מודיעין ממקורות גלויים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אוסינט)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מודיעין ממקורות גלוייםאנגלית: Open Source Intelligence; ר"ת OSINT; ולעיתים בעברית: אוסינט) הוא תחום של עיבוד מידע הכולל איתור, בחירה ואיסוף מידע ממקורות המצויים בציבור באופן גלוי וניתוח אותו מידע במטרה ליצור מידע מודיעיני צבאי או מדיני או עסקי שימושי.

מקורות גלויים למודיעין

אוסינט כולל תחום רחב של מידע ומקורות מידע:

  • תקשורת המונים - עיתונים, מגזינים, שידורי רדיו, וטלוויזיה.
  • קהילות אינטרנט ומידע הנוצר על ידי משתמשים ברשת האינטרנט - אתרי פורומים, אתרים לאיכסון סרטי וידאו, אתרים מבוססי ויקי, בלוגים, וכדומה.
  • מידע ציבורי - דו"חות ממשלתיים, מידע רשמי כגון תקציבים ונתונים דמוגרפיים, פרוטוקולים של ישיבות ממשלתיות, פרוטוקולי דיונים בבתי נבחרים, מסיבות עיתונאים, נאומים, אזהרות המשודרות לכלי שיט ולכלי טיס, דו"חות של סכנות סביבתיות, מכרזים ממשלתיים, ועוד.
  • תצפית ודיווח - דיווחי חובבי תעופה, דיווחי קשבי רדיו ולוויינים, תמונות לוויין המצויות ברשת האינטרנט, וכדומה.
  • מקורות מקצועיים ואקדמיים - כנסים מקצועיים, סימפוזיונים פומביים, אגודות מקצועיות, מאמרים מדעיים, וכדומה.
  • מידע גאו-מרחבי גלוי - מפות, אטלסים, תוכניות נמלים ושדות תעופה, מידע אווירונאוטי, מידע בתחום הניווט בים, מידע גאודזי.

עבודת מודיעין ממקורות גלויים, שלא כמו מחקר באופן כללי, מיישם תהליך עבודת מודיעין על מקורות גלויים במטרה לספק מידע אמין ומדויק לצורך תמיכה בקבלת החלטה בשאלה מוגדרת על ידי אדם או גוף מסוימים.

איסוף מודיעין ממקורות גלויים

עיתונאים מורשים האוספים מידע ממקורות גלויים זוכים להגנה בחיפוש מענה לשאלות מוגדרות ובניהול מחקר על בסיס אותו מידע. למרות זאת, עיתונאים זרים נכלאו לא אחת, ואף הוצאו להורג על שעסקו באיסוף מודיעין ממקורות גלויים. איסוף מידע ממקורות גלויים בידי אנשים פרטיים למטרותיו של גוף ביון זר כרוך בעבירה פלילית של ריגול ברוב מדינות העולם. איתורו של אזרח זר העוסק באיסוף מודיעין ממקורות גלויים עבור שירותי הביון של מדינתו, מסתיימת לעיתים קרובות בגירושו בחזרה למדינתו, דבר העלול לגרום להרעת היחסים המדיניים בין שתי המדינות.

קישורים חיצוניים