המרכז למורשת המודיעין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו העמותה
אתר ההנצחה לחללי קהילת המודיעין
רחבת הטקסים במקום. הרחבה משמשת את חיל המודיעין, וכן את חיל האיסוף הקרבי, לטקסים רשמיים, ובפרט לטקסי הסמכה ("סוף מסלול")

המרכז למורשת המודיעיןראשי תיבות: מל"מ) הוא עמותה שמטרתה לתעד ולשמר את מורשת קהילת המודיעין הישראלית ולהנציח את חלליה.

משרדי העמותה שוכנים באתר ההנצחה של חללי קהילת המודיעין בגלילות.

פרויקט היסטוריה בתמונות ובמסמכים של קהילת המודיעין

במסגרת הנחלת המורשת במרכז למורשת המודיעין, הוקם בשנת 1999 פרויקט "היסטוריה בתמונות ובמסמכים של קהילת המודיעין". פרויקט ייחודי זה, בו נאספים תמונות ומסמכים ממוסדות הקהילה ומגמלאיה, מהווה מאגר ראשון מסוגו. במאגר המרכז למורשת המודיעין נמצאים כיום למעלה מ-5,000 תמונות ומסמכים. כמו כן, כחלק מהפרויקט, לוקטו מסמכי היסוד של קהילת המודיעין לאלבום שניתן לעיין בו במקום.

מרכז המידע למודיעין ולטרור

מרכז המידע למודיעין ולטרור הוא חלק מהמרכז למורשת המודיעין, ואחראי על פרסומים בנושאי מודיעין וטרור. זהו מכון מחקר העוסק במחקר נושאי מודיעין וטרור, בליקוט מסמכים ובהפצתם לקהל הרחב. בעקבות האינתיפאדה השנייה החל מרכז המידע לספק עדכונים ודיווחים שוטפים על הטרור הפלסטיני ועל "תעשיית השנאה": ההסתה והתעמולה האנטישמית ברשות הפלסטינית, במדינות ערב ובישראל.

באתר בגלילות שוכן מאגר מידע ממוחשב הגדול מסוגו בארץ, המכיל מעל 30 אלף פריטים העוסקים במודיעין ובטרור שבארץ ובחו"ל. בין הנושאים שניתן למצוא שם: הסכסוך הערבי-ישראלי, מבצעי מודיעין - הצלחות וכישלונות, יחסים בינלאומיים ועוד.

פריטים אלו כוללים: ספרות מקצועית, לקטי מודיעין וטרור הנוגעים לעולם הערבי המתעדכנים בתכיפות, כתבי עת מהמובילים בעולם (ניוזוויק, Time) הרואים אור בחו"ל, קלטות וידאו הכוללות מבצעים נועזים, סיפורים מרתקים של בוגרי קהילת המודיעין, ראיונות, מאמרים ממקורות שונים וכו'. ניתן לשאול פריטים וכן להיעזר בשירות צוות המידע במקום. המקום כולל עמדות עבודה, אינטרנט וכיוצא בזה. השירות ניתן חינם ופתוח לקהל הרחב.

בשנת 2003 נפתח באתר מוזיאון ובו תערוכה של חומרי טרור שנתפסו על ידי כוחות הביטחון (צה"ל, השב"כ, מג"ב וימ"מ) בפעילותם ביהודה, שומרון ועזה נגד הטרור. המוזיאון כולל אמצעי לחימה פלסטיניים, ציוד וכלי נשק שנתפסו על האונייה "קארין איי" וכן את מסמכי השלל שתפס צה"ל במוקאטעה במבצע חומת מגן ואשר מוכיחים את מעורבותו של יאסר ערפאת בטרור של האינתיפאדה השנייה.

למרכז המידע אתר אינטרנט העוסק במודיעין ובטרור. האתר מתעדכן באופן שוטף. אתר זה, המציג את תכניו בשפות עברית, ערבית, אנגלית, צרפתית, גרמנית ורוסית (והחל מיוני 2009 גם בפרסית), מדורג במקום השישי בעולם מתוך 15 מיליון אתרי אינטרנט המספקים אינפורמציה על טרור, נכון לחודש מאי 2005[דרוש מקור]. משתמשים ממדינות אירופה, מארצות ערב ומאמריקה הם קהל היעד המרכזי. האתר מספק אינפורמציה כחלק מהמאבק על התודעה בנושא הטרור העולמי והפלסטיני.

בחודש מרץ 2010 פרסם מרכז המידע למודיעין ולטרור מענה מקיף לדו"ח גולדסטון: "התנהלות חמאס ואופיו של איום הטרור מרצועת עזה - בחינת תוכני דו"ח גולדסטון לעומת הממצאים העובדתיים".[1][2]

פרסומים

המל"מ מוציא לאור פרסומים אחדים:

  • מבט מל"מ - כתב עת היוצא לאור כ-4-2 פעמים בשנה, ובו מאמרים העוסקים בתולדות קהילת המודיעין הישראלית ובאנשיה.
  • רואים מל"מ - ניוזלטר חודשי המופץ בדואר אלקטרוני
  • ספרים העוסקים בתולדות קהילת המודיעין, יוצאים לאור על ידי המל"מ בשיתוף עם הוצאות ספרים ישראליות.

אות יקיר הסתר

משנת 1992 המרכז יחד עם קהילת המודיעין מעניקים את "אות יקיר הסתר". האות מוענק לאנשים, יהודים או לא יהודים, שסייעו בהתנדבות וללא כל תמורה למבצעים חשאיים של מדינת ישראל, לעיתים תוך סיכון חייהם וחירותם. בין הזוכים באות: שולמית קישיק-כהן (הוענק ב-1992 על פעולות ריגול בלבנון וסיוע בהעלאת יהודים לישראל), ברוס מקנזי (הוענק ב-1994, לאחר מותו, על סיוע לקהילת המודיעין כולל במבצע אנטבה), דייוויד ליטמן (הוענק ב-2009 על הסיוע למבצע מוראל).

קישורים חיצוניים

הערות שוליים