Solid state drive

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף SSD)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המבנה הפנימי של דיסק קשיח מגנטי, בעל חלקים נעים (משמאל), ושל כונן Solid State המורכב מרכיבי זיכרון (מימין)
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
mSATA SSD

Solid-State Drive, או בראשי תיבות SSD (בעברית, על פי האקדמיה ללשון: כונן שבבי), הוא אמצעי לאחסון מידע המופיע בכמה צורות:

מטרתם של זיכרונות אלו לשמש תחליף לדיסק קשיח (HDD). מהירותם נובעת מכך שהם אינם מכילים חלקים נעים ולכן זמן הגישה קצר. כמו כן צריכת החשמל נמוכה יותר (לרוב, למעט כונני SSD בעלי ביצועים גבוהים במיוחד), המשקל קטן יותר, והפעולה שקטה יותר משום שכאמור, אין חלקים נעים. תכונה זו מגדילה גם את האמינות של הכונן. לעומת זאת, המחיר למגה־בייט של אחסון גדול יותר, הקיבולת המקסימלית קטנה יותר, ובמקרים מסוימים אורך החיים שלו עשוי להיות קצר יותר משל דיסק קשיח. על מנת לאפשר את שילובם של כונני ה־SSD במערכות שנבנו באופן המכוון לדיסקים קשיחים, ה־SSD מדמה דיסק קשיח באמצעות מנגנון וירטואליזציה ממוחשב המותקן בבקר שלו.

באמצע העשור הראשון של המאה ה־21 התרחב השימוש בכוננים מסוג זה בגלל ירידת מחירם, הגדלת השימוש במחשוב נייד, הגדלת הקיבולת שלהם והמגמה של מחשוב ירוק.

יתרונות

היתרון המרכזי של ה־SSD הוא מהירות קריאה וכתיבה גבוהים יותר מכונן מגנטי. הסיבה העיקרית ליתרון הוא שפעולת ה"חיפוש" ("Seek") החיונית לפעולת כוננים מגנטיים נחסכת. פעולת החיפוש משמעה הבאת ראש הקריאה/כתיבה אל מעל המידע, והמתנה לסיבוב הדיסק עד שהנקודה המדויקת עם המידע תגיע אל מתחת לראש. פעולה זו נחסכת ב־SSD בו לא קיים כלל ראש קריאה/כתיבה.

יתרונות נלווים:

  • צריכת הספק נמוכה יותר, וכתוצאה מכך, גם פיזור חום נמוך יותר
  • עמידות טובה יותר בזעזועים וטלטולים
  • בניגוד לכונן מגנטי, SSD לא מייצר רעידות וזעזועים שיכולים להשפיע על רכיבים אחרים במערכת
  • פעולה שקטה לחלוטין

חסרונות

נכון להיום, החיסרון העיקרי של SSD לעומת דיסקים מגנטיים הוא מחירם הגבוה יותר ליחידת זיכרון.

כמו כן, היות שכונני SSD משתמשים על פי רוב בזיכרון מסוג Flash, החסרונות של החסנים ניידים (דיסק און קי) קיימים גם בכונני SSD, לרבות בלאי מצטבר כתוצאה מכתיבה מתמתשכת בכונן, וכן קריסות במקרה של הפסקות חשמל או כיבוי המחשב בזמן כתיבה לכונן.

מקומו של ה־Solid State Drive במדרג הזיכרון

קובץ:Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מדרג זיכרון

בעולם המחשוב קיים מדרג בין אמצעי זיכרון שונים במערכת מחשב כשהזיכרונות הגבוהים בהיררכיה מאופיינים במהירות גישה גבוהה, נפח קטן ועלות גבוהה. ככל שיורדים בהיררכיה גדל הנפח וקטן המחיר לגודל זהה של זיכרון. הזיכרון המהיר ביותר נמצא במעבדי המחשב עצמם, אחריהם סוגים שונים של Cache והזיכרון המרכזי במחשב. כאשר ההבדל ביניהם נגזר משני משתנים, האחד מהירות הגישה, והשני והעיקרי מהירות הכתיבה והקריאה.

בנוסף למדרג הזיכרון הפנימי קיים מדרג דומה בין אמצעי אחסון חיצוניים כגון: דיסקים וקלטות. הדיסקים מחולקים לקבוצות טכנולוגיות שונות כשהמהירות יותר הן גם היקרות יותר. קלטות נמצאות במקום נמוך יותר בהיררכיה ומשמשות במקרים רבים לצורך גיבוי.

דוגמאות שימוש ב־SSD כוללות:

  • התקנת מערכת ההפעלה ב־SSD (יחד עם הגדרתו ב־BIOS ככונן האתחול)
  • הגדרת ה־SSD כזיכרון המטמון של הכונן הקשיח
  • שימוש ב־SSD ככונן איחסון נוסף
  • שימוש עתידי כתחליף ל DRAM כיוון שאינו צורך זרם חשמלי תמידי כדי להמשיך לשמור מידע בינארי.

שימוש יעיל ב־Solid State Drive

נושא השילוב היעיל של SSD רלוונטי במערכות בהם קיימים גם כוננים קשיחים וגם כונני SSD, בדומה לתהליכי ייעול שקרו במעברים קודמים בין טכנולוגיות אחסון שונות (לדוגמה מקלטות אחסון לדיסקטים, ומדיסקטים לדיסקים קשיחים). עקרונות שימוש יעיל בכונני זיכרון אלה אינם נפרדים מעקרונות שימוש נכון בכל אלמנט אחר הנמצא בהיררכית הזיכרונות. הרעיון המרכזי הוא למקסם תועלות באמצעות אופטימיזציה של יחסי עלות־תועלת. נתונים חשובים שהשימוש בהם רב או שההשפעה שלהם על ביצועי המחשב גבוהה במיוחד מאוחסנים ברמות גבוהות של ההיררכיה. ככל שחשיבות מהירות איחזור ועדכון הנתונים קטנה, אפשר למקם אותם ברמות נמוכות יותר של ההיררכיה, תוך השפעה נמוכה יותר על ביצועי המערכת. על פי עיקרון זה, קובצי הנתונים המתאימים לאחסון ב־SSD, עשויים להיות קובצי מערכת ההפעלה וקובצי תשתיות אחרות, כגון: אינדקס של בסיס נתונים או קבצים חשובים במיוחד של מערכות חשובות לארגון. מן הראוי לציין שתהליך האופטימיזציה אינו תהליך סטטי חד־פעמי ולכן נדרשות איטרציות רבות של תהליך זה. במקרים רבים ניתן לבצע תהליכים אלה באמצעות מוצרי תוכנה ייעודיים במקום ביצוע ידני.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • Jeff Janukowicz & Dave Reinsel, SSDs: The other Primary Storage Alternative , IDC, January 2008