוע איראןאיראן איראן גרסה איראנית ל-9M14 מליוטקה הסובייטי
9M111 פאגוט טיל נגד טנקים 50 ומעלה ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
9M113 קונקורס טיל נגד טנקים 50 ומעלה ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
טאוסאן טיל נגד טנקים לא ידוע איראןאיראן איראן גרסה איראנית ל-9M113 קונקורס הסובייטי
9K115-2 מטיס-M טיל נגד טנקים 50 ומעלה רוסיהרוסיה רוסיה
9M133 קורנט טיל נגד טנקים 50 ומעלה רוסיהרוסיה רוסיה
BGM-71 טאו טיל נגד טנקים 10 ומעלה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית סופק מארצות הברית לאיראן בימי השאה, ומשם לאחר המהפכה האיראנית לידי חזבאללה
טופאן טיל נגד טנקים לא ידוע איראןאיראן איראן גרסה איראנית ל-BGM-71 טאו האמריקני
מילאן טיל נגד טנקים לא ידוע צרפתצרפת צרפת
M40 תותח ללא רתע נגד טנקים לא ידוע ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית

נשק נגד כלי שיט

אמצעי סוג כמות ארץ מקור הערות
יאחונט טיל נגד ספינות 12 ומעלה סוריהסוריה סוריה
C-701 טיל נגד ספינות לא ידוע הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סין העממית, איראןאיראן איראן
C-802 טיל נגד ספינות לא ידוע הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סין העממית, איראןאיראן איראן הופעלה במלחמת לבנון השנייה נגד הסטי"ל אח"י חנית[65]. ייתכן שמדובר בנור האיראני[66].

נשק נגד כלי טיס

אמצעי סוג כמות ארץ מקור הערות
AZP S-60 תותח אוטומטי נגד מטוסים 2 או יותר ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
ZSU-23-4 תותח אוטומטי נגד מטוסים מתנייע לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
SA-7 טיל כתף נגד מטוסים כמאה ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות הופעל המלחמת לבנון השנייה נגד מסוקי ומטוסי חיל האוויר הישראלי.
SA-14 טיל כתף נגד מטוסים עשרות ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
SA-16 טיל כתף נגד מטוסים לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
SA-18 טיל כתף נגד מטוסים לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
FIM-92 סטינגר טיל כתף נגד מטוסים לא ידוע ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית הגיע לידי הארגון מאפגניסטן
QW-1 טיל כתף נגד מטוסים עשרות הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סין העממית
Misagh-1 טיל כתף נגד מטוסים לא ידוע איראןאיראן איראן גרסה איראנית של QW-1 הסינית
Misagh-2 טיל כתף נגד מטוסים לא ידוע איראןאיראן איראן גרסה איראנית משופרת של QW-1 הסינית
SA-8 טיל קרקע-אוויר לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
SA-17 טיל קרקע-אוויר לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
SA-22 טיל קרקע-אוויר לא ידוע רוסיהרוסיה רוסיה עובדת קיום הנשק בידי הארגון שנויה במחלוקת
סאיאד 2 טיל קרקע-אוויר לא ידוע איראןאיראן איראן עובדת קיום הנשק בידי הארגון שנויה במחלוקת

כלי רכב

אמצעי סוג כמות ארץ מקור הערות
T-55/54 טנק מערכה עשרות ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות שלל מאמצעי הלחימה של צבא דרום לבנון
T-62 טנק מערכה לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות מופעל במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה
T-72 טנק מערכה עשרות ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות מופעל במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה
BMP-1 נגמ"ש לחימה זחלי לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות מופעל במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה
M-113 נגמ"ש זחלי 3 או יותר ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית סיבת הגעת הנגמ"ש לידי הארגון לא ידועה
BTR-50 נגמ"ש זחלי לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות שלל מאמצעי הלחימה של צבא דרום לבנון
BTR-152 נגמ"ש גלגלי לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות שלל מאמצעי הלחימה של צבא דרום לבנון
BRDM-2 נגמ"ש גלגלי לא ידוע ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות שלל מאמצעי הלחימה של צבא דרום לבנון
2S1 Gvozdika תותח מתנייע 3 או יותר ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות מופעל במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה
סאפיר רכב שטח עשרות איראןאיראן איראן מופעל במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה

כלי טיס בלתי מאוישים

אמצעי סוג כמות ארץ מקור הערות
מוהאג'ר 4 כלי טיס בלתי מאויש 8 איראןאיראן איראן
אבאביל 2 כטב"ם 12 ומעלה איראןאיראן איראן
אבאביל 3 כטב"ם לא ידוע איראןאיראן איראן שני כטב"מים מסוג זה הופלו על ידי ישראל במהלך מלחמת לבנון השנייה.
שאהד 129 כטב"ם לא ידוע איראןאיראן איראן ב-6 באוקטובר 2012, חיל האוויר הישראלי הפיל כטב"ם בדרום הארץ, מעל דימונה. מוערך כי הכטב"מ שייך לחזבאללה[67][68].
יאסיר כטב"ם לא ידוע איראןאיראן איראן

תפיסת הפעלה ותו"ל טקטי

חזבאללה רואה את עצמו כצבא סדיר וכארגון גרילה בו זמנית, או כפי שניסח זאת נסראללה; "זוהי אסכולת לחימה חדשה שאין דומה לה, כזו הנמצאת בין צבא סדיר למלחמת גרילה"[69]. כוונתו לכך שהארגון משלב יכולות פיקוד ושליטה, תקשורת, מערכי אש, ולוגיסטיקה בקנה מידה המאפיינים צבא סדיר ועם זאת מדובר בארגון דל חתימה שהחדירות המודיעינית אליו קשה בדומה לארגוני גרילה.

פעילות במסגרות קטנות

טקטיקה מרכזית שמשמשת את הארגון היא פעילות של כוח קטן ואיכותי. חזבאללה זיהה את חוסר יכולתו לפעול במסגרות גדולות ולכן הוא פועל במסגרת חוליות או לכל היותר מחלקות קטנות מאומנות ומצוידות היטב במתכונת קומנדו, גם בהטמנת מטעני חבלה ובפיגועים איכותיים. דפוס פעילות קבוע בהפעלת החוליות הוא שימוש רב בטילי נ"ט, התנהלות שצה"ל התקשה לתת מענה טוב נגדה בעימות ב-2006, בו נורו כאלף טילי נ"ט, רובם מתוצרת רוסית, נגד כוחות חי"ר, שריון והנדסה קרבית של צה"ל.

חטיפות

החטיפות היו חלק מסממניו של הארגון ומהטקטיקה שלו, שכן לפני חטיפת חיילי צה"ל חטפו אנשיו עשרות אזרחים מערביים והחזיקום כבני ערובה, במטרה להפיק רווחים שונים מהחטיפות. המקרים המפורסמים ביותר היו: חטיפתו של טרי וייט, כומר בריטי, ושליח הכנסייה האנגליקנית שיצא במטרה לשחרר אזרחים מערביים שהוחזקו כבני ערובה, נלכד בעצמו והוחזק בשבי החזבאללה במשך חמש שנים כבול בשלשלאות בצינוק תת-קרקעי קטן. חטיפתו של טרי אנדרסון עיתונאי אמריקני שנחטף ב-16 במרץ 1985 ושוחרר ב־4 בדצמבר 1991, לאחר כשש שנים וחצי. וחטיפתו של הקולונל האמריקני ויליאם באקלי, ראש נציגות ה-CIA בלבנון, שנרצח על ידי חוטפיו.

את שיטת החטיפות הפעיל הארגון כמה פעמים נגד ישראל, ואף שנכשל מספר פעמים כמו באירוע בכפר רג'ר, הצליח פעמיים להפתיע באמצעות פעולה התקפית ממוקדת וחטף חיילי צה"ל שסיירו על גדר המערכת, לאחר שהתקיף אותם במטען צד או באש טילים במארב מתוכנן היטב, כאשר הוא מפעיל ברקע הרעשה של כל הגזרה, כדי להסוות את הפעילות. במקרה של חטיפת שלושת חיילי צה"ל באוקטובר 2000 נראה כי התקפת חוליית חזבאללה על כוח צה"ל הביאה למותם של החיילים או לפציעתם באורח אנוש, כך שלמעשה אנשי חזבאללה חטפו את גופותיהם או שהחיילים היו מחוסרי הכרה בעת החטיפה ומתו זמן קצר לאחריה. גופות החיילים הובאו לקבורה בישראל בעסקה שבה שוחרר גם אזרח ישראלי שנחטף בעת ששהה מחוץ לישראל. כמו כן במקרה של חטיפתם של אנשי המילואים ביולי 2006 התגלה שהשניים נהרגו ככל הנראה כבר בזמן ההתקפה והגופות נלקחו ללבנון. בעקבות עסקה עם החזבאללה ביולי 2008 הוחזרו גופותיהם של השניים והובאו לקבורה בישראל.

היטמעות באוכלוסייה אזרחית אוהדת

הארגון עושה שימוש רב באוכלוסייה אזרחית שהצליח לרכוש את לבה באמצעות פעילות צדקה וחינוך "וולונטרית" (דעוה) ותוך איומי הפחדה. לא רק שהוא פועל מתוך אוכלוסייה אזרחית לביצוע פעילות התקפית, ונסוג מהזירה חזרה אל תוך האוכלוסייה האזרחית, בטרם יוכל האויב להגיב. פעיליו קובעים את מגוריהם בין אזרחים, מאחסנים נשק במרתפי בתים אזרחיים, ואף ממקמים בונקרים תת-קרקעיים בתוך שכונות מגורים, כפי שנעשה בשכונת דאחיה בביירות בידי בכירי הארגון, מתוך כוונה להניא את האויב מלתקוף אותם, בשל החשש מפגיעה באזרחים. למעשה, חזבאללה משתמש באזרחים כמגן אנושי, דבר האסור על פי החוק הבינלאומי.

בעת מלחמת לבנון השנייה, חזבאללה הרבה להתערב באוכלוסייה אזרחית מקומית ועקב כך נפגעו אזרחים רבים. בנוסף, אנשי הארגון איימו על אוכלוסייה אזרחית לבל יעזו לעזוב את ביתם כפי שנצטוו על ידי צה"ל. חזבאללה ביצע ירי רקטות לעבר ישראל מחצרות בתיהם של אזרחים ואף ממסגדים. לטענת ישראל, נעשה שימוש במסגדים גם לאחסון נשק וכמחסה ללוחמים, וכאשר חיל האוויר הישראלי פגע במקומות אלו, הוא הואשם בפגיעה בקודשי האסלאם. בעקבות הפגיעה בארבעת משקיפי האו"ם מכוח יוניפי"ל באזור אל-חיאם בידי ישראל במסגרת אותה מלחמה, התברר כי לוחמי חזבאללה השתמשו במשקיפים כמגן חי וירו באופן מכוון מקרבתם.

פעילות נגד אוכלוסייה אזרחית

חזבאללה זיהה את הבטן הרכה של ישראל כאוכלוסייה האזרחית, והקים ארסנל של נשק רב של רקטות וטילים לא מדויקים, המיועדים לתקוף ריכוזי אוכלוסייה ולהוות מאזן אימה שיהפוך את אזרחי ישראל לבני ערובה בידיו. בין השנים 2000 ל-2003, הצליח הארגון לבצע 33 פעולות צבאיות נקודתיות בגבול עם ישראל נגד חיילים ואזרחים בשל עילות שונות. פעולות שגרמו למותם של 5 חיילים ו-6 אזרחים ולפציעתם של עשרות. כמו כן, בוצעו ארבעה ניסיונות חטיפה, ששניים מהם הצליחו (שלושה חיילים בהר דב ואזרח ישראלי מחוץ לישראל). ישראל לא הגיבה נגד כל הפעולות הללו, בשל החשש שהארגון יפעל נגד האוכלוסייה האזרחית.

לאחר חטיפת החיילים ב-2006, כשנכנסה ישראל לעימות עם חזבאללה, הארגון מימש את איומיו ותקף את עורף ישראל באלפי רקטות במטרה לגרום לאבדות, לזרוע פחד באוכלוסייה ולהביא להפסקת הפעילות הצבאית של ישראל נגדו, ואכן הצליח לפגוע בפעילות האזרחית בצפונה של מדינת ישראל. עיתון הארץ ציטט על פי דו"ח הארגון הבינלאומי "Human Rights Watch" כי "הדו"ח עצמו קובע כי דפוס הפעולה של חזבאללה היה "ירי חסר אבחנה, ולעיתים מכוון, נגד אזרחים". הארגון מציין כי הרקטות שירה חזבאללה פגעו בשלושה בתי חולים בנהריה, צפת ומזרע. לגבי בית החולים בנהריה מצטט הדו"ח עדויות, ולפיהן הירי כוון אל בית חולים באופן ספציפי, שכן הוא נמצא באזור מבודד יחסית ועשרות רקטות פגעו בסביבתו לפני הפגיעה הישירה בו[70][71].

ניסיון להימנע מעימותים ישירים

אף שלעיתים ביצע פעילות התקפית נגד מוצבים, פעילות שלרוב נכשל בה ועניינה היה מורלי בעיקרו, הטקטיקה המרכזית של הארגון הייתה להתמודד באופן עקיף עם צה"ל בפיצוץ מרחוק של מטעני צד ומטעני קלע בצירי התנועה. בשל פעילות זו, בשלב מסוים הוכנסו והוצאו חיילי צה"ל מאזורים מסוימים בלבנון[72] בדרך האוויר באמצעות מסוקי תובלה.

אף שהארגון דוגל בהתאבדות לשם פגיעה באויב, לרוב אינו פועל בשיטה זו אלא אם כן השיטה אפקטיבית, כפי שפעל נגד השגרירות האמריקנית וחיל הנחתים האמריקני, ובאמצעות פיצוץ מכוניות ואף משאיות תופת שבהן נוהגים מחבלים מתאבדים, פעילות שהביאה את האמריקנים והצרפתים להסיג את כוחותיהם מלבנון בתקופת מלחמת האזרחים.

לאחר נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000 החל הארגון להתמסד ובנה קווי מוצבים מבוצרים היטב בסמוך לגבול ישראל, אך אלו היו המטרות הראשונות של צה"ל בתחילת מלחמת לבנון השנייה והם הופצצו על ידי חיל האוויר כבר ביום השני למלחמה. מאז המלחמה, הארגון לא שיקם את המוצבים ולא בנה אתרים צבאיים חדשים כדי שלא יהוו מטרות ברורות לצה"ל. יחד אתם נבנו מחסני נשק בתוך בתים פרטיים של האוכלוסייה המקומית, והארגון אף מציע לכל בית תשלום על האחסון הזה.

גם במלחמת לבנון השנייה המשיך הארגון להפעיל טקטיקה זו. בירי מרחוק של טילי נ"ט, צלפים והפעלת מטעני צד. אף שהיו גם עימותים חזיתיים, רובם היו בשל יוזמת צה"ל, שתקף מפקדות ובונקרים.

לוחמה פסיכולוגית

לארגון מספר אתרי אינטרנט ביניהם אתר בעברית שבאמצעותו הוא מנסה להשפיע על דעת הקהל הישראלית. האתר לוקה בבעיות תרגום וניכר כי תורגם באמצעות תוכנת תרגום. שרתי האתר ממוקמים באיראן.

טקטיקה נוספת ומרכזית שהארגון עושה בה שימוש רב היא לוחמה פסיכולוגית - באמצעות אמצעי התקשורת שלו: רשת הטלוויזיה אל-מנאר, תחנת הרדיו רדיו נור, כתבי העת "אל-אנתקאד" הפוליטי ו"בקית אללה" הדתי, ובאמצעות שורה של אתרי אינטרנט. הארגון שוקד על בניית תדמית של ארגון בלתי מנוצח, שכביכול הצליח לגבור על ישראל בלבנון; הוא צילם פיגועים והתקפות על חיילי צה"ל ותקיפות ראווה של מוצבים ושידר אותם באל-מנאר. במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית הרבה מנהיג חזבאללה, חסן נסראללה, להשתלח בישראל, ללעוג לה ולאיים על אזרחיה בשימוש בכלי נשק שונים, ואף הרבה לגדף את ישראל וארצות הברית בכינויים שונים. במסגרת לוחמה זו קיים הארגון ביום ירושלים מצעדים, שבהם דרכו אנשי הארגון על דגלי ארצות הברית וישראל. רשת הטלוויזיה "אל-מנאר" אף שידרה ב-2003 סדרה סורית אנטישמית בשם "הפזורה" (א-שתאת), גרסה ויזואלית של עלילות הדם, שבה נראות, בין היתר, סצינות של יהודים המבצעים רצח ריטואלי. בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה, כאשר החזבאללה שיגר מספר רקטות פג'ר 5 משופר לאזור עפולה, הוא כינה אותן בשם ח'ייבר 1 כדי לרמוז על ההקשר ההיסטורי לקרב ח'ייבר, שבו מוחמד השמיד והכניע את יהודי ח'ייבר. פעולה זו, שלא נגרם בה כל נזק ממשי אך היה לה הד תקשורתי ותעמולתי מסוים בתקשורת הישראלית, מדגימה יפה את דפוס הפעולה של הארגון.

לחזבאללה נוכחות מקוונת משנות ה-90 של המאה הקודמת. בשנת 1996 הקים החזבאללה פורומים שכללו שאלות ותשובות של הארגון. בעזרת פלטפורמה זו הארגון הסביר לקהל על פעילותו וביצע הסברה דתית ואידאולוגית. בעקבות אותם פורומים אשר נחלו הצלחה רבה בקרב הציבור קמו מספר אתרים נוספים לשם הסברה. פורומים אלו הציגו מידע ששירת את מטרותיו של ארגון חזבאללה. פרסומים שהציגו את הארגון באור שלילי ולא עלו בקנה אחד עם מטרותיו של הארגון (הסברה וגיוס) הוסרו מהאתרים לצמיתות.[73] בשנת 2006 בעת מלחמת לבנון השנייה הארגון החל להפעיל ולחזק את אתרי האינטרנט והגביר את נוכחותו ברשת. נכון ל-2021 לארגון יש לפחות חמישים אתרים, הרשמי והמוכר מבניהם הוא אלמקואמה אלאסלאמיה – לבנאן (ההתנגדות האסלאמית לבנון). לצד אלמקואמה ישנם מספר אתרים בולטים נוספים, אתר ההסברה הקרבית ואתרי מוסדות חברתיים: מוסד שהיד, מוסד הפצועים, ג'יהאד הבינוי ונוספים[74].

הפעילות המקוונת של הארגון מאפשרת לארגון להגביר את התמיכה הבינלאומית בו ולרכוש קהל רחב. התמיכה מתבטאת בהבעת דעה ובעשיית פעילות פיזית במקומות רבים (הפגנות, פיגועים ועוד). אתרי האינטרנט הינם ארכיון נגיש מאד לתכניי טרור כמו נאומיי בכירים, פעולות הארגון, מצע אידאולוגי, פעילות סוציאלית בלבנון ועוד. ככלל, פעילות הארגון ברשתות החברתיות מאפשרת שיח יזום מצד הארגון תוך פניה ישירה לקהל. בנוסף, פועל הארגון ברשת האפלה.

על פי ד"ר גיא בכור[75] השימוש בטקטיקות הלוחמה הפסיכולוגית של חזבאללה אינו דבר שבמקרה, אלא דבר שחזבאללה שואב במשרין מהשיעה. הוא טוען כי השיעים שהיו מיעוט נרדף ומדוכא בתוך ים סוני במשך כאלף שנים, אימצו באמצעות מלומדי הפיקה שלהם, טקטיקות שונות כדי לשרוד פיזית. בין הטקטיקות העיקריות:

 • תקיה - (מילולית: העמדת פנים), שהיא העמדת פנים והצגתך אחרת ממה שהינך באמת. התקיה היא התנהלות חזבאללה בלבנון, כאשר האינטרסים שלו משקפים אינטרסים איראנים ותפיסה שיעית, אבל הוא מעמיד פנים שהוא פטריוט לבנוני, שכל כוונתו היא בעצם להגן על לבנון מפני ישראל באמצעות "ההתנגדות". גם כלפי ישראל נעשה שימוש בטקטיקה זו, היות שארסנל הנשק העצום (שחזבאללה סירב להתפרק ממנו) קיים כביכול למטרת התגוננות בלבד, אבל יש לו יעדים אחרים, הן כלפי לבנון והן כלפי ישראל.
 • תנפיה (מילולית: הכחשה) - הפניית כוחו של האויב כנגד עצמו. טקטיקה שהופעלה כאשר החזבאללה השתמש במלחמת לבנון השנייה באוכלוסייה שיעית אזרחית כמגן אנושי ללוחמיו, בניסיון לפגוע בתדמיתה של ישראל בעולם, כאשר לעיתים נדירות וכתוצאה ישירה מטקטיקה זו של הארגון, נהרגו אזרחים לבנונים במהלך תקיפות מטרות של הארגון על ידי צה"ל.
 • ח'ודֶה (מילולית: תחבולה) - תצוגת עוצמה בלתי הפיכה שנועדה לכך, שהאויב ישפוט את מצבו כבלתי ריאלי, ויתייאש מראש מן הניצחון. טקטיקת הח'ודֶה הופעלה פעמים רבות כלפי ישראל, הן כאשר נסראללה דיבר על ארגונו (שעמוד השדרה שלו מונה בסה"כ מספר אלפים של לוחמים שרובם עבר הכשרה צבאית נחותה יחסית לצבאות מערביים כדוגמת ישראל) כעל הצבא החזק במזרח התיכון, הן כאשר תיאר שלכאורה בכל עימות קרקעי עם ישראל ידו הייתה על העליונה, הן כאשר הצהיר על "ניצחון א-לוהי" בזמן שלבנון נכתשה בידי ישראל והוא ייחל להפסקת אש, והן בחגיגות שמונה שנים לנסיגת צה"ל מלבנון עת "בישר" נסראללה חגיגית בעקבות אחמדינז'אד כי היעלמותה של ישראל קרוב[76].
 • כתמאן (מילולית: הסתרה) - שהיא חתירה מתמדת להגשמת אמונות, דעות ומעשים תוך כדי התכחשות להם. לדוגמה, ההתנהלות האיראנית הנוכחית בנושא הגרעין, והטענות בדבר "אנרגיה אזרחית גרעינית" היא כתמאן. חזבאללה שואף להפוך את לבנון למדינה איסלמית שיעית אך בפועל מתכחש לכך, ומדבר על חיים בצוותא.

ד"ר בכור מציין כי בישראל נפלו לעיתים לתוך מלכודות תודעתיות ופסיכולוגיות אלו, בעיקר בעקבות העובדה כי מסריו הרבים של חסן נאסראללה שודרו בטלוויזיה הישראלית. החלק המשלים את הלוחמה הפסיכולוגית של הארגון כולל הימנעות משידור והסתרה של כל דבר שיש בו משום רמז לחוסר הצלחה של כוחות חזבאללה, או להצלחה של כוחות האויב, במי מאמצעי התקשורת של הארגון.

אימונים והכשרה

אימונים בסיסיים ללוחמי הארגון נערכים בבקאע, במהלך קורס של 45 ימים בהם לומדים מיומנויות לחימה בסיסיות, שימוש בנשק, חבלה, קשר ועוד.

לאיראן נשלחים מפקדים בארגון לאימונים מתקדמים ובתחומי התמקצעות שונים. על פי הידוע אלפי פעילי חזבאללה (כ-3,000) עברו הכשרה ואימונים צבאיים באיראן, שכללו: לוחמת גרילה, שיגור רקטות, ירי נגד מטוסים, הפעלת טילים נגד טנקים, הפעלת מזל"טים ודאונים, בניית מטעני צד בצורת קלע, שיט בסירות מהירות ולוחמה ימית. כמו כן, עברו כמה עשרות פעילי חזבאללה קורס טיס באיראן. בלבנון נמצאים כמה מאות מדריכים ממשמרות המהפכה האיראניים, שנטמעו באוכלוסייה ונשאו נשים מקומיות[77].

אידאולוגיה

האידאולוגיה של הארגון היא אסלאמיסטית קיצונית מבית מדרשה של איראן, ואפשר לראות בארגון גרורה איראנית לכל דבר ועניין, ולראות בהצהרת הכוונות האירניות כמשקפות את כוונותיו של הארגון. לארגון מטרות אסטרטגיות רחבות טווח הכוללת השמדתה של ישראל, עיקור כוחה והשפעתה של ארצות הברית בעולם, הפיכת לבנון לרפובליקה אסלאמית בדומה לאיראן, וייצוא המהפכה האסלאמית ליתר העולם.

הארגון מנסה לטשטש ולעדן את מטרותיו ולהציג עצמו כמגן לבנון ואת הסכסוך עם ישראל על רקע טריטוריאלי. במסגרת תפיסת עולמו הוא רואה במלחמה בישראל מלחמת קודש דתית, במטרה לסלקה מהטריטוריה האסלאמית ("דאר אל-אסלאם") וכמי שמקיים את מצוות האסלאם על הצד הטוב ביותר. לארגון היבט אנטישמי חריף ביותר. בתעמולה הארסית שלו הוא משווה את ישראל לנאציזם, ומכנה אותה "גידול סרטני", "חיידק מסוכן" ו"מדינת צאצאי החזירים והקופים"[דרוש מקור].

גם שנאתו לארצות הברית, המכונה בפיו "השטן הגדול", היא תהומית, וארצות הברית זוכה למטח גידופים ולגלוג מבכירי הארגון, בצד פיגועים שבוצעו נגד מטרות אמריקניות. לארגון גם פן גזעני, ואפשר לראות את ביטויו באחד הנאומים של המייסד, השייח מוחמד חוסיין פדלאללה, שהתבטא שאף במקרה שיהודי ישראל יתאסלמו כולם, הם בכל מקרה יצטרכו לעזוב את מדינת ישראל לאחר "שחרורה" בידי הכוחות האסלמיים[דרוש מקור].

מכיוון שהאידאולוגיה שלו כה עמוקה ודתית, הוא מוכן להשתמש בכל האמצעים כדי להשיג את יעדיו, כולל פגיעה באזרחים משני הצדדים, ובמיוחד בקידוש מעשה ההתאבדות לשם קידוש שם אללה (אסתשהאד) במסגרת מלחמת המצווה (ג'יהאד), כדרך הקצרה ביותר להגיע לאלוקים. יתרה מזאת, כפי שבא לידי ביטוי בנאום קורי העכביש, לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, הוא מזהה את האזרחים כצד החלש של החברה הישראלית, ולכן מוצא צידוקים לתקוף אותם ולאיים עליהם, ובאמצעותם לפגוע במדינת ישראל. בשל הצלחותיו ונועזותו הפך חזבאללה למקור השראה לארגוני טרור ערביים אחרים ותנועות אסלאמיות קיצוניות. עדות לכך שהמאבק האמיתי אינו על גבולה של לבנון, אפשר לראות בעניינו הרציני להבעיר את שטחי יש"ע ולהוות גוף תומך, מסייע ומעודד לארגוני הטרור הפלסטיניים.

מבנה ארגוני

מבנה ארגוני מוערך של חזבאללה
פיגוע התאבדות של חזבאללה באמצעות משאית תופת בבסיס חיל הנחתים האמריקני בביירות ב־23 באוקטובר 1983, גרם למותם של 241 חיילים, ויצר ענן עשן שנראה למרחק רב.

בראשות חזבאללה עמדה סמכות רוחנית - השייח' מוחמד חוסיין פדלאללה שמת ב־2010, יחד עם מועצת חכמים קטנה המכונה ה"שורא" שמקבלת החלטות עקרוניות, כפוף להם, הוא מזכ"ל חזבאללה, העומד בראש השורא המבצעת ("מג'לס שורא אל-קראר"), שבה חברים תשעה אנשים ובהם שני איראנים, ואלה מתרגמים את ההחלטות המדיניות של השורא הרוחנית להחלטות מבצעיות.

המועצה המבצעת אחראית למעשה לשני ארגונים הפועלים במקביל: האזרחי והצבאי. האזרחי אחראי על שיפוט, הסברה, פעילות מדינית ופוליטית, ופעילות הדעוה: חינוך, צדקה ורווחה, ובהם הקמת בתי ספר ומדרשות, תפעול בתי חולים, ושירותים סוציאליים שונים. בין היתר:

אנשי מפתח בארגון

שם תפקיד
Sayyid Hassan Nasrallah 01 (1).jpg חסן נסראללה מזכ"ל חזבאללה
Naim Kassim (01).jpg נעים קאסם סגן מזכ"ל חזבאללה
Hachem Safieddine.jpg האשם סאפי א-דין ראש המועצה המבצעת של חזבאללה;

יורשו הצפוי של נסראללה

Male no free image yet-he.svg נביל קאוק סגן ראש המועצה המבצעת של חזבאללה
Male no free image yet-he.svg ופיק ספא ראש מנגנון ביטחון המרכזי ומפקד היחידה לקישור ותיאום
Male no free image yet-he.svg טלאל חמיה קצין המודיעין הראשי של חזבאללה ואחראי על פיגועי החוץ של הארגון;

מפקד יחידה 910

Male no free image yet-he.svg פואד שכר מפקד פרויקט דיוק הטילים של חזבאללה
Male no free image yet-he.svg אברהים עקיל מפקד המבצעים הצבאיים של חזבאללה (רמטכ"ל חזבאללה);

בכיר במועצת הג'יהאד

Male no free image yet-he.svg עלי קראקי בכיר במועצת הג'יהאד של חזבאללה
Male no free image yet-he.svg מוחמד אלכוות'ראני נציג חזבאללה ואיראן בעיראק
Male no free image yet-he.svg מוחמד חיידר (אבו עלי חיידר) ראש שלוחת חזבאללה בסוריה
Male no free image yet-he.svg מוסטפא מוע'רנייה ראש היחידה להעברת אישים מסוריה ללבנון;

בנו של עימאד מורנייה

Ali Musa Daqduq in US custody.jpg עלי מוסא דקדוק (אבו חסין סאג'ד) מפקד ההתארגנות הצבאית של חזבאללה ברמת הגולן הסורית
Male no free image yet-he.svg עלי דאמוש ראש יחידת קשרי החוץ של חזבאללה
Male no free image yet-he.svg חוסיין אל-חליל יועצו הפוליטי של מזכ"ל הארגון

המוסדות הצבאיים

הארגון הצבאי שאחראי על המנגנון הצבאי של חזבאללה מורכב ממאגר של אלפי מתנדבים שעברו הכשרה צבאית בסיסית, ומאות נוספים של לוחמי קבע מקצועיים בתשלום, שקיבלו לרוב הכשרה מסודרת באיראן. יחידות הקיימות במנגנון הצבאי של חזבאללה על פי מידע גלוי:

 • חטיבת "נאסר" ("ניצחון") לירי רקטות קרקע-קרקע לטווח טקטי (קצר), מונה כ-500 אנשים, התופסים את הקו הקדמי ומוצבים שונים בין הכפרים במזרח ובמרכז הגזרה. חטיבה זו אחראית למרבית השיגורים של הקטיושות שנחתו ברצועה הצפונית של מדינת ישראל.
  • יחידות איוש מוצבים המתבססות על מקומיים שעוברים אימון צבאי, שלאחר המשמרת שלהם במוצב, חוזרים אל הכפר. יחידות אלו נותנות גיבוי ליחידות המיוחדות בפעולתן באזור.
  • יחידות המופעלות במסגרת גזרת לחימה בכפר, בכ-170 כפרים מדרום לנהר הליטני.
  • מערך חוליות נ"ט המפוזרות בכל דרום לבנון, שמטרתן לעכב התקדמות קרקעית של כוחות שריון וחי"ר.
 • חטיבת טילים אסטרטגיים (ארוכי טווח) באזור צור. אנשיה מפעילים את הרקטות הסוריות בקוטר 220 מ"מ, וכן קטיושה משופרת בקוטר 122 מ"מ, שאיראן הגדילה את טווח הירי שלה מכ-22 ק"מ ל-35 ק"מ. רקטות אלו פגעו בחיפה.
 • מנגנוני מודיעין וביטחון:
  • "יחידה 910" - יחידת מודיעין החוץ של הארגון, שתפקידה הוא קיום הרתעה מול מדינות המערב וישראל באמצעות ביצוע פיגועים, פעולות ריגול ומבצעים חשאיים נגד יעדים ישראליים ומערביים מסביב לעולם וכמו כן מעורבת בפעילות פשיעה הכוללת סחר בסמים והברחות. מקים היחידה ומפקדה הראשי היה עימאד מורנייה, ומפקדה הנוכחי הוא טלאל חמיה. היחידה מורכבת מחוליות קטנות של פעילים, ברובם ממוצא לבנוני-שיעי[80].
  • יחידת מודיעין מסכל - יחידה שתפקידה לאבטח את פעילות הארגון, למנוע זליגת מידע מהארגון, לסכל ולחשוף סוכנים זרים, ולשמור על חייהם של בכירי הארגון. היחידה מפעילה מאבטחים, מתקני חקירות ובתי כלא. ידוע על מספר פעמים שבהן הצליחה היחידה לתפוס סוכנים זרים, נראה של ישראל[דרוש מקור]. במסגרת ההנחיות של המודיעין המסכל, הארגון אסר להשתמש בקשר רדיו להודעות מבצעיות, ועשה שימוש באופנועים להעברת הודעות, כדי להקשות על יירוט ההודעות באמצעות האזנה.
  • יחידת איסוף מודיעינית שעוסקת באיסוף מידע באמצעות ריגול, האזנה לרשתות תקשורת צה"ליות, השגת מפות והפעלת מצלמות. יחידה זו גייסה לשורותיה את סגן-אלוף עומר אל הייב, שמילא תפקידים בכירים בצה"ל, שהעביר לה מידע רב ואביזרים שונים[81].
  • "יחידה 1800" - אחראית לגיוס, מימון והפעלת חוליות פיגועים במדינות הנושקות לישראל. בראשות חאג' ח'ליל חרב. יחידה זו הייתה אחראית להחדרת המחבלים הפלסטינים בגבול הצפון ליד קיבוץ מצובה במרץ 2002, בפיגוע מצובה שבו נהרגו חמישה אזרחים ישראליים וקצין צה"ל ולהפעלתו של הפלסטיני הישראלי-לשעבר קייס עובייד, שאחראי לחטיפתו של אלחנן טננבוים. יחידה זו הפעילה רשת טרור במצרים[82], שהייתה אמורה לבצע פיגועים נגד ישראליים בדהב, טאבה ונואיבה[83].
 • יחידות עילית מיוחדות שבסיסן בבקאע, המוקפצות לצורך פעילויות מיוחדות. יחידות כאלו שימשו בחטיפת החיילים הישראלים.

מימון

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המימון של חזבאללה

היקף ההכנסות של חזבאללה נאמד בשנת 2013 בכ-800 מיליון עד מיליארד דולר לשנה[84], אך בעקבות החרפת העיצומים נגד איראן נקלע הארגון החל משנת 2019 למשבר כלכלי ותקציבו קוצץ בעשרות אחוזים[85][86]. מקורות המימון שלו הם[87]:

 • איראן - מקור המימון העיקרי (70% עד 90%) באמצעות גופים ממשלתיים: משמרות המהפכה ומשרד החוץ, וקרנות צדקה חצי-ממשלתיות. יש האומדים את היקף הכספים שהועברו מאיראן לחזבאללה בשנים 1982–2012 בכשלושים מיליארד דולר[84].
 • פעילות פלילית בלבנון וברחבי העולם, המבוצעת על ידי פעילי חזבאללה, בעיקר בתחום הסחר בסמים וזיוף כספים[88][89].
 • גיוס כספים בלבנון וברחבי העולם באמצעות קרנות צדקה וקהילות שיעיות. היקף התרומות נאמד במיליונים בודדים. המוקדים העיקריים הם בחוף השנהב וב"משולש הגבולות" באמריקה הלטינית, המשמשים גם כנקודת מעבר לכח-אדם ולאספקה וכן לאימון.
 • פעילות עסקית לגיטימית, כגון עסקי נדל"ן, סחר בנפט, ובעלות על עסקים קטנים.
 • תקצוב מממשלת לבנון, באמצעות "סיעת הנאמנות להתנגדות" - נציגת חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, למימון פרויקטים בקרב ריכוזי האוכלוסייה השיעית השייכים לארגון.

ארגון חזבאללה משתמש בין היתר בחברות לבנוניות לשם הלבנת פעולותיו ברחבי העולם. בין החברות העיקריות חברת "בית-אלמאל" וחברת "יוסר". ב-7 בספטמבר 2006 הקפיא משרד האוצר האמריקני את נכסיהן בארצות הברית והטיל חרם כלכלי על חברות אלו[90].

בנובמבר 2014 פרסם המגזין פורבס-ישראל מחקר מקיף על פיו מייצר ארגון חזבאללה כחצי מיליארד דולר בממוצע מדי שנה מפעילותו הכלכלית ומדורג במקום ה-4 מבין ארגוני הטרור בעולם מבחינת הכנסות שנתיות. על פי התחקיר מעבירה איראן לחזבאללה כ-250 מיליון דולר, כ-50% מסך הכנסות הארגון. הפעילות הקרימינלית של הארגון הכוללת בין השאר הלבנות הון, זיוף שטרות וניירות ערך, סחר בנשק, גניבת מכוניות, הברחות ובעיקר ייצור וסחר סמים, מזרימה לחזבאללה עוד מאות מיליוני דולרים מדי שנה[91].

בדצמבר 2017 עדכן פורבס-ישראל את רשימת ארגוני הטרור העשירים בעולם[92][93]. מהתחקיר המעודכן עולה כי נכון לסוף שנת 2017 ארגון חזבאללה היינו ארגון הטרור העשיר ביותר, עם היקף הכנסות שנתי של כ-1.1 מיליארד דולר. על פי התחקיר המקיף איראן מימנה קרוב ל-75% ממקורות ההכנסה של חזבאללה (שעמדו אז על כ-800 מיליון דולר בשנה). עוד מאות מיליוני דולרים נוספים זורמים לקופת הארגון מפעילות פלילית - בעיקר סחר בסמים[94].

פשיעה

בדומה להתנהלות מפלגות לבנוניות אחרות בעבר, חלק מאנשי חזבאללה עוסקים בענפי פשיעה שונים, המכניסים להם כסף קל. ועם זאת, חלק ממקורות המימון של חזבאללה כארגון מגיע מסחר בסמים[95][96]. לבנון ידועה כמדינת סמים, וחזבאללה, לטענת גורמי ביון מערביים, שולט בתחום זה: אנשיו המגיעים מקרב חמולות שיעיות עוסקים בגידול, יבוא חומרי גלם, ייצור והפצת סמים. עשרות מעבדות קיימות בפרט באזור העיירה בעלבכ, הנחשבת לבירת הסמים של לבנון. על פי הטענות האמריקניות והישראליות, באזור הבקאע מגדלים סמים בשטח של כ-50 אלף דונם, שמפיקים בין 250 ל-300 טון. על פי הערכות של גורמי שלטון ישראליים, מדי שנה מוברחים דרך הגבול הלבנוני כעשרה טון של חשיש לישראל, תחת עיניהם הפקוחות של אנשי חזבאללה. סמים מוברחים מלבנון לישראל גם דרך גבולה עם ירדן[97][98] לטענת חוקרים ישראליים כדוגמת ד"ר בועז גנור, לחזבאללה עניין אסטרטגי להציף את מדינת ישראל בסמים[99]. בנוסף התפרסמו ידיעות רבות על רשתות סחר בסמים שהפעיל הארגון בדרום אמריקה[100][101].

תחום פשיעה נוסף הוא זיוף כספים והפצתם (במיוחד דולרים), באמצעות ידע איראני. העיירה בריתאל שבשליטת חזבאללה נחשבת למרכז הזיוף הלבנוני, ובה כ-15 בתי דפוס המתמחים בזיופים. בתחום זה ניכרת זיקה ברורה בין איראן לחזבאללה. בתחילת שנות ה-90 הועברו מאיראן מכונות משוכללות לזיוף כסף לחזבאללה, שהפיקו זיופים באיכות גבוהה ביותר (Super Dollar). בעקבות לחץ אמריקני על סוריה, הוצאו מכונות אלו במחצית שנות התשעים. עם זאת, המשיכה הדפסתם של זיופים איכותיים פחות. הארגון ממנף את היכולות הטכניות של הזיוף לתחום המבצעי, לצורך זיוף תיעוד הכולל בין היתר זיוף דרכונים.

ההכרה בחזבאללה כארגון טרור

מדינות אשר מכירות בחזבאללה כארגון טרור

חזבאללה הוכרז כארגון טרור על ידי ארצות הברית[102], ישראל, הממלכה המאוחדת, קנדה[103], אוסטרליה[104], ניו זילנד, הונדורס[105], הולנד, ארגנטינה[106], קולומביה, פרגוואי[107] מדינות המפרץ[108], גרמניה[109][110], אוסטריה, ליטא[111], לטביה, סרביה, קוסובו[112], אסטוניה[113], סלובניה, אזרבייג'ן, גואטמלה[114], אוסטרליה[115], צ'כיה[116], האיחוד האירופי[117] והליגה הערבית[118].

משרד החוץ של ארצות הברית מציין שחזבאללה אחראי למותם של יותר מ-300 אזרחים אמריקאים, יותר מ-200 מהם היו נחתים אמריקנים בלבנון. על עימאד מורנייה, שבין השאר, תכנן את הפיגועים ב-1983 נגד הנחתים, הוצא צו מעצר בינלאומי עם פרס של חמישה מיליון דולר למי שיביא מידע עליו. גורמים רשמיים בקנדה ובהם השר לביטחון הציבור, סטוקוול דיי, אף השוו בינו לבין גרמניה הנאצית[119].

בתחילה ארגון הביון הארגנטינאי, הגדירו כ"ארגון בעל מאפיינים של ארגון טרור", בעקבות הפיגועים בבואנוס איירס בארגנטינה, והתובע הכללי של המדינה הוציא צו מעצר בינלאומי נגד אחד מבכיריו[120]. ב-17 ביולי 2019 הכריזה ארגנטינה על חזבאללה כארגון טרור לאחר אישור תקנה שכל ארגון שביצע פעולת טרור על אדמתה, יוכרז כארגון טרור[121].

לעומתם המדינות צרפת[122], רוסיה[123], איטליה[124], סוריה, קובה, קוריאה הצפונית, אלג'יריה, עיראק ואיראן אינן מחשיבות את חזבאללה כארגון טרור.

ב-4 בינואר 2005 החליט בית משפט בדיסלדורף שבגרמניה לאשר גירושו של פעיל חזבאללה מהמדינה. בית המשפט קבע כי הארגון מוביל את המאבק בישראל "תוך זלזול ברוטאלי בחיי אדם"[125]. התקשורת המערבית בדרך כלל מתארת את חזבאללה כ"קבוצה מיליטנטית"[126] הקשורה ל"טרוריזם". מקורות אחרים, בעיקר במדינות ערביות במזרח התיכון, אינם רואים בחזבאללה ארגון טרור. חזבאללה הכחיש קשר לפעולות טרור מסוימות, ביניהן פיגועי 11 בספטמבר ורציחת ניק ברג, אך תמך בחמאס באופן פעיל. החמאס נחשב על ידי מדינות רבות לארגון טרוריסטי, ועל כן תמיכה בו היא הפרה של החלטת מועצת הביטחון 1373, לפי אותן מדינות.

חזבאללה טוען שחמאס אינו ארגון טרוריסטי אלא ארגון התנגדות ל"כיבוש הישראלי", אף על פי שארצות הברית, הממלכה המאוחדת, קנדה, אוסטרליה והאיחוד האירופי הגדירו כולן את חמאס כארגון טרוריסטי. מנהיגי חזבאללה טוענים גם שמעולם לא ביצע פעולות טרור, והצדיק את פעולותיו האלימות כצעדים הגנתיים לפעולות ישראליות. מדיניות "הגנתית" זו אינה מתיישבת עם מעורבותו, כפי שנטען, בפיצוץ מטרות יהודיות וישראליות אזרחיות בארגנטינה למשל, בהן נהרגו 124 בני אדם.

ב-2005 החלו מדינות שונות באירופה לאסור את שידור ערוץ אל-מנאר של חזבאללה באירופה, בשל ההסתה האנטישמית שהוא משדר. כמו כן, בחודש מרץ 2005 הכריז האיחוד האירופי שחזבאללה הוא ארגון טרור, אך ההחלטה הייתה הצהרתית בלבד ולא חייבה נקיטת פעולות נגד חזבאללה או כספיו באירופה.

בעקבות מלחמת לבנון השנייה טענה ישראל כי חל כרסום במעמדו של חזבאללה בעולם הערבי, שכן נשמעו קולות בכירים בסעודיה ובמצרים שטענו כי חזבאללה הוא למעשה ארגון טרור ולא תנועת התנגדות לגיטימית. מטיפים סונים קראו לו בעיוות שמו "המפלגה האלילה", וטענו שהוא איננו משרת את הא-ל אלא את רצון איראן להשתלט על העולם הערבי. עם זאת, רבים בעולם הערבי ראו בחזבאללה כארגון היחיד שהצליח לשרוד התקפה רצינית של ישראל. עליית קרנו של הארגון בלבנון הובילה למשבר ממשלתי, במסגרתו פרשו השרים השיעיים (ותומכי מישל עאון) מהממשלה, לאחר שדרישתם לקבלת שליש[127] מכיסאות השרים לא נענתה.

ברבע הראשון של שנת 2009, בעקבות תפיסת רשת ריגול וטרור של חזבאללה במצרים, שמנתה 49 חברים ואיימה להפיל את המשטר במצרים[128], הוחמרו היחסים בין מצרים לבין חזבאללה ואיראן, ומצרים החלה לפעול להפסקת שידורי אל-מנאר בלוויין שלה[129].

ב-2011 הוציא בית הדין הבינלאומי בהאג צווי מעצר נגד ארבעה טרוריסטים של חזבאללה, בהם המפקד הבכיר מוסטפא בדר א-דין, גיסו ויורשו של עימאד מורנייה, באשמת תכנון וביצוע רצח ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי[130].

באוגוסט 2012 ארצות הברית הכריזה על הטלת סנקציות כלכליות והקפאת נכסי ארגון חזבאללה. הדבר נעשה בשל תמיכתו של הארגון הלבנוני במשטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, וסיועו לדיכוי העם הסורי במהלך מלחמת האזרחים שהתחוללה במדינה.

ב-22 ביולי 2013 הסכימו מדינות האיחוד האירופי להכיר בזרוע הצבאית של ארגון חזבאללה ארגון טרור, והוסיפו אותו לרשימת ארגוני הטרור. כתוצאה מכך על הארגון מופעלות סנקציות כגון הקפאת נכסים שמחזיק הארגון בתחומי 28 המדינות החברות באיחוד האירופי[131]. הארגון באמצעות ערוץ התקשורת שלו אל-מנאר הגיב באומרו כי "ישראל הכפיפה את האיחוד האירופי לרצונה לאחר מאמצים כבירים"[132]. ישראל, מצדה, מחתה על הניסיון להפריד בין הזרוע הצבאית לבין הזרוע הפוליטית של הארגון (מחנה ה-8 במרץ), אך האיחוד האירופי לא רצה לפגוע בקשרים המדיניים עם לבנון, שמפלגה זאת הייתה חלק מממשלתה.

ב-2 במרץ 2016 הכריזה מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ, הכוללת את ערב הסעודית, קטר, כווית, איחוד האמירויות הערביות, בחריין ועומאן, על חזבאללה כארגון טרור[133]. כשבוע לאחר מכן עשתה כן גם הליגה הערבית[134].

בפברואר 2019 הוציאה הממלכה המאוחדת גם את הזרוע המדינית של חזבאללה מחוץ לחוק וקבעה שחזבאללה על כל זרועותיו הוא ארגון טרור[135].

ב־18 ביולי 2019, לרגל 25 שנים לפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, שבוצע לכאורה על ידי חזבאללה ואיראן, הקפיאה ארגנטינה נכסים של אנשי הארגון והכריזה עליו בפועל כעל ארגון טרור[106].

ב-19 באוגוסט 2019 הכריזה פרגוואי על חזבאללה כארגון טרור[136].

בינואר 2020 הצטרפו הונדורס וקולומביה למדינות המגדירות את חזבאללה כארגון טרור[137].

באפריל 2020 הצטרפה גם גרמניה למדינות המכירות את חזבאללה כארגון טרור[109][110].

במאי 2020 הכירה אוסטריה בארגון על כל שלוחותיו כארגון טרור[138].

באוגוסט 2020 הכירה ליטא בארגון על כל שלוחותיו כארגון טרור[111].

ב-13 בספטמבר 2020 הכירו סרביה וקוסובו בחזבאללה כארגון טרור (כחלק מהסכם סרביה–קוסובו)[139].

ב-22 באוקטובר 2020 הכריזה גם ממשלת אסטוניה על חזבאללה, על כל זרועותיו, כארגון טרור[113].

ב-23 באוקטובר 2020 הכירה גואטמלה בחזבאללה כארגון טרור[140].

ב-24 באוקטובר 2020, כחלק מהסכם ישראל–סודאן, נודע שממשלת סודאן תגדיר את חזבאללה כארגון טרור. עם זאת, לא היה אזכור לנושא בהצהרות הרשמיות מטעם שתי המדינות[141].

ב-28 באוקטובר 2020 הכירה צ'כיה בחזבאללה כארגון טרור[142].

ב-1 בדצמבר 2020 הכירה סלובניה בחזבאללה כארגון טרור[143].

בפברואר 2021 הכיר מחוז ליגוריה שבאיטליה בחזבאללה כארגון טרור וזאת כחלק מהצעה שאנשי המחוז יגישו לממשלה האיטלקית להכרה לאומית בארגון כארגון טרור[144].

בנובמבר 2021 הכירה אוסטרליה בחזבאללה על כל זרועותיו כארגון טרור[115].

פעולות טרור ופעולות צבאיות בולטות

פעולות טרור

חזבאללה ביצע מגוון פעולות טרור בלבנון, בישראל ובעולם, הבולטות בהן:

פעולות צבאיות

 • פיגוע התאבדות כפול באמצעות משאיות תופת ב־23 באוקטובר 1983: במטה הנחתים האמריקאיים בביירות, שהביא למותם של 241 איש, ובמחנה כוחות הצנחנים הצרפתיים בביירות, שהביא למותם של 58 איש.
 • אסון צור השני: פיגוע התאבדות באמצעות מכונית תופת במפקדת צה"ל בצור, שגרם ל-60 הרוגים, מתוכם 28 ישראלים[148].
 • פיגוע התאבדות נגד שיירה של צה"ל סמוך לשער פטמה שליד מטולה ב־19 באוקטובר 1988. 8 חיילי צה"ל נהרגו.
 • לאורך שנות התשעים קיים חזבאללה לחימה בכוחות צה"ל בדרום לבנון (בעיקר על ידי הנחת מטעני חבלה וירי ארטילרי), תוך הימנעות מקרבות ישירים מול כוחות ישראלים. לאחר שבישראל הגיעו למסקנה כי הישארות בדרום לבנון מסכנת לשווא את ביטחון חיילי צה"ל, וכי ניתן לפקח את הנעשה בלבנון ולהגן על גבולה הצפוני של ישראל גם ללא הימצאות פיזית בתוכה, הוחלט להחזיר את צה"ל לגבול הבינלאומי ב־24 במאי 2000.
 • חטיפת 3 חיילי צה"ל בהר דב ב־7 באוקטובר 2000.
 • חטיפת שני חיילי צה"ל והריגת שמונה סמוך לזרעית ב־12 ביולי 2006[149]. פעולה זו הביאה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה.
 • מלחמת לבנון השנייה - לחימה מול צה"ל בלבנון, כולל ירי רקטי תלול מסלול על אוכלוסייה אזרחית בצפון מדינת ישראל.
 • לחימה במלחמת האזרחים בסוריה לצד כוחותיו של בשאר אל-אסד. בלחימה זו נהרגו כ-1,700 מלוחמי חזבאללה.
 • לטענת סעודיה הארגון היה אחראי על שיגור טיל בורקאן 2 מתימן לעבר ריאד. הטיל יורט על ידי פטריוט[150].

ראו גם

לקריאה נוספת

 • Matthew Levitt, Hezbollah: The Global Footprint of Lebanon's Party of God, Georgetown University Press, 2013

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חזבאללה בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ ערוץ 7, בריטניה: חזבאללה הוכרז כארגון טרור, באתר ערוץ 7, 25 בפברואר 2019
 2. ^ "חזבאללה" כזרוע אסטרטגית של המשטר האיראני
 3. ^ ynet, פרס נגד הקהילה הבינ"ל: הצהרות אינן פתרון
  nrg, שליפות עם יעקב עמידרור
  השר שטרית על חוות שבעא: אנחנו לא יכולים לתת מבלי לקבל דבר
  ריאיון עם שרת החוץ ציפי לבני - המצב בצפון
  nrg,"לא ניסוג עד שיוצב כוח בינ"ל"
  בוש: איראן היא האיום הגדול ביותר על המזרח התיכון
  מל"מ, "חזבאללה" כזרוע אסטרטגית של המשטר האיראני[2]
 4. ^ • קלורי, בני. חזבאללה-מפלגת הא-ל. דע-המזרח התיכון. ירושלים: משרד החינוך והתרבות, מרכז ההסברה, תש"ן 1989.
 5. ^ • קרמר, מרטין. פדלאללה: המצפן של חזבאללה. תל אביב: הוצאת מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, 1998
 6. ^ ynet, 'מייסד' חזבאללה: יש יכולת ואומץ לשגר זילזאל-2
 7. ^ ריבלין, יוסף יואל. אלקוראן.(תל אביב: הוצאת דביר, תשכ"ג) עמ' 113.
 8. ^ Hezbollah: Between Tehran and Damascus
 9. ^ הטייסים שהעלו לשלטון את נסראללה, אתר nrg
 10. ^ אור פיאלקוב, שימוש בזרים על ידי ארגון חזבאללה לביצוע משימות איסוף מידע או לביצוע פיגועי טרור, מב"ט מלמ 87, המרכז למורשת המודיעין, אוקטובר 2020, עמ' 25–27
 11. ^ עשהאל לובוצקי, מן המדבר והלבנון, הוצאת ידיעות ספרים, 2008. עמוד 56: "שמורת טבע" - כינוי צה"לי למוצבי חזבאללה שנבנו בתוך החורש הלבנוני. המוצבים התבססו על מערכות בונקרים תת-קרקעיים ותעלות מסועפות, שבהם שהו לוחמי הארגון ושימשו מקום מסתור למשגרי קטיושות, רקטות, אמל"ח וחומרי נפץ."
 12. ^ 3,970 רקטות נחתו במהלך הלחימה בשטח ישראל, אתר ynet
 13. ^ ביקשו הגנה מהחזבאללה: חיילים לבנונים בבינת-ג'בל, אתר nrg
 14. ^ אש בדאחיה: שבעה הרוגים במהומות בלבנון, אתר ynet
 15. ^ נטשה מוזגוביה, דו"ח: חזבאללה לחם טוב יותר מכל צבא ערבי אחר, "הארץ", 19.12.2008
 16. ^ התייחסות אבתהאל אל-ח'טיב לתוצאות המלחמה ונושיאם אחרים בעולם הערבי
 17. ^ רועי נחמיאס, אש בדאחיה: שבעה הרוגים במהומות בלבנון, באתר ynet, 28 בינואר 2008
 18. ^ ד"ר יוחאי סלע, חזבאללה הבהיר את עמדתו לכל
 19. ^ מהומות אלימות פרצו בטריפולי בין אנשי חזבאללה לתומכי הממשלה. אישה נהרגה, אלפים נסו על נפשם, אתר nrg
 20. ^ סניורה לצבא: סלקו את חזבאללה מהרחובות, אתר nrg
 21. ^ ביירות בוערת: חזבאללה השתלט, הצבא מתפרש, חזבאללה שיתק את נמל התעופה של ביירות, אתר ynet
 22. ^ סעודיה: טהראן אחראית למהומות בלבנון, אתר הארץ.
 23. ^ רועי נחמיאס, ממשלת לבנון ביטלה ההחלטות נגד חזבאללה, באתר ynet, 15 במאי 2008
 24. ^ מזכ"ל הליגה הערבית יתווך במשבר בלבנון, אתר הארץ
 25. ^ סוף למשבר בלבנון – חזבאללה הוא המנצח, אתר nrg
 26. ^ ד"ר גיא בכור, סיקור תגובות בעולם הערבי בעקבות המהומות
 27. ^ רועי נחמיאס, כתב בביירות: חזבאללה קיבל את ההפסד בשקט, 08.06.09, אתר ynet
 28. ^ רון בן ישי, למה הלבנונים והסורים בפאניקה?, אתר ynet
 29. ^ סוכנויות הידיעות, ברק בארה"ב: סוריה העבירה טילים לידי חיזבאללה, באתר nrg‏, 27 באפריל 2010
 30. ^ רוברט גייטס: לחיזבאללה יש יותר טילים מלרוב ממשלות העולם, באתר ynet, 27 באפריל 2010
 31. ^ 5 שנים למלחמה: נסראללה בלחץ, אבל לא בגלל ישראל, וואלה, 10.7.2011
 32. ^ סוכנויות הידיעות, אזרבייג'ן: מתכנני פיגוע נגד ישראל נשלחו לכלא, באתר nrg‏, 5 באוקטובר 2009
 33. ^ ג'קי חוגי, מצרים: תא חזבאללה תכנן לבצע פיגוע במדינה, אתר nrg
 34. ^ אבי יששכרוף, טורקיה סיכלה פיגוע נקמה של חזבאללה נגד מטרות ישראליות, 09.12.2009, אתר הארץ
 35. ^ אטילה שומפלבי ויואב זיתון, דיווח באזרבייג'ן: סוכלה התנקשות בשגריר ישראל, באתר ynet, 24 בינואר 2012
 36. ^ ברק רביד, שרידי דנ"א ושיחות חשודות: כך הגיעה בולגריה אל מבצעי הפיגוע בבורגס, באתר הארץ
 37. ^ אודי בלנגה, בשאר אל-אסד יכול להיות רגוע, באתר מידה, 24 ביולי 2013
 38. ^ דיווח: 200 לוחמי חזבאללה נכנסו לסוריה לסייע למשטר אסד, באתר של "רשת 13", 16 במאי 2012 (במקור, מאתר "nana10")
 39. ^ עמוס הראל, מחשש לקריסת משטר אסד: איראן וחיזבאללה מגבירות הסיוע הצבאי לדמשק, באתר הארץ, 6 באפריל 2012
 40. ^ 120 אנשי חזבאללה נהרגו בקרב על קוסייר, באתר ישראל היום, 21 במאי 2013
 41. ^ המורדים: חיסלנו 38 לוחמי חיזבאללה, באתר ערוץ 7, 17 במרץ 2013
 42. ^ אתר למנויים בלבד המלחמה בסוריה גולשת לביירות: רקטות על מעוז חזבאללה, באתר הארץ, 26 במאי 2013
 43. ^ סוכנויות הידיעות, המורדים מאיימים על חיזבאללה: היסוגו מסוריה, באתר nrg‏, 29 במאי 2013
 44. ^ אתר למנויים בלבד ג'קי חורי, צבא לבנון הכריע את החמושים הסונים בצידון, באתר הארץ, 25 ביוני 2013
 45. ^ רועי קייס, חיזבאללה: אנחנו לא היעד העיקרי לפיגוע, באתר ynet, 3 בינואר 2014
 46. ^ אירוע ביטחוני בצפון; שני חיילים נהרגו ושבעה נפצעו, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 28 בינואר 2015.
 47. ^ רועי קייס, נסראללה: ההישג שלנו - החשש בישראל, באתר ynet, 30 בינואר 2015
 48. ^ יוסי מלמן, ‏מלחמה עם ישראל? חיזבאללה בדרך למשבר העמוק ביותר ב-36 שנות קיומו, באתר מעריב אונליין, 13 באוגוסט 2016
 49. ^ אתר למנויים בלבד גילי כהן, איזנקוט לקראת ההכרעה במשפט אזריה: "בן 18 שמתגייס הוא לא הילד של כולנו", באתר הארץ, 3 בינואר 2017
 50. ^ גיא אלסטר‏, "מסוכן יותר ממורנייה": איש הצללים שניהל את המבצעים הגדולים של חיזבאללה, באתר וואלה!‏, 13 במאי 2016.
 51. ^ יואב זיתון, צה"ל יצא למבצע "מגן צפוני": "חשפנו מנהרות של חיזבאללה שחדרו לשטח ישראל", באתר ynet, 4 בדצמבר 2018
 52. ^ נחשף פרויקט דיוק הטילים של איראן וחזבאללה
 53. ^ השיטה, המהלכים, הבכירים והאמצעים: פרויקט דיוק הטילים של חזבאללה בהובלת איראן נחשף
 54. ^ השפעת המפה הפוליטית בלבנון על תגובתה למבצע "מגן צפוני", באתר מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון
 55. ^ דניאל סלאמה, נסראללה נגד הנהגת המחאה בלבנון: "מאיפה הכסף?", באתר ynet, 25 באוקטובר 2019
 56. ^ דניאל סלאמה, פעילי חיזבאללה תקפו מפגינים בביירות, רה"מ צפוי להתפטר, באתר ynet, 29 באוקטובר 2019
 57. ^ דין שמואל אלמס, ‏מתח בחזבאללה: המחאה בלבנון נמשכת, באתר ישראל היום, 6 ביוני 2020
 58. ^ אסף גבור, ‏מהומות בלבנון: "נסראללה שטן, כלב איראני וכלבלב היהודים", בעיתון מקור ראשון, 9 באוגוסט 2020
 59. ^ 59.0 59.1 הרוג ויותר ממאה פצועים בעימותים בביירות; מפגינים הסתערו על משרדי ממשלה, באתר וואלה!
 60. ^ דבריו של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון בביקור בלבנון באפריל 2007. דיווח עיתון "יא לבנאן" מה-7 באפריל 2007.
 61. ^ דו"ח עיתי של מזכ"ל האו"ם על יישום החלטת מועצת הביטחון 1701 מה-26 באוקטובר 2007
 62. ^ ברק רביד, "נשק מאיראן לחיזבאללה עובר דרך שטח טורקיה", באתר הארץ, 5 במרץ 2008
 63. ^ סוריה העבירה לחזבאללה טילי סקאד די המכסים את כל ישראל, 16 ביולי 2011, nrg
 64. ^ קצין ישראלי בכיר: "חזבאללה מחזיק בכעשרה טילי סקאד D", נובמבר 2016, וואלה!
 65. ^ חנן גרינברג, תמונות בלעדיות: תוצאות הפגיעה באח"י חנית, באתר ynet, 11 באוקטובר 2007
 66. ^ Frederic Wehrey, David E. Thaler, Nora Bensahel, Kim Cragin, Jerrold D. Green – Dangerous But Not Omnipotent: Exploring the Reach and Limitations of Iranian Power in the Middle East, RAND, pages 95-96
 67. ^ דיווח: המטוס של חזבאללה תיעד הכנות לתרגיל צבאי, וואלה, 14 באוקטובר 2012
 68. ^ נמשכת: האם המל"ט שיורט יוצר במערב?, אוקטובר 2012
 69. ^ נאום נצראללה אלמאנר 22 בפברואר 2008
 70. ^ Lebanon: Hezbollah Rocket Attacks on Haifa Designed to Kill Civilians
 71. ^ מירון רפופורט, ארגון זכויות אדם בינ"ל: ממשלת לבנון מנסה להשתיק ביקורת על פשעי מלחמה של חזבאללה, באתר הארץ, 29 באוגוסט 2007
 72. ^ לדוגמה, אזור רכס עלי טאהר שכלל את מוצב הבופור ומוצב דלעת
 73. ^ Weimann Gabriel, Hezbollah Dot Com: Hezbollah’s Online Campaign., New Media and Innovative Technologies, 17-38.
 74. ^ האימפריה התקשורתית של חזבאללה, באתר מרכז המידע למודיעין ולטרור על שם אלוף מאיר עמית, ‏01/09/2019
 75. ^ סודות ההצלחה
 76. ^ נסראללה: בקרוב יהיו סמיר קונטאר ואחיו בלבנון, אתר ynet
 77. ^ בידי החזבאללה טילים לטווח 150 ק"מ
 78. ^ סקירה אודות מוסד השהיד של חזבאללה, המרכז למורשת המודיעין, מרץ 2019
 79. ^ סקירה אודות מוסד הפצועים של חזבאללה, המרכז למורשת המודיעין, אפריל 2019
 80. ^ stop910.com, Unit 910 - Hezbollah's External Security Organization (ESO) (ארכיון)
 81. ^ חנן גרינברג, סא"ל עומר אל-הייב הורשע בריגול חמור, 27.04.06, אתר ynet
 82. ^ ג'קי חוגי, התוכנית: תא טרור בכל מדינה מסביב לישראל, אתר nrg
 83. ^ התכנון: שלושה פיגועים בו זמנית באתרים בסיני, 14/4/2009, אתר nrg
 84. ^ 84.0 84.1 סאמיה נח'ול, חזבאללה מהמר על הכל בסוריה, רויטרס, 26 בספטמבר 2013
 85. ^ ד"ר ירון פרידמן, המשבר הכלכלי הקשה בתולדות חיזבאללה, באתר ynet, 25 במאי 2019
 86. ^ אתר למנויים בלבד יוסי מלמן, כך גלש העימות הישראלי-איראני אל הזירה הימית, באתר הארץ, 30 במרץ 2021
 87. ^ חזבאללה, מכון ראות
  אמנט - מניעת הלבנת הון ומימון טרור
 88. ^ אסף אוני, דיווח: החזבאללה מממן פעילותו דרך עסקאות סמים באירופה, באתר הארץ, 9.1.2010
 89. ^ Mystery Surrounds Alleged Hezbollah Links to Drug Arrests in Curacao, The Jamestown Foundation
 90. ^ יצחק בן-חורין, ארצות הברית החלה "לחנוק" את הבנקים האיראניים, באתר ynet, 09.09.06
 91. ^ איתי זהוראי, "ממיליציה קטנה לשחקן החזק בלבנון: כך הפך חזבאללה לאחד מארגוני הטרור העשירים בעולם", באתר פורבס-ישראל, 11 בנובמבר 2014
 92. ^ איתי זהוראי, פורבס ישראל מדרג: 10 ארגוני הטרור העשירים בעולם 2018, באתר פורבס-ישראל, ‏27/12/2017
 93. ^ Itai Zehorai, The Richest Terror Organizations in the World, Forbes
 94. ^ איתי זהוראי, ההכנסות של חיזבאללה, באתר פורבס-ישראל, ‏24/12/2017 (ארכיון)
 95. ^ Hezbollah: narco-Islamism by Matthew Levitt. Middle East Strategy at Harvard, March 22, 2009
 96. ^ חזבאללה - תמיכה ומימון חיצוניים, אתר מכון ראות
 97. ^ פרוטוקול מישיבת ועדת הכנסת למאבק בנגע הסמים
 98. ^ הארץ: דובר ישראלי באו"ם: חזבאללה מעביר רווחים מסמים לטרור
 99. ^ סמים וטרור
 100. ^ נתיבי הכסף של חזבאללה - מחוף השנהב ועד לפארגוואי, אתר TheMarker
 101. ^ קולומביה: נחשפה רשת סחר בסמים עם קשרים לארגון חזבאללה, 23.10.08, אתר הארץ
 102. ^ State.gov Website Modernization, United States Department of State (באנגלית)
 103. ^ Office of the Superintendent of Financial Institutions, 404, www.osfi-bsif.gc.ca, ‏2013-03-19 Office of the Superintendent of Financial Institutions, 404, www.osfi-bsif.gc.ca, ‏2013-03-19
 104. ^ אתר ממשלת אוסטרליה
 105. ^ News Flash, באתר ynet
 106. ^ 106.0 106.1 ארגנטינה הגדירה את חיזבאללה כארגון טרור, באתר ynet, 18 ביולי 2019
 107. ^ News Flash, באתר ynet
 108. ^ אילן זלאיט‏, מדינות המפרץ הכריזו על חיזבאללה ארגון טרור: "נילחם בו בכל מקום", באתר וואלה!‏, 02 במרץ 2016
 109. ^ 109.0 109.1 גרמניה הגדירה את חיזבאללה ארגון טרור; המשטרה פשטה על מרכזים דתיים, באתר הארץ
 110. ^ 110.0 110.1 ניר דבורי, ‏בלעדי | המוסד העביר לגרמניה מידע מודיעיני רגיש על חזבאללה - שהוביל להוצאתם מחוץ לחוק, באתר ‏מאקו
 111. ^ 111.0 111.1 ממשלת ליטא הכריזה: חיזבאללה - ארגון טרור, באתר כיפה, 13 באוגוסט, 2020 11:52
 112. ^ טובה לזרוף, ג'רוזלם פוסט, ‏בעקבות המאמצים הדיפלומטים: סרביה תכריז על חזבאללה כארגון טרור, באתר מעריב אונליין, 13 בספטמבר 2020
 113. ^ 113.0 113.1 איתמר אייכנר, אסטוניה הכריזה על חיזבאללה כארגון טרור, באתר ynet, 22 באוקטובר 2020
 114. ^ Guatemala declares Hezbollah a terror organization, The Times of Israel, ‏23 באוקטובר 2020
 115. ^ 115.0 115.1 אוסטרליה הכריזה על חיזבאללה כארגון טרור, באתר ערוץ 7, 24 בנובמבר 2021
 116. ^ אנה ברסקי, ‏אחרי אוסטריה, גרמניה ושוויץ: צ'כיה הכריזה על חיזבאללה כארגון טרור, באתר מעריב אונליין, 28 באוקטובר 2020
 117. ^ סוכנויות הידיעות, האיחוד האירופי החליט: חיזבאללה ארגון טרור, באתר ynet, 13 ביולי 2013
 118. ^ רועי קייס, בעקבות מדינות המפרץ גם הליגה הערבית הכריזה: חיזבאללה הוא ארגון טרור, באתר ynet, 11 במרץ 2016
 119. ^ News1 | שר קנדי: חזבאללה משול למפלגה הנאצית, www.nfc.co.il
 120. ^ ארגנטינה שבה ומצביעה על איראן כאחראית לביצוע פיגועי טרור בשטחה באמצעות חזבאללה, אתר מל"מ
 121. ^ סוכנויות הידיעות, ‏27 שנה אחרי הפיגוע בשגרירות: ארגנטינה הכריזה על חזבאללה כארגון טרור, באתר מעריב אונליין, 17 ביולי 2019
 122. ^ אלוף בן, הארץ‏, שיראק סירב להגדיר חזבאללה כארגון טרור, באתר וואלה!
 123. ^ ורה ידידיה, רשימת הטרור של רוסיה: בלי חמאס וחזבאללה, באתר ynet, 28 ביולי 2006
 124. ^ איי.פי, שר החוץ האיטלקי: חזבאללה אינו ארגון טרור, באתר ynet, 29 באוגוסט 2006
 125. ^ דף הבית, באתר אתר המרכז למורשת המודיעין
 126. ^ "Lebanon 'smashes Israel spy ring'" (באנגלית בריטית). 2004-05-18. נבדק ב-2019-03-24.
 127. ^ על פי חוקת לבנון, על כל החלטת ממשלה להתקבל ברוב של יותר משני שלישים. הענקת שליש לתומכי סוריה בממשלה תיצור מצב בו לאופוזיציה תהיה זכות וטו על כל החלטה
 128. ^ ד"ר ברק בן-צור, הסוכנים של חזבאללה - לא מה שחשבתם, אתר nrg
 129. ^ רועי נחמיאס, מצרים פועלת להפסיק את שידורי "אל-מנאר", באתר ynet, 19 באפריל 2009
 130. ^ לבנון מאשרת: הוצאנו צווי מעצר לפעילי חיזבאללה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏1 ביולי 2011‏
 131. ^ רשמית: אירופה הוסיפה את חזבאללה לרשימת ארגוני הטרור אתר וואלה!
 132. ^ אלערביה, תגובת ארצות הברית ולבנון להחלטת האיחוד האירופי, חדשות העולם הערבי
 133. ^ אילן זלאיט‏, מדינות המפרץ הכריזו על חיזבאללה ארגון טרור: "נילחם בו בכל מקום", באתר וואלה!‏, 2 במרץ 2016
 134. ^ הליגה הערבית הכריזה על חיזבאללה ארגון טרור, באתר גלובס, 11 במרץ 2016
 135. ^ שר הפנים הבריטי: "בריטניה תגדיר את כל חלקיו של ארגון חיזבאללה כארגון טרור", באתר מעריב אונליין, 25 בפברואר 2019,
  איראן גינתה את החלטת בריטניה להוציא את חזבאללה מחוץ לחוק, באתר חדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 2 במרץ 2019.
 136. ^ איתמר אייכנר, פרגוואי הכריזה במפתיע על חיזבאללה וחמאס כארגוני טרור, באתר ynet, 19 באוגוסט 2019
 137. ^ ממשלת הונדורס הכריזה על חיזבאללה כארגון טרור, באתר מעריב אונליין, 20 בינואר 2020
 138. ^ הודיה כריש חזוני, ‏הפרלמנט האוסטרי הכריז: חיזבאללה הוא ארגון טרור, בעיתון מקור ראשון, 31 במאי 2020
 139. ^ טובה לזרוף, ג'רוזלם פוסט, ‏בעקבות המאמצים הדיפלומטים: סרביה תכריז על חזבאללה כארגון טרור, באתר מעריב אונליין, 13 בספטמבר 2020
 140. ^ אריאל כהנא, ‏באוקטובר 2020 "מברך על הכרזת חזבאללה כארגון טרור", באתר ישראל היום
 141. ^ ברק רביד וגיא אלסטר‏, ישראל וסודאן הכריזו על הסכם נורמליזציה בין המדינות, באתר וואלה!‏, 23 באוקטובר 2020
 142. ^ אנה ברסקי, ‏אחרי אוסטריה, גרמניה ושוויץ: צ'כיה הכריזה על חיזבאללה כארגון טרור, באתר מעריב אונליין, 28 באוקטובר 2020
 143. ^ אריאל כהנא, ‏סלובניה: חיזבאללה - ארגון טרור, באתר ישראל היום, 1 בדצמבר 2020
 144. ^ מנדי קוגוסובסקי, מחוז ליגוריה שבאיטליה מכיר בחיזבאללה כארגון טרור, IsraelDefense, ‏3 בפברואר 2021
 145. ^ חגי הוברמן, הפעולה בשכם הוכוונה ע"י חיזבאללה, באתר ערוץ 7, 19 ביולי 2006
  אחיה ראב"ד, אישום: תושבי עראבה תיווכו בין חיזבאללה לטרור בג'נין, באתר ynet, 4 במרץ 2004
 146. ^ כתבי ynet וסוכנויות הידיעות, התנקשות בביירות: רפיק אל-חרירי נרצח בפיצוץ, באתר ynet, 14 בפברואר 2005
 147. ^ "חיזבאללה אחראי לפיגוע בבורגס", באתר ‏מאקו‏‏, ‏28 במרץ 2013‏
 148. ^ את האחריות לפיגוע קיבל הג'יהאד האסלאמי, אך מתחקיר שנערך לאחר האסון עלה כי המחבל הגיע מבעלבכ, אחד ממעוזי חזבאללה.
 149. ^ עמוס הראל,יואב שטרן,השתתף:, התקיפה בצפון: 8 חיילים נהרגו, שניים נחטפו, באתר הארץ, 13 ביולי 2006
 150. ^ סעודיה הטילה מצור על תימן; שר החוץ האשים את איראן וחזבאללה בשיגור טיל מתימן לשטחה, הארץ, 6 בנובמבר 2017
 151. ^ אתר למנויים בלבד צבי בראל, בלבנון יש הגמוניה שמודעת להגמוניותה, באתר הארץ, 20 באוקטובר 2021


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0