רבי יצחק יעקב רבינוביץ (ביאלא)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קברו של האדמו"ר מביאלה בבית הקברות היהודי בוורשה

רבי יצחק יעקב רבינוביץ (י"ד בטבת ה'תר"ז - כ"ג באדר ב' ה'תרס"ה), היה האדמו"ר הראשון לשושלת חסידות ביאלא, דור רביעי בן אחר בן ליהודי הקדוש מפשיסחא ומחבר הספרים "דברי בינה" ו"ישרי לב".

תולדות חייו

נולד בשידלובצא שבפולין כצעיר בניהם של דבורה פעריל והרב נתן דוד רבינוביץ, האדמו"ר משידלובצא.

נישא לרחל לביאה בתו היחידה של רבי יהושע מאוסטרובא מחבר הספר "תולדות אדם", הנקרא בפי חסידי פולין ה"נועם אלימלך הקטן", ונכדת רבי שלמה לייב מלענטשענא.

אחר פטירת חותנו בכ"ח בניסן ה'תרל"ג, שהיה אדמו"ר לאלפי חסידים, התמנה לממלא מקומו בעיר ביאלא פודולסק. בכמה ערים בפולין נפתחו שטיבלך של חסידי ביאלא, בפטירתו מנתה החסידות כחמשת אלפים בתי אב.

נפטר בכ"ג באדר ב' ה'תרס"ה ונקבר לצד חותנו בבית הקברות היהודי בוורשה.

דרכיו

הרב רבינוביץ היה תלמיד חכם וכותב פורה, הוא השאיר אחריו ארבעים ארגזי כתבי יד, והייתה לו התכתבות ענפה עם רבי יצחק אלחנן ספקטור מקובנה.

אף שהנהיג עדה גדולה, נוהג היה לנסוע להסתופף בצילם של אדמו"רים.

הרב רבינוביץ היה מתנגד חריף לציונות.

נודע בקשר המיוחד שלו לשבת קודש. על מעשים רבים שעשה במשך השבוע, היה דן הלכתית אם הדבר מותר בשבת. הוא גם חיבר ספר מיוחד על שבת בשם "ישרי לב".

סיפורים על דמותו

מסופר שאביו חפץ מאוד שיהיה לו בן הקרוי על שם זקנו, רבי יעקב יצחק מפשיסחה. שלושה בנים נולדו לו קודם שנולד רבי יצחק יעקב, ובכל פעם שנולד לו בן ניגש לעריסתו, הסתכל בפניו ואמר: "עדיין לא נולד". כשנולד לו בנו הקטן הסתכל בפניו ואמר "זהו" וקרא את שמו "יצחק יעקב"[1].

כמו כן מסופר כי רבי יחזקאל מקוזמיר קראו "רבי" בילדותו וכשביקר עם אביו אצל ה"דברי חיים" מצאנז והוא בן שבע שנים בלבד קם הרבי מצאנז והושיבו על כסאו[2].

מסופר כי רבי יהודה אריה ליב אלתר, בעל ה"שפת אמת" מגור, שלח אליו קויטל ורבי יצחק מנשכיז פירש את מאמר חז"ל "השותה מים לצמאו מברך שהכל נהיה בדברו"[3] כך: השותה מים - "אין מים אלא תורה"[4] ר' יצחק יעקב הלומד תורה לשמה, אומר - הקדוש ברוך הוא: שהכל נהיה בדברו - על פי דברו יעשה כל דבר"[5].

ספריו

לאחר פטירתו הוציאו בניו לאור את ספריו דברי בינה על התורה והמועדים, וישרי לב על ענייני שבת. הספרים הם מכתב ידו ומכתבי החסיד רבי משה הערש ממזריטש. בשנת תשנ"ח הוציא "מכון גנזי מהרי"ץ" את הספרים בהדפסה חדשה עם הקדמה ארוכה בשם "ספר מלחמות ה'" מאת נינו, האדמו"ר בן ציון רבינוביץ מביאלא, ובה ביאור לשיטתו.

בספריו הוא מדגיש שההתעלות מעל ההנאות החומריות איננה מידת חסידות אלא יסוד התורה, המצוות והתקרבות לעבודת ה'.

מרבית כתביו נעלמו בשנות השואה.

ילדיו

לקריאה נוספת

  • ברכה משולשת, הרב מרדכי סוקולובר
  • רבותינו מאורי הגולה, מגמ"ה ירושלים תשס"א
  • תפארת אבות, הוצאת האדמו"ר מביאלא בני ברק

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. על פי הקדמת בנו ראי"ה מלובלין לספר "דברי בינה"
  2. הרב מרדכי סוקולובר, ברכה משולשת, מערכת ה"דברי בינה", ירושלים תש"ס
  3. מסכת ברכות דף מ"ד ע"א
  4. מסכת בבא קמא דף פ"ב ע"א
  5. תורת רבי נתן דוד עמ' רמ"ה, ירושלים תשנ"ח
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0