אוניית תענוגות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אוניית התענוגות קוסטה פצ'יפיקה עוגנת בנמל חיפה עם שחר. על הרציף ממתינים לה עשרות אוטובוסים אשר יסיעו את נוסעיה לטיולי יום ברחבי ישראל
"MS Harmony of the Seas" היא אוניית התענוגות הגדולה ביותר בעולם (אורך 362.12 מטר) נכון ל-2016. לאונייה זו יש הדחק של 226,963 טונות והיא יכולה לשאת 6,410 נוסעים ו-2,100 אנשי צוות.
לפעמים קורות תאונות: קוסטה קונקורדיה נטויה על צידה

אוניית תענוגות (אנגלית: Cruise ship) היא אוניית נוסעים שנועדה לשמש לטיול ולהנאה של נוסעיה, כאשר עצם ההפלגה באונייה היא חלק בלתי נפרד ממטרת השהייה בה.

אוניות תענוגות הפכו לחלק משמעותי בתעשיית התיירות באזורים רבים בעולם ובכל שנה מפליגים בהן מיליוני נוסעים. ענף תיירות זה עובר בתחילת המאה ה-21 תהליך מהיר של צמיחה, במיוחד בצפון אמריקה, ומאז 2001 נבנות בכל שנה לפחות תשע אוניות תענוגות חדשות לספק את צורכי הנוסעים, בעוד אוניות ישנות מוצאות משירות.

אוניות תענוגות מפליגות בדרך כלל בנתיבים מעגליים המחזירים את הנוסעים לנמל היציאה. זאת בניגוד לאוניות נוסעים המפליגות ב"קו" ומשמשות אמצעי תחבורה לנוסע לצורך הגעה מנקודה אחת לאחרת.

בדומה לאוניות תענוגות המפליגות בים קיימות ספינות תענוגות לנהרות, אשר נתיבן בדרך כלל קצר יותר.

נכון ל-2015, אוניות תענוגות הגדולות בעולם הן אוניות התענוגות מסדרת אואזיס.

בישראל

בישראל פועלות מספר ספינות של שיט תענוגות, הספינה הגדולה ביותר נקראת 'גולדן איריס" (אנ') שנבנתה בשנת 1975 והיא שייכת לחברת מנו ספנות, לשעבר הייתה הספינה בבעלות חברת קיונארד (בשמה הקודם קונארד פרינסס על שם הנסיכה קלי ממונקו), ולאחר מכן הייתה בבעלות MSC, הספינה נרכשה על ידי מנו ספנות בשנת 2009. הספינה מכילה כ-1000 נוסעים והיא ספינת הדגל של החברה.

גלריה

קישורים חיצוניים

Swedish road sign 11 13 31.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.