Red Hat

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:חברה מסחרית

שימוש בפרמטרים מיושנים [ אנשי מפתח ]

Red Hat, Inc
Red Hat logo
סוג חברה ציבורית (NYSE: RHT)
מייסדים בוב יאנג, מארק יואינג (Ewing)
תקופת הפעילות 1993–הווה (כ־30 שנה)
משרד ראשי ראלי (קרוליינה הצפונית), ארצות הברית
מוצרים עיקריים Red Hat Enterprise Linux
Red Hat Directory Server
Red Hat Certificate System
פדורה
הכנסות 1.13 מיליארד דולר (2012)
רווח 146 מיליון דולר (2012)
אנשי מפתח מתיו סזוליק, בוב יאנג, מארק יואינג
עובדים 5,000 עובדים (2012)
 
www.redhat.com

Red Hat, Inc היא אחת מהחברות הגדולות והמוכרות ביותר בעולם הקוד הפתוח ובין המפיצות הגדולות בעולם של מערכת הפעלה מבוססת לינוקס. Red Hat נוסדה ב-1993. המשרדים הראשיים של החברה ממוקמים בראלי שבקרוליינה הצפונית.

Red Hat מוכרת היטב בגלל מערכת ההפעלה הארגונית שלה Red Hat Enterprise Linux ולאחרונה גם תוכנת התווכה הארגונית בקוד פתוח JBoss. החברה מספקת מערכת הפעלה יחד עם תווכה, תכונות, פתרונות ניהול יחד עם תמיכה, הכשרה ושרותי ייעוץ.

רד האט נחשבת לספקית הגדולה ביותר של מערכות לינוקס לתחום הארגוני[דרוש מקור]. כמו כן היא תורמת גם תרומה חשובה לפיתוח מערכות לינוקס[דרוש מקור], בין השאר דרך ההפצה הנסיונית פדורה.

היסטוריה

בשנת 1993 פתח בוב יאנג את החברה "ACC Corporation", קטלוג של עסקים המוכרים תכונות לינוקס ו-UNIX. לאחר מכן, בשנת 1994 יצר מארק יואינג (Ewing) הפצת לינוקס משלו והוא קרא לה Red Hat Linux. יאנג קנה את העסק של יואינג בשנת 1995, השניים מיזגו את העסקים שלהם והפכו לחברת התכנה Red Hat עם יאנג המשמש כמנכ"ל.

ב-11 באוגוסט 1999 הפכה Red Hat לחברה ציבורית ומתיו סזוליק התמנה למנכ"ל החברה בנובמבר באותה שנה. ב-15 בנובמבר 1999 רכשה Red Hat את Cygnus Solutions, החברה הזו סיפקה תמיכה מסחרית לתוכנות חופשיות ואירחה מתחזקים של תוכנות גנו לדוגמה GNU Debugger ו-GNU Binutils. בפברואר 2000 קיבלו Red Hat את התואר “Operating System Product of the Year” (מערכת ההפעלה של השנה) עבור גרסה 6.1 של Red Hat Linux.

בפברואר 2002 עבר המשרד הראשי של החברה מדורהאם לקמפוס המרכזי של אוניברסיטת המדינה של קרוליינה הצפונית בראלי. במרץ של אותה שנה הציגה Red Hat לראשונה את מערכת ההפעלה המסחרית "Red Hat Advanced Server" שמאוחר יותר קיבלה את השם "Red Hat Enterprise Linux". החברות Dell ,IBM ,HP ואורקל הכריזו על תמיכה בה.

ב-5 ביוני 2006 רכשה Red Hat ספקית תווכה בקוד פתוח בשם JBoss ו-JBoss נהייתה מחלקה ב-Red Hat.

עם השנים התבססה רד־האט כחברת טכנולוגיה מצליחה. ב-19 בדצמבר 2005 היא נוספה למדד NASDAQ-100‏ (100 החברות המובילות בבורסת נאסד"ק)[דרוש מקור]. ב-12 בדצמבר 2006 עברה Red Hat מהמסחר בנאסד"ק אל הבורסה לניירות ערך בניו יורק. החל מה-20 ביולי 2009 הוכללה מניית החברה במדד המניות S&P 500.

בישראל

בשנת 2008 רכשה חברת רד־האט את חברת קומראנט הישראלית[1]. בכך הפך מרכז הפיתוח של החברה לשלוחה הישראלית של רד־האט[דרוש מקור].

חברת Qumranet הוקמה בשנת 2005[דרוש מקור] ונקראה על שם קומראן. היא פיתחה את מערכת הווירטואליזציה KVM וכן מערכת קניינית של שולחן עבודה מרוחק בשם SPICE. כשנה לאחר מכן הודיעה רד־האט על שחרור התוכנה של SPICE[2] והמשיכה לפתח ולתחזק אותה[3].

הנציגה והמפיצה הרשמית של פתרונות רד־האט בישראל היא חברת מטריקס.

פרויקט פדורה

פרויקט פדורה הוא פרויקט קוד פתוח, נתמך על ידי הקהילה וממומן על ידי Red Hat. המטרה של הפרויקט היא לקדם התפתחות תוכן חינמי בקוד פתוח, ולהראות שחדשנות אפשרית בעזרת שימוש בתהליכים פתוחים ופורומים ציבוריים.

הנהלת פרויקט פדורה מניעה את הפרויקט קדימה, ההנהלה מורכבת ממנהלי הקהילה וחברי Red Hat, וקבוצה זו מנווטת את כיוון הפרויקט ופדורה (הפצת הלינוקס שפרויקט פדורה מפתח). עובדי Red Hat עובדים על הקוד יחד עם חברי הקהילה והרבה מהחידושים של פרויקט פדורה מוצאים את דרכם לגרסות חדשות של Red Hat Enterprise Linux.

תוכניות ופרויקטים

One Laptop per Child

המפתחים של Red Hat עובדים יחד עם מוסד ללא כוונת רווח בשם One Laptop per Child. מטרת המוסד הזה היא ליצור מחשב נייד זול ולספק עבור כל ילד בעולם גישה לתקשורת פתוחה, מקורות מידע פתוחים ולימודים פתוחים. הפיתוח האחרון בטכנולוגיה נקרא The Children's Machine או 2B1.

מערכת ההפעלה שרצה על המחשבים האלה היא גרסה מיוחדת של פדורה המפותחת על ידי עובדי החברה.

דוגטייל

דוגטייל (באנגלית:"Dogtail") הוא כלי בקוד פתוח מכוון לבדיקת ממשקים גרפיים. תחילה הוא פותח בידי Red Hat, והוא מהווה תוכנה חופשית המופצת תחת הרישיון הציבורי הכללי של גנו. הוא כתוב בפייתון ומאפשר למפתחים ליצור ולבדוק את התכנות שלהם. Red Hat הכריזו על דוגטייל בכנס שלהם בנאשוויל בשנת 2006.

Red Hat Magazine

Red Hat Magazine (העיתון של רד הט) הוא עיתון המופץ דרך הרשת על ידי Red Hat. העיתון מציג את הבעיות מחוץ לחברה מבפנים והדגשה על הפיתוח בעזרת טכנולוגיות בקוד פתוח. העיתון מכסה את החדשות מפרויקט פדורה, עדכונים על רישיונות ציבוריים ו-Creative Commons, ראיונות עם מנהלי תעשייה ואנשים בעלי השפעה בעולם הקוד הפתוח.

ראו גם

קישורים חיצוניים


הערות שוליים