אביב 41

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אביב 41
Spring 1941
מבוסס על סיפורים של אידה פינק
בימוי אורי ברבש
הופק בידי רמי דמרי, יותם כהן,אביתר דותן
תסריט מוטי לרנר
עריכה טובה אשר
שחקנים ראשיים ג'וזף פיינס
קלייר היגינס
ניב מקינטוש
מריה פקולניס
קלי הריסון
מוזיקה מישה סגל
צילום רישרד לשצ'ינסקי
מדינה ישראלישראל  ישראל
פוליןפולין  פולין
חברה מפיצה praxis
opus film
הקרנת בכורה 2008
משך הקרנה 120 דקות
שפת הסרט אנגלית
תקציב 2,500,000‏$

אביב 41אנגלית: Spring 1941) הוא קופרודוקציה ישראלית-פולנית משנת 2008, סרט דרמה היסטורית על תקופת השואה.

התסריט נכתב על ידי מוטי לרנר בהשראת הסיפורים "שיחה" ו"בוקר אביב אחד" של הסופרת אידה פינק, כלת פרס ישראל לסיפורת.

הסרט צולם בלודז', לובלין וסנוק בפולין. שחקנים רבים ניצבים ואנשי הפקה הם פולנים.

תקציר העלילה

קלרה פלאנק (קלייר היגינס), צ'לנית יהודיה מפורסמת מקנדה, מגיעה בשנת 1971 לעיר מולדתה בפולין כדי לחנוך בה אולם קונצרטים בביצוע הקונצ'רטו לצ'לו של דבוז'ק. היא מתקבלת בהתלהבות על ידי ראש העיר ונציגי התקשורת המקומית אבל היא שקועה בהרהורים מרים על מה שקרה לה באותה עיר באביב 1941 עם פלישת הצבא הגרמני במבצע ברברוסה בעת שאיבדה את בעלה ושתי בנותיה.

לפני הכיבוש הגרמני הייתה קלרה הצעירה (ניב מקינטוש) נשואה באושר לארתור (ג'וזף פיינס) שהיה רופא מצליח ומבוקש בבית החולים בעיר ולהם היו שתי ילדות, ליסה ואווה.

עם כניסת הגרמנים לעיר הם נמלטים בלילה לכפר סמוך אל אמיליה (קלי הריסון) שאצלה היו קונים בעבר ירקות. בדרך הם נתקלים ביריות ואווה נהרגת. אמיליה מקבלת אותם בחוסר רצון ומשכנת אותם בעליית הגג. בעלה של אמיליה גויס לצבא ולא חזר משם וארתור מתחזה לבן דוד שלה שהגיע לעזור לה. בשלב מסוים מגיעים הגרמנים לחווה, מתחילים לחפש ולהרוס, ומפליאים את מכותיהם באמיליה וארתור ועולים לעליית הגג ובנס אינם מגלים את קלרה וליסה.

לבסוף קלרה אינה יכולה יותר לסבול את המצב הזה ומחליטה לעזוב. ארתור מצטרף אליה והם מוצאים מקלט אצל מטופל לשעבר של ארתור אבל כעבור זמן קצר הם נמצאים ומובלים ביחד עם יהודי העיר לבורות ההריגה. אמיליה צופה עליהם וארתור מורה לליסה לעזוב את הטור ולהצטרף לאמיליה אבל הגרמנים מבחינים בליסה והורגים אותה. ארתור נושא אותה בידיו לבור ההריגה שם הוא נרצח עם יהודי העיר. קלרה נופלת לבור אך מצליחה לצאת משם ולקבל מקלט אצל האומנת של המשפחה.

קלרה המבוגרת חוזרת לביתה של אמיליה אבל אמיליה המבוגרת (מריה פקולניס) בורחת ממנה. בעת הקונצרט מדמה קלרה את בני משפחתה יושבים בקהל.

קישורים חיצוניים

ליאת שטייר-לבני, שתי פנים במראה – ייצוג ניצולי השואה בקולנוע הישראלי 1945 - 2008, ירושלים: הוצאת מאגנס – אשכולות, 2009, עמ' 196-198.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0