מכון גנזים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־00:39, 8 בינואר 2019 מאת מוטיאל (שיחה | תרומות) (ייבוא מוויקיפדיה העברית, ראה רשימת התורמים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מוזיאון

פרמטרים ריקים [ שנת סגירה ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ שנת ההקמה ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

מכון גנזים
Logognazim.jpg
מידע
סוג ארכיון לתיעוד ספרות עברית
מייסדים אגודת הסופרים העבריים בארץ ביוזמתו של הסופר והעורך אשר ברש
מנהל אדיבה גפן

מכון "גְּנָזִים" (או ארכיון גנזים) ע"ש אשר ברש הוא המוסד המרכזי בישראל לשימור יצירתם של הסופרים העבריים. מכון ביו-ביבליוגרפי לחקר תולדות הספרות העברית בעת החדשה - אגודת הסופרים במדינת ישראל.

היסטוריה

הארכיון הוקם בשנת 1950 על ידי אגודת הסופרים העבריים בארץ ביוזמתו של הסופר והעורך אשר ברש. תחילה הוצע לקרוא למכון גנזכו"ס (גנזי כתב וספר) לחקר הספרות העברית החדשה, אך לבסוף התקבלה הצעתו של אשר ברש שנתמנה ליו"ר הראשון לקרוא למכון בשם "גנזים". לאחר פטירתו ב 1952 נתמנה דוד שמעוני, שכיהן בתפקיד עד לפטירתו בדצמבר 1956. היו"ר השלישי היה יהודה בורלא. תקציבו של המכון לשנתו הראשונה היה 2,000 ל"י מקרנות האגודה.[1] עד אז היו כמה אוספים לא מסודרים ולא שמורים היטב של כתבי יד ואיגרות סופרים. מטרת הקמת הארכיון הייתה לשמר ולשמור את יצירתם של הסופרים העבריים על ידי איסוף וליקוט כל החומרים הנחוצים לצורך התיעוד: תמונות מחיי הסופרים, כתבי יד שנדפסו ושלא נדפסו, איגרות למיניהן וכל פרסום הקשור בחיי הספרות העברית. הארכיון עוסק גם בשימור יצירה עברית שמחוץ לישראל, ובשנותיו הראשונות נתן עדיפות עליונה לשימור כתבי יד ומכתבים שנותרו באירופה לאחר השואה. כן אסף המכון חומר ארכיוני בארצות הברית, ולאחר קריסת ברית המועצות הועברו למכון גנזים ארכיונים ואוספים מברית המועצות.

חלל האחסון ב"גנזים"

ב"הארץ" מיום ה' באדר ה'תשכ"א (21 בינואר 1961) נתפרסמה הרשימה דלהלן: "כ-150,000 רישומים ביוגרפיים, ביבליוגרפיים ויצירות ספרותיות של סופרים עברים מחמשת הדורות האחרונים, נמצאים כיום במכון ביו-ביבליוגרפיה "גנזים" ע"ש אשר ברש. אמש נערכה חנוכת האולם החדש של המכון, בקומה השנייה של בית הסופר על שם ש. טשרניחובסקי, בתל אביב, ציוד האולם, ריהוטו והתקנתו לשימוש נרחב של לומדים וחוקרי ספרות, עלו כ-15,000 ל"י. בטקס נכחו שר החינוך והתרבות מר אבא אבן, סופרים ואנשי רוח".

כיום, נמצאים במכון "גנזים" תיקיהם האישיים של למעלה מ-750 יוצרים עבריים בתחומי הספרות השונים, אוסף צילומים מקיף ועשיר ואוסף הקלטות ייחודי של סופרי ישראל בחמישים השנים האחרונות.

תרומתו החשובה של מכון "גנזים" לביבליוגרפיה העברית ולביו ביבליוגרפיה הישראלית החדשה, היא שמאפשרת קיום מסורת תרבותית ספרותית, מחקר ספרותי ראוי לשמו, ותיעוד הולם של הספרות העברית החדשה.

הארכיון נוסד וטופח על ידי אגודת הסופרים ושכן ונשמר בתוך מוסדות האגודה. בשנת 2003 הופרד מכון גנזים מאגודת הסופרים ופעל כעמותה עצמאית, ומשנת 2004 שכן ברמת גן. בעקבות הפסקת העברת תקציבים לאגודת הסופרים באמצע העשור הראשון של המאה ה-21 לא הועבר תקציב למכון והוא חדל לתפקד. ביולי 2008 חזר המכון לאגודת הסופרים ולמשכנו ב"בית הסופר" בתל אביב.

בעקבות הסכם שהושג בסוף 2007 בין עיריית תל אביב, משרד התרבות והספורט, גנזך המדינה ואגודת הסופרים יועבר הארכיון באופן זמני לספריית בית אריאלה, כדי לאפשר את שיפוץ "בית הסופר".

בשמונה השנים האחרונות מתקיים תהליך סריקה דיגיטלי המאפשר (באופן חלקי) עיון במסמכי הארכיון דרך אתר האינטרנט.

בשנת 2016, התמנתה אדיבה גפן, חברת הנהלת אגודת הסופרים העברים, ליו"ר פעיל של המכון.

לצד הארכיונאים הקבועים, מסייע בעבודת הארכיון צוות נרחב של מתנדבים.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מכון גנזים בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ גנזים, חוברת מס' 100, ניסן תשמ"א, כרך ח', שנה 14, לתולדות גנזים, עמוד 77
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0