אוניברסיטת סנט אנדרוז

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבניין הקלאסי של אוניברסיטת סנט אנדרוז
חצר סנט אנדרוז הקולג' המאוחד

אוניברסיטת סנט אנדרוזאנגלית: University of St Andrews) היא האוניברסיטה העתיקה ביותר בסקוטלנד הממוקמת בעיר סנט אנדרוז, והשלישית בעתיקותה בבריטניה, ובעולם כדוברת האנגלית לאחר אוניברסיטת אוקספורד ואוניברסיטת קיימברידג'.

היסטוריה

תקופת הקמתה

האוניברסיטה נוסדה בשנת 1410, כאשר מגילת הזכויות של תיאגוד הוענקה למנזר אוגוסטיני אשר היה בקתדרלת סנט אנדרוז, בולה אפיפיורית הונפק בשנת 1413 על ידי האפיפיור האנטי-אפיפיור בנדיקטוס השלושה עשר, וצ'רטר מלכותי הוענק בשנת 1532.

אוניברסיטת סנט אנדרוז הלכה וגדלה די מהר, הפדגוגיה, מכללת סנט ג 'ון נוסדה 14181430 על ידי רוברט של מונטרוז ולורנס של לינדורס. מכללת סנט סלבטור נוסדה בשנת 1450, מכללת לאונרד הקדוש בשנת 1511, ומכללת סנט מרי בשנת 1537.

תקופת השפל

מהמאה ה-17 עד המאה ה-19 אוניברסיטת סנט אנדרוז עברה ירידה דרמטית, אשר בשלב מסוים אף אויימה יכולת ההישרדות האישית שלה. מספר התלמידים היה מאד נמוך, למשל, כאשר סמואל ג'ונסון ביקר באוניברסיטה בשנת 1773, האוניברסיטה בקושי מנתה מספר של כ 100 תלמידים בלבד. מצב מספר התלמידים לא השתפר במהלך המאה ה-19, בשנת 1870 אוכלוסיית התלמידים הייתה פחות מ 150.

העוני בסקוטלנד פגם בסנט אנדרוז, מעטים הצליחו לפקוד את האוניברסיטה והמכללות ללימודים, ואלו הן ההכנסות הנדירות אשר היו למוסדות הלימוד. סנט אנדרוס הציעה חינוך מסורתי המבוסס על שפות קלאסיות, מחקרים פילוסופיים. בעת ההיא היה תהליך איטי מאד של אימוץ שדות מעשיים ללימוד כגון מדע, לעומת זאת רפואה ומשפטים היו באופנה, אולי בגלל סיבות אלה היה מספר התלמידים נמוך. האוניברסיטה נוסדה כאוניברסיטת קולג' ב 1897, אשר הפכה למרכז של מצוינות רפואית, מדעיים ומשפטיים.

תקופת השגשוג החדשה

בשנת 1967 הפכה אוניברסיטת סנט אנדרוז להיות כמוסד לימוד עצמאי, אחרי הקמתה של קרן האוניברסיטה, הגיע הניוון של סנט אנדרוז לסיומו. אוניברסיטת סנט אנדרוז הפכה להיות יותר פופולרית בקרב בני המעמד העליון הסקוטי, אשר החלו לשלוח את ילדיהם למוסד הוותיק להשכלה גבוהה.

כיום אוניברסיטת סנט אנדרוז היא במעמד אוניברסיטה ציבורית יוקרתית בבריטניה.

ממשל ומינהל

בדומה לאוניברסיטאות האחרות העתיקות של סקוטלנד, ממשל האוניברסיטאות נקבע על ידי חקיקה סקוטית משנת 1858.

הוועד הפועל

המועצה הכללית היא גוף מייעץ של כל הבוגרים, אנשי אקדמיה ואנשי אקדמיה לשעבר של האוניברסיטה. היא מתכנסת פעמיים בשנה, וממנה ועדת עסקים כדי לנהל את העסקים בין הפגישות הראשיות. הפונקציות החשובות ביותר של המועצה הן למנות שני שמאים לבית משפט האוניברסיטה ולבחור את קאנצלר האוניברסיטה.

בית משפט האוניברסיטה

בית משפט האוניברסיטה הוא הגוף האחראי על העניינים המינהליים והכספיים, והוא למעשה הגוף המנהל של האוניברסיטה. בית המשפט מנוהל בראשותו של הרקטור, אשר נבחר על ידי כל התלמידים בוגרי האוניברסיטה. כמו כן נשיא הסטודנטים, מכהן כאחד מחברי בית הדין.

פקולטות

האוניברסיטה מחולקת לארבע פקולטות שונות:

הרקטור

משרת הרקטור קיימת בארבע האוניברסיטאות העתיקות של סקוטלנד (סנט אנדרוז, גלאזגו, אדינבורו ואברדין) בנוסף לאוניברסיטת דנדי. המשרה (רשמית הלורד הרקטור, אך בדרך כלל נקרא הרקטור בלבד) נעשתה חלק אינטגרלי של האוניברסיטאות על ידי חוק האוניברסיטאות (בסקוטלנד) משנת 1889. הרקטור הוא גם ראש ישיבות המשפט של האוניברסיטה (הגוף המושל באוניברסיטה), והוא נבחר על ידי הסטודנטים באוניברסיטה.

רשימת רקטורים חלקית מסוף המאה ה-19

סמסטרים

השנה האקדמית מחולקת לשני סמסטרים הנקראים "מרטימס וקנדלמס" (Martinmas and Candlemas). הסמסטר הראשון, מרטימס, חל מתחילת חודש ספטמבר ועד אמצע דצמבר, כאשר הבחינות מתקיימות בסמוך לחג המולד. במהלך החופשה בין הסמסטרים בה מסיימים לטפל בענייני הסמסטר הראשון ונערכות הכנות לקראת הסמסטר השני שמתחיל בינואר ומסתיים עם הבחינות בסוף מאי. טקס סיום הלימודים נחגג בסוף יוני.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0